Rehberiniz-Zenginliği belirleyen göstergeler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Zenginliği belirleyen göstergeler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zenginliği belirleyen göstergeler

ZENGİNLİĞİ BELİRLEYEN GÖSTERGELER

ŞÜKRÜ KIZILOT

Zenginliği belirleyen göstergelerin, kişiden kişiye hatta ülkeden ülkeye farklı olduğu kuşkusuz. Nedense zengin olmak denince aklıma hep soğanın cücüğü fıkrası gelir. Biliyorsunuz, soğanın ortasında, soğanın cücüğü olarak adlandırılan lezzetli bir bölüm vardır. Tıpkı, karpuzun göbeği gibi bir şey…

Anadolunun şirin kasabalarından birinde, Hasanla Mehmet oturmuşlar zenginlik hayali kuruyorlar. Mehmet elindeki Milli Piyango biletini Hasana göstererek, eğer büyük ikramiye çıkarsa ne yapacağını sormuş. O da:

Demiş. Ardından merak edip o da arkadaşına sormuş;

Bir araştırma ve göstergeler

Fransız QUO Dergisi Nisan 99 sayısında yayınlanan bir araştırmada, zenginliği belirleyen göstergeler ve oranları şöyle sıralamış :

– Büyük bir eve sahip olmak, % 26

– Düzenli seyahat etmek, %14

– Hisse senedi portföyünün olması, % 12

– Sanat eserlerine sahip olmak, % 10

– Tekne sahibi olmak, % 8

– İkinci bir eve sahip olmak, % 2

– Evin havuzunun olması, % 2

– Mücevher sahibi olmak, % 2.

Görüldüğü gibi zenginliği belirleyen göstergeler, ülkeden ülkeye hatta kişiden kişiye farklı olabiliyor. Bizde zengini malı züğürdün çenesini yorar diye güzel bir söz var.

Olay, Amerikada geçiyor. Adamın birisi, lüks bir otelin barında, bir yandan çok pahalı bir puro içiyor diğer yandan da yine pahalı olduğu belli olan özel marka viskisini yudumluyormuş. Çalıştığı şirketin iş görüşmesi nedeniyle otelde kalan meraklının biri de, bu kişiyi dikkatle izliyormuş. Sonunda dayanamayıp yanına yaklaşmış ve sormuş :

– Bunlar çok özel olduğu işçin fiyatı da ona göre… İki kutu puro 3.000 dolar, viskinin de şişesi 2.000 dolar.

– Ne diyorsunuz siz? Bu, ayda 150 bin yılda ise 1 milyon 800 bin dolar eder. 10 yılda da 18 milyon dolar eder… Biliyor musunuz 10 yıl puro ve viskinin bedelini tasarruf etseniz, bu lüks otelin benzeri bir otele sahip olabilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir