Rehberiniz-Zorlukla geçiniyordu, kendi işletmesini kurdu…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Zorlukla geçiniyordu, kendi işletmesini kurdu…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zorlukla geçiniyordu, kendi işletmesini kurdu…

Kilis”te yaşayan 3 çocuk annesi Fatma Demirçekiç, bir yıldır kuaförlük yapıyor. Hem de kendi işletmesinde. Yanında ise 4 kişi çalışıyor. Eşi öldükten sonra zor günler geçiren Demirçekiç, soluğu Çok Amaçlı Toplum Merkezi”nde (ÇATOM) almış. Burada mesleki eğitim gören Demirçekiç, “Eskiye göre kendimi çok daha güvende hissediyorum. Önceden geçimimi bile sağlayamıyordum. Şimdi bir işletmem var ve yanımda 4 kişi çalıştırıyorum. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?” diyor.

Güneydoğu”da su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesini hedefleyen ve 2010 yılında tamamlanması planlanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında sürdürülen kalkınma projeleri bölgede kadın, genç yediden yetmişe herkese umut kapısı olmuş durumda.

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak”ta kadınlara yönelik faaliyetlerde bulunan 30 tane Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM), 11 Çocuk Okuma Odası, 9 adet de Gençlik ve Kültür Merkezi kuruldu. ÇATOM”larda kadınlara anne-çocuk sağlığından okuma yazma kurslarına, mesleki eğitime kadar birçok konuda eğitim veriliyor. Bugüne kadar mesleki eğitim alan 27 kadın girişimci kendi işyerini açtı.

Kuaförlüğe ilgi yüksek

Kilis”te kuaförlük kadınların en çok ilgi gösterdiği eğitimlerden biri. Bu eğitimi alan kadınlar hem güzelleşiyor hem ekonomik bağımsızlığını elde ediyor. Kilis”te ÇATOM”larda eğitim alan 6 girişimci kadın kendi işletmesini de açmış. Daha önce ev hanımıyken şimdi kuaför dükkânı açan Sevim Gülocak, işyerinde yine ÇATOM”da eğitim alan 3 kişiyi istihdam ediyor.

ÇATOM”da aldığı eğitimlere katılan Nimet Taş ise önce eğitimci, şimdi de

Kilis ÇATOM”un sorumlusu olmuş.

ÇATOM”larda beceri ve üretime dönük kurslar, el sanatları, kuaförlük ve el nakışlarıyla ilgili eğitimler veriliyor. Eğitim ve hizmet çalışmaları alanında da özellikle kadın sağlığı, üreme sağlığı, anne eğitimi, ev ekonomisi, beslenme ve eğitime teşvikle ilgili çalışmalar var. Nimet Taş, “Haydi Kızlar Okula” kampanyasının kilit olarak danışmanlığını da yaptıklarını söylüyor.

Kilis ÇATOM”da katılımcılara sağlık eğitimi ve hijyen bilgileri de veriliyor. Köylerdeki fakir ve ekonomik durumu iyi olmayan kişilere yardımda bulunan kurum, kuaförlük eğitimleri kapsamında bütün çocukların saç kesimini ücretsiz yapıyor, diş macunu ve fırça veriyor.

Üniversiteli sayısı artıyor

Tıpkı ÇATOM”lar gibi, “Gençlik ve Kültür Evleri”nde de gençlere yönelik mesleki eğitim programlarından bilgisayar ve üniversite hazırlık kurslarına kadar birçok eğitim veriliyor. Üniversite sınavlarını kazanan iller sıralamasında her zaman son sıralarda yer alan Doğu ve Güneydoğu illerinde, üniversite hazırlık kursları sayesinde üniversiteye giren gençlerin sayısı da her geçen yıl artıyor. Sadece gençlik merkezlerine gelerek üniversite hazırlık programlarına katılan Batman”da 25, Diyarbakır”da 18 kişi üniversiteyi kazanmış.

Bu merkezlerde gençler, proje yazıyor, değişim programlarıyla yurtdışına gidiyor, sorumluluk alıyor ve bunları yerine getiriyor. Üniversiteyi kazananlar da gittikleri okullarda sivil toplum çalışmaları başlatıyor.

Güneydoğu Anadolu Gençlik İçin Sosyo- ekonomik Gelişim Programı Asistanı Meltem Üçler, gençlik merkezlerine katılan gençlerin birçok alanda aktif olarak çalışmaya başladığını söylüyor. Üçler, gerçekleştirdikleri değişim projeleri kapsamında 4 farklı ülkeden gençlerin bölgeye geldiğini, buradaki gençlerin de yurtdışına gittiğini belirterek önümüzdeki haftalarda da Romanya, Estonya, Litvanya ve Portekiz”den gençlerin geleceğini ifade ediyor.

Yazar: Ebru Tuncay

Kaynak: http://www.referansgazetesi.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>