Rehberiniz-Zeka düzeyi ve yetenek nasıl ölçülür?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Zeka düzeyi ve yetenek nasıl ölçülür?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Zeka düzeyi ve yetenek nasıl ölçülür?

Zeka ve yetenek doğuştan gelir ancak işlenmediği sürece bu iki cevher de tek başına işe yaramaz. Çocukların zeka ve yeteneklerinin erken yaşta keşfedilmesi gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. İşte çocuğunuzun zeka düzeyi ve yeteneklerini keşfetme yolları…

ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİNİ NASIL KEŞFEDERSİNİZ?

Çocuğunuzun zeka ve yeteneklerini nasıl keşfedersiniz? Çocuğunuz gerçekten yetenikli mi? Çocuğunuzu çok mu ileri zekada buluyorsunuz? Çocuğunuzun zekasını nasıl ölçersiniz?

Çocukların zeka seviyelerini tespit edebilmek ve ilgi alanlarını çözebilmek için, davranış biçimlerinin iyi gözlemlenmesi gerek.

Onların yaptığı her hareketin aslında zekâ ve yetenekleri konusunda ipuçları verdiği belirtildi.

İşte çocuğunuzu tanımanız için size bazı ipuçları;

Çocuğunuzun zeka ve yeteneklerini nasıl keşfedersinizAylık kültürel aile dergisi Moral Dünyası ocak ayı kapak konusu olarak üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukları işledi. Dergide Uzman Pedagog Adem Güneş’in ve Üstün Zekâlı/Yetenekli Öğrenciler Eğitmeni Didem Rümeysa Sezginer’in kaleme aldığı yazılarda üstün zekâlı ve üstün yetenekli çocukların özelliklerine yer verildi.

Dergide verilen bilgilere göre üstün zekâlı olan çocukların özellikleri şöyle:

Bedensel özellikleri:Zihinsel özellikleri:– Okul çalışmalarında, akademik konularda yaşıtlarından 1-2 yıl ileridirler.

– Yaş düzeylerinin 1-2 yıl üstündeki kitapları okumaktan hoşlanırlar ve anlarlar.Sosyal özellikleri:– Arkadaşlarını kendilerinden yaşça 2-3 yaş ileri olanlardan seçerler.

Çocukları üstün zekâlı olan anne-babalar, çocuklarının bu özelliğinin gelişmesi için ev içerisinde çocuklarıyla iletişimde şu noktalara dikkat etmelidirler:

Ailenin, çocuğun diğer bireylerden farklı olduğunu bilmesi ve farklı ihtiyaçlar içinde olduğunu değerlendirebilmesi çok önemlidir. Ona yaklaşım ve iletişimle ilgili devamlı olarak rehber öğretmenleriyle iletişim halinde olunmalıdır.

Bu tip çocukların, yüksek zihinsel potansiyellerinin yanında, aslında bir “çocuk” oldukları unutulmamalıdır. Onlardan olgun birey davranışları beklenmemelidir.

Meraklı tutumları, çok soru sormaları, devamlı öğrenme isteklerinin önüne engeller konulmamalı, hatta takdir edilmelidir. Bu konuda, sorularına sabırla ilgi gösterilmelidir.

Çocuk, değişik düşüncelerinden, orijinal fikirlerinden dolayı hemen eleştirmeye tabi tutulmamalıdır. Fikirlerine saygı duyulduğu daima hissettirilmelidir.

Aile hayatına orijinallikler katılmalı, normal yaşam zengin bir öğrenme çevresine dönüştürülmelidir. Ailece değişik faaliyetlerde bulunulması, birlikte yeni ufuklara yelken açılması verimliliği arttırır.

Üstün zekâlı/yetenekli çocuk “tek doğru cevaba”, “tek tipte düşünmeye” kilitlenmemelidir. Zengin düşünme, farklı bakış açılarıyla değerlendirebilme becerisi geliştirilmelidir.

Kaynak: http://www.kalitelihayat.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>