Rehberiniz-Zirvede kadın az

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Zirvede kadın az” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zirvede kadın az

ZİRVEDE KADIN AZ

Dilek KAYKILAR

Yaprak Özerin on parmağında on marifet var. Gazeteci, TV programcısı, öğretim görevlisi, danışman. Yarının Küresel Liderleri 2003 listesine giren ilk Türk gazeteci. Özeri seçen, dünyanın en büyük şirketlerinin örgütlendiği Dünya Ekonomik Forumu. Dünyadaki yaşam koşullarını düzelteceğine inanılan kişilerin yeraldığı listede yer alan Özerle başarıyı ve Türkiyedeki kadınlık halini konuştuk.

Medyadan ilk kez bir gazeteci olarak Yarının küresel liderleri listesine girdiniz. Neler hissettiniz?İnsan kaynaklarıyla ilgilenmeye başladığınızda nasıl tepkiler almıştınız?O günlerden bu yana neler değişti?

– Ağzımı açtığımda negatif şeyler konuşuyor olmak çok hoşuma gitmiyor ama benim gibi pek çok insan da bir şeyleri dile getirmeli. Başka türlü ilerleme olmuyor. Çünkü alan memnun, satan memnun. İşveren tarafında da sorun var, vergi yükü en ağır Türk işvere

Son dönemdeki yoğun işsizliğin gerisinde neler var?

– Yanlış yerlerde istihdam ettiler. Bazısı gerçekten zorda kaldığı için işten çıkardı, bazısı bir kişilik yere on kişi yerleştirdiği için dokuzunu çıkardı, bir kişiyle sürdürüyor. Bu iş için kaç adama ihtiyaç var. Bu olay Türkiyenin geneline kadar gidiyo

Kişisel gelişim modası

Gelecekle ilgili umutlarınız yok mu?Birkaç yıl içinde çok fazla kişisel gelişim merkezi açıldı, demek ki talep de var. Yani şimdi çok gelişmiş insanlar topluluğu mu var?Ya sürekli başarıya endeksli yayınların artışı? Türkiyede kim neye göre başarılı?

– Türkiyede ben başarılım, diyen başarılı oluyor. Beyan ettiği için başarılı oluyor. Sınanmıyor, bir işadamı Cirom bu başarılıyım diyor. Altı ay sonra piyasadan yok oluyor. İflas edince başarısız deniyor. Hani önceden başarılıydı. İflas edince başarısı

Ağlasan da oyna

Başarının kriteri ne olmalı?

Mesela Fortune 500 kriterleri var. Seçimlerinde her yıl değişiklik yapıyor ve insanı baz alıyor. En beğenilen şirketi seçti mesela, ardından çalışanların en çok çalışmak istediği şirket dedi. Kadına ve erkeğe eşit fırsat veren şirketler başarılı dendi. Kadınların çocuklarına kreş sağlayan şirketler başarılı seçildi. Orada bir şirket bazı bölümlerini kapatırken çalışanlarına Ben sizi çıkarmak zorundayım ama bir plan sunuyorum, ücretlerinizi bugünden itibaren şu şekilde verebilirim. Bunun karşılığında sizden benim şirketlerimin yer aldığı kurumlarda toplumsal görveler üstlenin dedi. Çözüm üretebilen şirketler ayakta kaldı. Türkiyede de aynı. Ben oynamıyorum, el sıkışmıyorum mantığı bitmiştir. Oynayacaksın, ağlasan da oynayacaksın.

Kadın ve yarış

İş dünyasında kadınlar yok ki. Tepe noktasında kadın çok az. Benim kadını görmek istediğim yer orası. Mesela bir Nurcan Akad var Akşamda. Türk medyasında tek. Kadının olması fark yaratır, mecliste yokuz, tepe yönetiminde yokuz, evlerde varız, tarlada varız, ev işlerinde, kayıtsız işlerde varız. Yarışa geç başladık. Aynı çizgide değiliz. Adamlar önce kahvelerde sohbet ediyor, sonra küçük bir yerden aday oluyor, yavaş yavaş yükseliyor. Kadın ise çocuk yapıyor, sonra çalışmaya tekrar dönüyor, 40 yaşında kadın siyasete girdiğinde çok geriden başlıyor. Evlenirken koca diyor ki, Ben varım çalışma. Kadın primlerini geri alıyor. SSK kayıtlarında kadınların çoğu birkaç yıllık primlerini geri almış gözüküyor. Kadın yöneticiyle enseye tokat muhabbet yapılmıyor. Bütün gün orada burada dolaş, gece kebap ye, akşam Mecliste grup toplantısı yap. Gönül Saray anlatmıştı, Makul bir saatte toplanalım dediğinde aldığı cevap Sen kadınsın.

Yaprak Özer kimdir

İstanbul Üniversitesi İletişim Fatkültesini bitirdi. Boğaziçi Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Aynı bölümde doktora çalışmasına başladı. Güneş ve Cumhuriyet gibi günlük gazetelerde dış politika ve serbest muhabirlik yaptı. Ekonomist ve Capital dergilerinin yöneticiliğinde bulundu.

Türkiyenin ilk aylık yönetim bilimi ve insan kaynakları yayını olan Kariyer Dünyası adlı aylık ekonomi dergisini çıkardı. Radyo Foreksde Kariyer Dünyası adlı program hazırlayıp sundu.

Sektör Gazeteleri ile İnsan Kaynakları Gazetesinin yönetmenliğini üstlendi. Hürriyet İnsan Kaynakları Gazetesinde dört yıl köşe yazıları yazdı.

Televizyonculuğa, TRT 2de bir yıl Birebir Ekonomi adlı programı hazırlayıp sundu. İki yıldan beri TRT2de haftalık Kariyer Dünyası adlı yönetim bilimi ve insan kaynakları programını hazırlayıp sunuyor. Köşe yazılarına www.insankaynaklari.comda devam ediyor. Aynı zamanda Türkiyenin ilk içerik şirketi İNDEKS i kurarak uzman gazeteci ve araştırmacılardan oluşan ekibiyle görsel, yazılı, elektronik medyaya içerik çözümleri sunan Özer, şirket ve kurumlara içerik üretimi, yönetimi hizmeti ve danışmanlığı veriyor. Bilgi Üniversitesi e-MBA bölümünde İnsan Kaynakları Yönetimi dersi veriyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>