Rehberiniz-Yurtdışından türkler’i getirip yatırım ajansı kurdu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yurtdışından türkler’i getirip yatırım ajansı kurdu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yurtdışından türkler’i getirip yatırım ajansı kurdu

1960’lardan önce İsviçre’ye işçi olarak giden bir anne babanın oğlu olarak dünyaya gelen Alpaslan Korkmaz (38) Neuchatel Üniversitesi’nde iş yönetimi okudu. ış hayatına 1994’te Onur Air finans departmanında başlayan Korkmaz, 1997’de de Begotex şirketinde direktör oldu. Begotex, merkezi ısviçre’de bulunan ve 21 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir danışmanlık firması. Korkmaz, Mart 2002’de Neuchatel kantonuna yatırım çekmekle görevli Yatırım Promosyon Ajansı’nın direktörlüğüne getirildi. ısviçre’de ilk defa bir Türk böyle bir göreve getiriliyordu.

ısviçre’de 15 yıl boyunca uluslararası danışmanlık yapan, bunun son 5 senesini ısviçre Hükümeti’ne bağlı olarak Neuchatel Yatırım Promosyon Ajansı’nda danışmanlık yaparak geçiren Korkmaz, bundan 2 yıl önce Başbakan Erdoğan tarafından brifing vermek üzere Türkiye’ye çağrıldı ve sonrasında da kendisine TC Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nı kurması teklif edildi. O hiç düşünmeden bu teklifi kabul etti. Hem yıllardır ülkesi için çalışmak istiyor hem de Türkiye’nin potansiyeline inanıyordu. Göreve başlayınca ilk işi ekip oluşturmak için internete ilan verip minimum 3 yıl yurtdışında yaşamış ve minimum 3 lisan konuşan kişiler aramak oldu. 6 günde dünyanın her yerinden 720 Türk CV gönderdi. ıçlerinden 30’unu takımına aldı. Bunların da 3’te 1’ini kendisi gibi yurtdışında yaşamış Türkler oluşturuyor. 11 yabancı dilin konuşulduğu ajansın yaş ortalaması 30. Korkmaz, takımı için “Yurtdışında başarılı arkadaşlar Türkiye’ye hizmet aşkıyla bize CV gönderdiler. Hepsi üniversite ve üstü eğitime sahipler. Hepsi çok farklı alanlarda çalışıyorlardı. Hepsinin başarılı kariyerleri vardı ama Türkiye’ye hizmet edebilme arzusuyla döndüler” diyor.

Dünyada yatırım çekmeye çalışan 200 ulusal ajans ve binlerce bölgesel ajansın var olduğunu söyleyen Korkmaz, rekabet için eğitimin çok önemli olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda ısviçre’de Neuchatel Üniversitesi’nde Kültürlerarası Müzakere Teknikleri konusunda ders veren Korkmaz, “Bugün ıngilizce konuşmak çok güzel bir şey. Ama bir Amerikalı’nın kültürü bir ıngiliz veya Avustralyalı’nınkinden farklıdır. Çok hassas noktalar vardır, bir yanlış yaparsanız karşı tarafı kırabilirsiniz, bu da o işin gidişatını farklı boyutlara çekebilir. Kültürlerarası müzakere tekniklerine hakim olmak çok önemli.” Bu fikirden yola çıkan Korkmaz geçen yıl ekibine dünyadaki diplomatları ve turizmcileri eğiten Lozan Turizmcilik ve ışletmecilik Okulu’nun özel eğitmenlerinden farklı kültürler arasında münasebetler kurma eğitimi aldırdı.

Temsilcileri nasıl seçti

Alpaslan Korkmaz, Türkiye’deki takımın yanı sıra bir de uluslararası ağ kurdu. ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, İspanya, Rusya, Kazakistan, İsrail, Dubai, Çin, Hindistan, Hollanda ve Japonya’dan oluşan 13 ülkede 17 temsilcisi var. Geçen yıl temsilcileri 3 kez Türkiye’de ağırlayan Korkmaz, temsilcileriyle birlikte ıstanbul ve Ankara’nın yanı sıra GAP Bölgesi’ndeki illere, ızmir ve Antalya’ya da ziyaretlerde bulundu. Amaç hem Türkiye’yi hem de yatırım imkanlarını onlara göstermek ve tabii ki bir de Türkiye aşkını onlara aşılamak. Korkmaz: “Türkiye virüsü içlerine girsin istedik. Geçen gelişlerinde Topkapı Sarayı’nı gezdirdik. ılber Ortaylı, temsilcilere Türk tarihi konusunda bilgiler verdi. Türkiye’yi ne kadar severlerse bu sevgiyi kendi ülkelerinde yaptıkları toplantılarda yansıtabilecekler, ben buna yüzde yüz eminin.” En son geçen hafta ıstanbul’a eğitime gelen temsilciler, 4 gün boyunca bu seneki hedefleri ve yaptıkları işleri özetlemek üzere toplandılar.

Temsilcilerin hepsi kendi ülkelerinde geniş çevreye sahip kişiler. Alpaslan Korkmaz, temsilcileri nasıl seçtiğini şöyle anlatıyor: “5 sene İsviçre Hükümeti için çalışınca bir çevreniz oluşuyor. Bu işi yapan kişileri de tanımış oluyorsunuz. Dolayısıyla hem bu işin uzmanlarını hem de ısviçre Hükümeti’nin ağını tanıyorum. İşe başlayınca tüm bu insanlarla temasa geçtim. Özellikle Türkiye için doğrudan yabancı yatırım kaynağı olabilecek ülkelerde bu işin profesyonellerini teşhis ettim. Örneğin Hindistan’daki yöneticimiz TATA şirketinin eski yönetim kurulu üyesi, aynı zamanda Brezilya Başbakanı’nın da Hindistan danışmanı. Pek çok uluslararası şirketin de danışmanlığını yapıyor. Hindistan dokusunu çok iyi biliyor. Bu çapta bir insan anında tüm ağını size getirebiliyor. Almanya’daki temsilcimiz Lufthansa’nın ve Haagen Dazs’ın halkla ilişkiler ve imaj danışmanlığının yanı sıra Almanya’daki ünlü siyasilere de özel danışmanlık yapıyor.”

Temsilciler bulundukları ülkelerde ajansın belirlediği hedefler doğrultusunda çalışıyor. Hepsinden stratejik sektörler ve şirketler hakkında veri tabanı oluşturmaları isteniyor. Daha sonra belli seviyede cirosu olan veya teknolojik açıdan gelecek vaat eden şirketleri tespit edip, o şirketlerle sistematik temas kurmaya başlıyorlar. Temsilcilerin tek hedefi o şirketlerin yöneticileriyle toplantılar düzenleyip, onlara Türkiye’nin yatırım ortamını anlatmak ve ikna etmek.

800 şirkete müdahale ettiler

Ajans aktif olarak çalışmalarına 2007 yılında başladı. şu ana kadar 800’ün üzerinde yatırımcıya müdahale ettiler. Ajansın tek işi yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye getirmek değil buradaki yabancı yatırımcıların da sorunlarına müdahale etmek. Ajans bugüne kadar 210 milyon avroluk yatırımla rüzgar enerjisinde Avrupa’nın önemli oyuncusu Perfect Wind’ı, General Electric Company’nin 17 milyar dolar değerindeki sağlık hizmetleri şirketi GE Healthcare şirketinin merkez ofisini ıstanbul’a taşıması, Türkiye’ye 800 kişilik istihdam kazandıran Fransız Areva için yapılan temel atma töreni, 200 ek istihdam rakamı ile Hintli Tractors and Farm Equipment Limited’in (TAFE) Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde yıllık 15 bin traktör üretimi planı ile bir traktör üretim ve montaj tesisi yatırımı gerçekleştirmesi, 5.8 milyar dolar değerindeki Gates Corporation’ın 3 aşamalı yatırım planı ve Essen-Almanya orijinli Oschtaz ile Kocaeli Serbest Bölge’de toplamda 450 istihdam sağlayacak bir ek yatırım gibi önemli işlere imza attı. Ajans tüm THY uçaklarına, Türkiye’de yatırım avantajlarını vurgulayan broşürler koydu ve geçen yıl 90 ülkede 60 gazete ve dergide, 7 tv kanalında yapılan Türkiye tanıtımlarıyla da pek çok yabancı yatırımcıya ulaştı.

Zor anları fırsata çevirme zamanı

Krizden herkes bir şekilde etkilenecek fakat dünyadaki zor anları fırsata çevirme zamanı. şu an nakit zengini şirketler için çok uygun. Biz ajans olarak doğrudan yabancı yatırımların peşindeyiz. Hedefimiz istihdam yaratan, yeni teknoloji getiren yatırımlara ulaşmak ve şu anda da bunların teşhisini yapıyoruz. Türkiye’nin çok büyük potansiyeli var, ben ve ekibimin üçte biri de o yüzden işimizi bırakıp Türkiye’ye döndük. Türkiye’nin genç nüfusuna baktığınızda bilişim, hizmet, sağlık, alternatif turizm, ulaşım, otomotiv, gemicilik, yatçılık, tarım ve gıda gelişecek sektörlerden.

Yazar: Burcu ÖZÇELİK

Kaynak: http://Hürriyet İK

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>