Rehberiniz-Yüreğimizin götürdüğü yere giderken!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yüreğimizin götürdüğü yere giderken!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yüreğimizin götürdüğü yere giderken!

YÜREĞİMİZİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİDERKEN!

NUH GÖNÜLTAŞ

TERCÜMAN GAZETESİ

Günlük hayatta çalışırken, bir bakıma hayatımızı sürdürürken yaşadığımız yer, çalıştığımız mekan, bulunduğumuz kişiler ve toplumun bütünü ile iç içe geçen daireler şeklindeki ilişkilerin biçimi, yüreğinizin götürdüğü yere giderken yaşayacağımız mutluluk ve mutsuzluklarında kaynağıdır.

Şu kesindir, yüreğinizin götürdüğü yere giderken başkalarının düşüncelerine saygı göstermek esastır. Mesela, akıl, mantık ve muhakeme kendi görüşümüzü yüzde yüz doğrulasa, matematik de aksine ihtimal vermeyecek ölçüde bizi desteklese bile, kendi düşüncemiz ve görüşümüzde diretmek karşı tarafı hafife almak demektir. Bu durum ciddi rahatsızlık sebebidir. Dostluğa zarar gelmemesi için kendi doğrularımızın başkaları tarafından anlaşılabilmesi için uzun zaman beklemek de gerekebilir.

Yüreğinizin götürdüğü yere giderken şu husus unutulmamalı: Görüş alışverişine yol açan konular hakkında ayet hadis gibi kesin hükümler yoksa, herkes kendi düşünce metotlarına, hayat tecrübesine bağlı olarak bir şeyler üretiyorsa bizim düşüncemizin en doğru olduğuna kim karar veriyor? O halde başkalarının düşüncelerini kuşkuyla karşıladığımız kadar, kendi düşüncelerimize de kuşkuyla bakmasını bilmeli, Ben yanılabilirim, sen haklı olabilirsin diyebilmeliyiz.

Tartışmanın kelime olarak yüklendiği mana kavgadır, çatışmadır, insanın kendisine ve başkasına saygısızlık etmesidir. Televizyonlarda gördüğümüz adı üzerinde tartışma programları maalesef bizim ahlakımıza etki ediyor. Üniversitelerde görevli hocaların, devleti yönetmeye talip siyasîlerin, bürokraside yıllarını vermiş, tecrübeli insanların sergiledikleri manzara maalesef fikir alışverişi anlamına gelen istişareden uzak şeylerdir.

Halbuki fikir alışverişinin bizim dünyamızda belli bir terbiyesi vardı. Düşünceleri ifade etme, bunları başkalarına dayatmama, doğru budur, gerisi toptan yanlıştır felsefesi ile hareket etmeme, yanlışlıkları nazara verirken incitici olmama gibi… Başkalarının düşüncelerine saygılı olmazsanız, size de saygılı olmazlar. Siz saygısızlık yaparsanız saygısızlığa muhatap olursunuz.

Yüreğimizin götürdüğü yere giderken bir başka önemli husus fedakârlıktır. Bu açıdan, her insanın kendine has düşünceleri, tercihleri, arzuları ve istekleri vardır. Onların gerçekleşmesi kimileri için tam bir ölüm-kalım meselesidir. Kimileri içinse değil. Yüreğinizin götürdüğü yere giderken bazen bazılarının düşüncelerinden fedakârlık etmesi gerekir.

Kader birliği yapan insanlar birbirlerinin gıyabında diğerlerini öven, onların iyi yanlarını ön plana çıkaran sözler söylemeli, konuşmalar yapmalı, hatta mektuplar yazmalı. Eğer birisi bir arkadaşını başkalarının yanında övmüşse veya ona güzel sözlerle hitap eden bir mektup yazmışsa, bir başka zaman onunla yüz yüze geldiğinde veya gıyabında konuşmak zorunda kaldığında öncekilere ters sözler söyleyemez. Bir bakıma önceki sözler ve mektuplarla kendini bağlamıştır.

Yüreğimizin götürdüğü yere giderken, bulunulan yerde herkesin vazife alanının çok iyi tespit edilmesi gerekir. Bu hem sorumluluk, hem hak ihlali ve hem de sınırların belli olmamasının açacağı muhtemel kargaşalara mani olur.

Böylesi bir kargaşa çıktığında kişiler insaflı olmalı ve bazı şeylerden fedakârlık bilmeli. Benzeri durumlarda örnek insanların fedakârlığı, vefakârlığı, hakkı tutup kaldırması ve başkasının dertleri ile dertlenmesini kabul etmekten de öte, bu beğenilen ve kabul gören vasıfların kendi hayatımızda yer almasıdır!

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>