Rehberiniz-Zeka ile para birbirini çekiyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Zeka ile para birbirini çekiyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zeka ile para birbirini çekiyor!

ZEKA İLE PARA BİRBİRİNİ ÇEKİYOR

Nevsal Elevli/ MİLLİYET

İNGİLİZ Ulster Üniversitesinden psikoloji profesörü Richard Lyn ile Finlandiyadaki Tampere Üniversitesinden siyaset bilimleri profesörü Tatu Vanhanen tarafından yapılan zekâ-para ilişkisi araştırmasına göre, Japonya, Kuzey Kore, Tayvan, Çin, Hong Kong ve Singapur, dünya IQ sıralamasında ortalama 105 puanla zirvede yer aldı.

2. sıraya 100 puanla Avrupa ülkeleriyle ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda oturdu.

Yumurta-tavuk ilişkisi gibi

GÜNEY Asya, Kuzey Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin çoğu 85 puanda kalırken, Türkiye de bu gruba dahil edildi. Sahranın güneyindeki Afrika ülkeleri ile Karayip Adaları da 70 puanla sonuncu oldu.

Araştırmacılara göre, ülkelerin zekâ seviyelerinin farklılık göstermesi ekonomik performanstan kaynaklanıyor, ancak ekonomik başarıya yol açan en önemli faktör de zekâ… Bu nedenle, zekâ ile ekonomik gelişmişlik arasında iki yönlü ilişki olduğu vurgulandı.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>