Rehberiniz-Zinde bir yaşam için ikinci 25 adım…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Zinde bir yaşam için ikinci 25 adım…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zinde bir yaşam için ikinci 25 adım…

26) Ufak bir çocuğu veya köpeği ödünç alın: Çocuğunuz veya köpeğiniz yoksa, bir ay için cumartesi ve pazar günleri bir yakınınızın küçük çocuğuna bakın ya da arkadaşınızın köpeğini yürüyüşe çıkarmayı üstlenin.

27) Spor yapın: Öğle yemeği randevularınızı spor salonunun randevuları ile değiştirin. Sağlıklı, ufak bir öğle yemeğinden sonra spor ayakkabılarınızı giyin, arkadaşınızla buluşun ve bir yerlere gidin. Hızlı bir yürüyüşe çıkın veya mevsimine göre yüzmeye ya da bir aerobik sınıfına katılın.

28) Zoru deneyin: Hiç denemediğiniz fakat istediğiniz ama gözünüzü korkutan bir spor var mı? Dağcılık, buz pateni, ralli size korku mu veriyor? Eğer fiziksel olarak bunları yapmaya uygunsanız hemen bunlarla ilgili bir kursa yazılın. Bu, belki de hayatınız boyunca vazgeçemeyeceğiniz bir uğraş olacak ve kilolarınız tahmininizden çok önce kaybolup gidecek.

29) Günde bir saatinizi kendinize ayırın: İşyerinde çok kötü bir gün geçirdiyseniz, arkadaşlarınız ile oturup sohbet etmek güzel. Fakat sohbet ederken biraları bitirip fıstık kesesini parlatmayın. Yorucu bir günün sonunda bisikletle dolaşmayı deneyin, ne kadar dinlendiğinizi göreceksiniz.

30) Dans edin: Sadece cuma geceleri dans etmek yerine bir hafta boyunca, gün aşırı dans edeceğiniz yerlere gidin veya sevgilinizi, eşinizi bir dans kursuna yazılmanız konusunda ikna edin.

31) Etrafı toplayın: Halının üzerine yayılmış gazeteleriniz milattan önceye mi ait? Yerleri en son ne zaman sildiğinizi hatırlayabiliyor musunuz? Biraz iş yapmaktan kimseye zarar gelmez. Ayrıca kilolarınızı daha çabuk vermenizi sağlar.

32) Tekrar çocuk olun: Çocukluğunuzda en çok sevdiğiniz oyunları hatırlayın. Paten kaymak mı yoksa ip atlamak mı? Bunları tekrar denemeyi düşünün.

33) Asansöre binmeyin: Önünüze gelen her merdiveni egzersiz yapacağınız bir fırsat olarak düşünün, istediğiniz kiloya gelinceye kadar asansöre binmeyi aklınıza bile getirmeyin.

34) Kaslarınızı geliştirin: Eğer vücudunuzu geliştirmediyseniz hemen çalışmaya başlayın. Egzersiz hocalarından veya onların önereceği yeni başlayanlar için vücut geliştirmeyle ilgili bir videokasetten yararlanın. Gözle görülür bir şekilde kilo verirken vücudunuz, kaslarınız gelişecek ve metabolizmanız en fazla yağ yakacak şekilde çalışacaktır.

35) Spa ve Wellness Merkezi”nde detoks programına gidin: Bu hem zihin hem de beden için çok iyi bir deneyim olur. Pek çok egzersiz yapacak, düşük yağlı yiyecekler yiyecek ve birbirinden rahatlatıcı masajlarla bol bol şımartılacaksınız. Başlangıçta ne kadar kilolu olursanız olun, bir hafta sonunda bunların büyük kısmını sağlıklı olarak vermiş olacaksınız.

36) Yavaş yemek yiyin: Fazla kilolular, hızlı yemek yiyenlerdir. Arkadaşlarınızla veya ailenizle ne zaman yemek yerseniz yiyin, yemeği en son bitiren kişi siz olun.

37) Dar gelen giysilerinizi deneyin: Her sabah kalktığınızda ilk işiniz üzerinize dar gelen pantolon veya şortları denemek olsun. Bu dikkatli yeme konusunda sizi gün boyu motive edecektir.

38) Hayallerinizi kutulayın: İstediğiniz kiloya indiğinizde yapmayı planladığınız her şeyi hatırlatacak bütün fotoğrafları, reklamları, yazıları kesip bir kutunun içine koyun. Bir şeyler atıştırmak istediğinizde ya da spor yapmaya hevesli olmadığınızda kutuyu açıp bakın.

39) Yatak odası atıştırmalarından uzak durun: Eğer siz de yatak odası dahil, evin her tarafında atıştırıyorsanız, bunu bir kere daha düşünün. Ne kadar çok yerde yemek yemek için kendinize izin veriyorsanız, o kadar çok yemek yiyorsunuz demektir. Bir süre için yemek saatleri, yemek masası dışında yemek yemeyi kendinize yasaklayın.

40) Kendinizi ödüllendirin: En çok sahip olmak istediğiniz beş eşyanın listesini yapın. Her 1 kilo verdiğinizde ve bunu bir hafta koruduğunuzda, kendinize listedeki bir şeyi satın alın.

41) Diyetle ilgili konuşmayı yasaklayın: Bir şeyi, ilgili olmayan kişilerle ne kadar çok konuşursanız, hayatınız o kadar etkilenir. İlgisi olmayan insanlarla diyetiniz ve beslenme tarzınızla ilgili konuşmaları kendinize yasaklayın. Diyet yapmanızı desteklemeyip eleştiren biriyle konuşurken eğer sözü açılırsa nazikçe konuşmak istemediğinizi belirtin. Bu sizi daha çok motive edecekse, kilolarınızı sessizce verin.

42) Beraber diyet yapabileceğiniz bir arkadaş bulun: Her sabah birbirinize telefon açıp o gün yemek listenizde ne yemek olduğunu anlatın. Ayrıca canınız yasak olan bir şeyi çektiğinde telefonla konuşursanız bu istekten vazgeçebilir, birbirinize yardımcı olabilirsiniz.

43) Tasarruf yapın: Gerçekten ihtiyacınız olmayan bir şeyi ne zaman yemek isterseniz, ona vereceğiniz parayı bir kavanozun içine atın. Birkaç hafta sonra paraların çokluğu size ne kadar çok şey yemediğinizi hatırlatacak ve bu para ile kendinize bir hediye alabileceksiniz.

44) Sevgilinizle yemek yerine yürüyüşe gidin: Sevgilinizle sürekli ağır yemekler yemek yerine, bazen de spor kıyafetler eşliğinde yürüyüşler yapın. Bu seçim ikinizi de mutlu edecektir.

45) Kendinize hoş şeyler söyleyin: Doğru bir şey yaptığınızda, mesela bir kilo verdiğinizde veya başkasının tabağında kalan pirzolaları görmezden geldiğinizde, kendinize hoş bir şeyler söyleyin ve övünün.

46) Aşık olun: Aşk, kiloları eritir. Çünkü aşıkken kim yiyecekleri düşünebilir ki?

47) Kilo vermek için bir mazeret bulun: Genelde insanlar düğünlerden, mezuniyet törenlerinden, özel davetlerden önce kilo vermeye çalışırlar, iyi bir bahane. Siz de önünüzde düğün ya da başka bir tören yoksa, bir bahane yaratın. Örneğin, gelecek ay şirket genelinde bir toplantı varsa, bu toplantıda çalıştığınız bölümü tanıtacak bir rapor sunmayı teklif edin. Yalnızca kilo vermekle kalmayıp şirketteki kariyerinizi de sağlamlaştıracaksınız.

48) Abur cubur yemeyin: Verilecek kilolar bir yanda, kilolarınıza kilo katacak abur cuburlar diğer yanda ve siz bugüne kadar hiç aç kalmasanız da bunlardan bir türlü uzak kalamadınız. Bütün gün yapacaklarınızı planlayın. Sinemaya gidin, yürüyün, kendinizi bir romanın içine gömün. Ne yaparsanız yapın, yeter ki buzdolabından uzak durun.

49) Kendinize karşı katı olun: Gerçekten “bir kereden hiçbir şey olmaz” mı? Belki de bunun için kilo vermeye çalışıyorsunuz. Canınız dondurma çektiğinde veya canınız spor yapmak istemediğinde “hayır” demesini bilin… Kendinizi biraz zorlamanız, kilo vermenizi çabuklaştıracaktır.

50) Mayonuzu giyin: Yılın hangi mevsimi olursa olsun bir boy aynasının karşısına geçin, mayonuzu giyin. Bu daha fazla egzersiz yapmanız ve diyetinize sadık kalmanız için yeterlidir.

Yazar: Taylan Kümeli

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir