Rehberiniz-Zirvedeki türk kadınları…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Zirvedeki türk kadınları…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zirvedeki türk kadınları…

Ekonomi ve iş dünyası dergiciliğinde yeni bir kulvar açan Forbes Türkiye”nin dördüncü sayısı çıktı. Bu ay dopdolu bir içerikle okuyucularına ulaşan Forbes”da, Türkiye”nin en güçlü kadınları tüm yönleriyle geniş bir dosya halinde anlatılıyor. Feride Cem”in hazırladığı araştırma, sadece ekonomi dünyasından değil, siyaset, sanat ve modaya kadar uzanan geniş bir yelpazede Türkiye”nin spotlar altındaki başarılı kadınlarını mercek altına alıyor.

Profesyonel yöneticilikte zirvelere tırmanmış isimler ve aile şirketlerinin yönetimini üstlenen iş kadınlarının yanı sıra listede dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, modacı Arzu Kaprol, ticaret hukuku uzmanı Şefika Pekin, tek kadın belediye başkanı Songül Abdil Erol, Mardin”in ilk kadın belediye başkan vekili Deniz Beşenk, kendi işini kurup zirveye çıkan Nurten Öztürk, Türkiye”nin ilk kadın madencilerinden Zuhal Mansfield, sivil toplum öncüsü Türkan Saylan ve gecesini gündüzünü otistikler için çalışarak geçiren Mine Narin gibi isimler var.

Aileden kalma toprakları işleterek taşranın en büyük işverenleri durumuna gelen hanımağalar da unutulmamış. Ferhan Kuseyri ve Necva Bermede belki kamuoyunun pek tanımadığı isimler, ancak bulundukları alanda sahip oldukları nüfuzla özellikle dikkat çekiyor. Karar mekanizmalarının en tepe noktalarında yer almayı ve kendi iletişim ve güç ağlarını yaratmayı başarabilmiş iş kadınlarına örnekler ise şöyle…

Aile Şirketleri Yöneticileri

Güler Sabancı

Cirosu 10 milyar doları aşan; bankacılıktan çimento üretime, lastikten, gıda ve perakendeciliğe uzanan 21 değişik işkolunda faaliyet gösteren bir imparatorluğun başında. Her açıklaması Türkiye”de gündem oluyor, yaptıkları herkes tarafından takip ediliyor.

Suzan Sabancı Dinçer

Bankacılık sektörünün duayenlerinden Erol Sabancı”nın kızı Suzan Sabancı Dinçer, Türkiye”nin en büyük bankalarından biri olan Akbank”ın murahhas azası. Dinçer, bankanın özellikle de son dört yılda 350 milyon dolar harcayarak yaptığı yapısal değişikliklerin arkasındaki isim olarak biliniyor.

Feyhan Kalpaklıoğlu

Ege”nin köklü kuruluşlarından Yaşar Holding”in yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. 2004 yılında bu görevi babası Selçuk Yaşar”dan devralan Kalpaklıoğlu, krizle birlikte sıkıntılı günler geçiren Yaşar Holding”i yoluna devam ettiren kadın olarak iş dünyasında takdir kazandı.

Zeynep Bodur Okyay

Kale Grubu Şirketleri”nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Grubu Başkanlığı görevini Zeynep Bodur Okyay yürütüyor. 1993 yılından başlayarak Kale Grubu”nda çeşitli bölümlerde görev aldı.

Ümit Nazlı Boyner

Boyner Grup Yönetim Kurulu üyeliği, TÜSİAD dış tanıtımdan sorumlu yönetim kurulu üyeliği, KAGİDER kadın fonundan sorumlu yönetim kurulu üyeliği, Özel Sektör Gönüllüler Derneği başkanlığı. Bu görevlere önemli birini daha ekliyor Ümit Boyner: Aynı zamanda bir ailem, 18 ve 10 yaşında iki oğlum var.

Mutlu Alkan

1988”den bu yana konfeksiyoncu, kuru temizlemeci ve çamaşırhanelere yönelik ütü üreten aile şirketi Malkan Makina”da çalışıyor. Çalışmaları sonucunda şirketleri cirosunun yüzde 30”unu 52 ülkeye yaptığı ihracattan sağlar duruma geldi.

Profesyoneller

Ümran Beba

PepsiCo International”ın beş bölgesinden biri olan Doğu Akdeniz İş Birimi”nin genel müdürü Beba, 41 yaşında. 500 milyar dolarlık bir bütçeye yön veriyor ve bu organizasyonla 5 bin kişiyi yönetiyor.

Cansen Başaran Symes

Pricewaterhouse Coopers (PwC) Türkiye”nin başkanı. Bugün, çeyrek asır geçirdiği şirketinde 41 milyon dolarlık bir ciroya hükmediyor. Bugüne kadar “hayal ettiği her şeye” kavuşmuş bir kadın.

Serpil Timuray

Türkiye taze sütlü ürünler pazarında yüzde 31.8 pazar payı ile açık ara lider konumdaki Danone Tikveşli Gıda ve İçecek A.Ş.”nin gösterdiği başarıda genel müdür Serpil Timuray”ın büyük rolü var.

Birgül Ak Karacahisarlı

Erkek egemenliğinde olan otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir kadın olarak ön plana çıkıyor. 2004 temmuzundan bu yana VW binek araçlar marka genel müdürlüğü görevini yürütüyor.

Ayşegül İldeniz

Dünyanın en büyük yarı iletken firması olan İntel”in Ortadoğu Türkiye, Afrika bölge direktörlüğü görevini yürütüyor. Aynı zamanda İntel”in Avrupa Yönetim Kurulu”nun tek kadın üyesi.

Meral Ak Egemen

Ak Emeklilik genel müdürlüğüne getirildiği günden bugüne başarılı çalışmalarıyla sektörde sonuncu sırada olan grubunu birinciliğe kadar çıkararak dikkatleri üzerine çekti.

Esel Çekin

Beymen genel müdürlüğü görevini başarılı bir şekilde yürütüyor. 2005 yılında mağaza sayısıyla birlikte satışları da yüzde 20 artırdı.

Candan Çorbacıoğlu

Amway”in Doğu Avrupa Dış İlişkiler Müdürü Candan Çorbacıoğlu, şirketin Doğu Avrupa Bölgesi”ne dahil 10 ülkesinden sorumlu.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>