Rehberiniz-Zengin olmak mı, zengin yaşamak mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Zengin olmak mı, zengin yaşamak mı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zengin olmak mı, zengin yaşamak mı?

GANİ MÜJDE: KOÇ VE SABANCI KADAR ZENGİN YAŞIYORUM!

Para Ekonomi: Sizin deyiminizle, kenar mahalleden çıkıp Oğuz Aral sayesinde ünlü bir mizahçı oldunuz. Bunu neye borçlusunuz? Yetenek mi, ticari zeka mı, yoksa şans mı?

Gani Müjde: Tamamen şans. Hani bir söz vardır, “Hayat tesadüfleri değerlendirebilmektir. Herkesin karşısına hayatını değiştirecek tesadüfler çıkar ama, çoğu değerlendiremez” diye. Ben buna yüzde yüz inanıyorum.

Benimkisi olması mümkün olmayan bir hikaye aslında. Eğer o dönemde Oğuz Aral Gırgır’ı yapmış olmasaydı, Gırgır kapılarını yetenekli genç kişilere açmasaydı öyle bir şey olmasaydı… Ama ben cumhurbaşkanı da olabilirdim. Mutlaka sivrilirdim.

P.E: İşlerin bu kadar iyi gideceğini tahmin ediyor muydunuz?

Müjde: Allah tarafından, genetik olarak bir pratik zekam var. Çok karışık durumları bile pratik zekamla çözebilirim. IQ yüksek değil ama, duygusal zeka denilen EQ çok yüksek bende.

P.E: Ölçtürdünüz mü? Kaç?

Müjde: Yok, ölçtürmedim. Ama iletişim ve duygusal zekam daha fazla. Dolayısıyla ona güveniyorum. Sezgilerim çok güçlü. Mesleki anlamda geri dönmemek için halihazırda günde iki üç kez “Kusura bakmayın” diyorum. Yoksa ben şimdi, Tükenmez Kalem’le bütün bu binayı satın alır, müşterilerden alırım siparişleri, 5-6 tane yazar doldururum buraya, hepsine yazdırır, okumadan gönderirim. Çok da para kazanırım.

P.E: Yılda kaç proje çıkıyor bu ofisten?

Müjde: İki televizyon dizisinden fazlasını yapmıyorum. Üç gün bir diziye, üç gün de öbür diziye zaman ayırırım. Bir günü de aileme. Tabii araya lokal olarak sinema ya da müzikal girip çıkabiliyor.

P.E: Sizin için Türkiye’nin Aziz Nesin’den sonra en iyi mizah ustası diyorlar…

Müjde: Estağfurullah. Lütfetmişler tabii ki. Ama şunu söyleyebilirim. Böyle bir kıyaslamaya girmek istemiyorum. Aziz Nesin büyük usta. Yaptıklarıyla, yazdıklarıyla. Yaşadığı dönemi çok iyi, çok komik anlattı. Bütün konuşmalar şimdi, “Ya abi Aziz Nesin haklıymış galiba” diye başlar Türkiye’de. Benim Aziz Nesin olmak için şu andan itibaren on fırın ekmek daha yemem yazım.

P.E: O sizin kadar para kazanabildi mi acaba?

Müjde: Bence o da kazandı. Akıllı adamlar para kazanır. Aziz Nesin’in şartları daha zordu, daha iyi para kazandı. O yüzden o benden daha akıllı. Ama ben de iyi olmaya çalışıyorum. Ben birlikte çalıştığım insanları satmamaya çalışıyorum. Onların zararına olacak şeyler yapmamaya özen gösteriyorum.

P.E: Vatandaş Gani Müjde nasıl yaşar?

Müjde: Aslında evle iş arasında geçen bir hayatım var. Ev Zekeriyaköy’de. Uzun kahvaltılar yaparız ailecek. Önce ofisime geliyorum. Sonra NTV’ye uğrarım. Eğer yapacak hiçbir şeyim yoksa Tahtakale’de gezerim. Orada malzeme çok. En zengin yer Tahtakale. Orada Türkiye’nin kalbinin attığına inanıyorum. Teknolojiyi çok seviyorum.

Üç aya yakın İstanbul’dan çıkarım. Bodrum’a gidiyorum. Üç aylık çocuğumla, teknede langır lungur geziyoruz…

Ama çalışkanımdır. Kendimi New York’un Yahudilerine benzetirim. Onlar da gittikleri her yerde tırmalamak zorundadırlar. En azından insanlara “hayır” diyecek kadar param oldu. Bunu söyleyecek lüksüm var. 10 yıldır buna sahibim. Hayatta iki zenginliğim var; iki çocuğum ve “hayır” deme lüksüm.

P.E: Gani Müjde’nin mal beyanını öğrenelim bir de…

Müjde: Valla halim vaktim yerinde. Evim var, yazlığım var. Atım, yatım, katım var. At araba oluyor tabii. Bunlar servet değil Türkiye için. Cem Boyner’le ya da Sabancı Koç ailesinden her hangi biriyle benzer şartlarda yaşadığımı düşünüyorum. Şimdi diyecekler ki, “Kardeşim senin o kadar paran yok…” Evet yok ama, onların da üç aşağı beş yukarı yaptığı işler, gittiği yerler aynı. Belki benden daha sık gidiyorlardır. Ben mesela mütevazı arabalara binmeye çalışırım. Ford Focus’a biniyorum. Hummer alacak param da var. Alırım bir Hummer, çekerim altıma, Cem Uzanla birlikte yargılanırım.

Mesela bir reklam geliyor. Ben diyorum ki, “Kardeşim 300 bin dolara oynarım”. “Deli misin?” diyorlar, “30 bin dolar için kırk takla atan var.” Ben oynamam. Ben ucuz değilim. Çünkü yaptığım zaman, “Yahu sattın bizi” diyeceklerini biliyorum. Bari yüksek bir fiyata yapayım da bu lafı yediğime değsin.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>