Rehberiniz-Z kuşağı olmak nedir ne değildir?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Z kuşağı olmak nedir ne değildir?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Z kuşağı olmak nedir ne değildir?

Bugün uzun zamandır beklediğim bir etkinlikteydim. Bilişim Zirvesi kapsamında düzenlenen mom-z. İlk defa duyanlar için mom-z’nin ne olduğunu anlatan yazı burada.

İşimden izin alarak gittiğim mom-z beni kızımın geleceğiyle ilgili, biraz hayal kırıklığına uğrattı, çokça endişelendirdi aslında. Çıktığımda kafam karışık, “ne olacak bu çocukların hali” modundaydım. Nedeni şu notlar:

ABD’de yaşayan anne-çocuk ilişkisinin geldiği noktayı anlatan Stacy De Broff’a göre;

•Çocukların cep telefonuna sahip olma yaşı 8’miş. Evet SEKİZ! Umarım sadece bana tuhaf gelmiyordur…

•Cep telefonu-internet kullanan çocukların %52’si aynı evin içindeki annesine sms atarak ne istediğini söylüyormuş. Geçenlerde böyle bir film seyretmiştim. Zengin aile çocuğu evin hizmetçisine sms atarak içecek istedi. Film icabı şımarıklık olarak düşünmüştüm ama gerçekmiş.

•10 yaş altı çocukların %44’ü facebook, twitter gibi online topluluklara üyeymiş. Evet kızıma facebook hesabı açtık ama ona ait hatıraları arşivlemek için, nasıl büyüdüğünü dostlarımızla paylaşmak için. Bunu 10 yaşından önce tamamıyla ona devretme fikri bi ürperti yarattı bende.

Dijital alışveriş konulu panelde ise konuşulanların bir kısmı sanki başka bir dünyada yaşıyormuşum hissi uyandırdı. Mesela Limango Genel Müdürü’nün kızı 4 yaş civarında ilk Amazon alışverişini yapmış. Yanlış hatırlamıyorsam şu anda 7 yaş civarındaymış ve Limango’dan rahat rahat alışveriş yapıyormuş.

Vodafone Pazarlama Direktörü’nün (bizim zamanımızın orta okul çağındaki) oğlu, okul yolunda internet kesintisi yaşamaya tahammül edemediği için annesinin, adını hatırlamadığım yeni ürünlerini neden eve getirmediğini sorgulamış. 9 yaşındaki kızı, Ginger denilen aletin satıldığı mağazada 12 yaş sınır olmasına rağmen allem etmiş kallem etmiş görevliyi ikna edip Ginger’a binmiş. Bunu ‘Z kuşağı çocuklarının özgüvenleri yüksek’ olur başlığına örnek olarak verdi ama bence orada bir yaş sınırı varsa güvenlik gereği değil midir? Çocuğun özgüvenini ispatlamak uğruna, kendini tehlikeye atmasına izin vermek doğru mudur? Kurallara uymaya gerek yok mesajı vermiş olunmuyor mudur? Ben mi çok ince düşünüyorum diye aklımdan geçirirken başkaanne Derya’nın da benzer düşündüğünü anlatan yazısını okudum. İçime su serpildi…

Evet benim de Z kuşağı bir çocuğum var. Evet bu çocuk teknoloji kullanmaya yatkın. Şu anda iphone’dan onun için yüklediğim şarkıları bulup, dinleyebiliyor. Kimi zaman youtube’dan en sevdiği şarkının klibini ya da en sevdiği çizgi filmi açmayı başarıyor. Ama iki yıl sonra kızımın tek başına internetten alışveriş yapacağını, yolda birkaç dakika interneti kesildi diye bana çemkireceğini düşünmek istemiyorum. Ben hala aklına gelmedikçe telefonu ona teslim etmeyerek, aklına geldiğinde mümkünse dikkatini başka bir şeye çekerek, bazı durumlarda telefonun internetini kapatıp sadece fotoğraflarına bakmasını, videolarını seyretmesini sağlayarak, bilgisayar kullanmasına izin vermeyerek, bol bol kitap alarak, aldığım kitapları okuyarak, yaşıtlarıyla vakit geçirterek, parkta oynatarak yoğun teknolojiden korumaya çalışıyorum. Bu nereye kadar gider bilmiyorum.

Aslında teknolojiden komple koparmak, zinhar tv açmamak, telefonu-bilgisayarı asla ve asla vermemek de bana çok doğru gelmiyor. Saçma olabilir ama bu sefer de ‘diğer çocukların çok gerisinde mi kalır acaba’ hissine kapılıyorum. Böyle yapabilenleri de takdir ediyorum. Ben yapamam. İkisinin arasında bir yol tutturduğumu düşünüyorum. Doğru yoldayımdır umarım. Ama övünerek anlatılan yukarıdaki örnekler içimi şişirdi, yüreğimi uyuşturdu. Abartmıyorum, dinlerken gerçekten böyle hissettim.

Mom-z çok güzel bir fikirdi. Emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Beni rahatsız eden tek şey biraz fazla reklam kokmasıydı. Firmaların annelere ulaşmakla ilgili daha çok araştırma sonucu paylaşmasını tercih ederdim. Ama genellikle mevcut projelerini anlatmak, annelere böyle güzel satış yapıyoruz, yılda bu kadar ürün satıyoruz üzerine konumlandırmışlardı konuşmalarını. E onlar da haklı tabi. Annelere ulaşmak için, “annelere ulaşmak” konulu bir etkinlikten daha güzeli olabilir mi?

Pınar Reyhan ve Stacy De Broff’un konuşmaları en faydalı bulduğum bölümlerdi. Onlara dair aldığım notları bir sonraki yazımda paylaşacağım. Bir de “İnternet ve Mobil Dünyada Anne” ile “Blogger&Girişimci” panellerini ilgiyle izledim. Bunun dışında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sunumları biraz daha özenli hazırlanmış, daha ilgi çekici olsaydı keşke…

Kaynak: http://http://derenden.com,a

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>