Rehberiniz-Yurdum insanı “solduyu”sunu kaybetti, türkiye hızla sağa çekiyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yurdum insanı “solduyu”sunu kaybetti, türkiye hızla sağa çekiyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yurdum insanı “solduyu”sunu kaybetti, türkiye hızla sağa çekiyor!

AK Parti’nin ezici seçim zaferinden sonra Türkiye’de muhafazakarlık eğilimi artıyor. Türkiye hızla sağa kayarken, Avrupa Birliği’ne destek ise sürüyor. Türk toplumunun en büyük tehdit olarak gördüğü konuların başında ABD ile Hıristiyan misyonerlik çalışmaları geliyor.

Bu ilginç sonuçlar seçimlerden hemen sonra yapılan bir araştırmaya ait. Frekans Araştırma Şirketi’nin araştırmasını Işık Üniversitesi Rektörü Ersin Kalaycıoğlu ve akademisyen Ali Çarkoğlu gerçekleştirmiş. İki akademisyen “Seçim 2007: Devam eden eğilimler mi? Yoksa yeni başlangıçlar mı?” başlıklı araştırmayı 2006 Nisan ve Mayıs ayında da görüştükleri 2018 kişiden bin 400’ü ile tekrar görüşerek yapmış.

Önceki akşam (28 Kasım) araştırma sonuçlarını anlatan Kalaycıoğlu ve Çarkoğlu, 53 ilde 200 mahallede 18 yaş ve üzeri denekle görüştüklerini belirtiyorlar. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en önemli sorunu yüzde 35’le işsizlik olarak ortaya çıkıyor. İkinci büyük sorun ise terör ve güvenlik.

Demokrasiden memnunuz

Seçimden sonra demokrasiden memnuniyet sıçrama gösterirken 2006’da yüzde 33 olan bu oran yüzde 50’ye çıkıyor. AK Parti iktidarından memnun olanların oranı da 5 puan artarak 45’den 50’ye çıkıyor. Araştırmadan diğer ilginç başlıklar ise şöyle:

* Alevilerin AKP’ye verdiği oy oranı yüzde 7,3.

* Düzenli ibadet ettiğini söyleyenlerin sayısı artıyor. Oran yüzde 40’dan yüzde 45’e çıkmış.

*Muhafazakarlık hızla artıyor. Nisan-Mayıs 2006’da kendisini muhafazakar olarak tanımlayanların oranı yüzde 50,3 iken haziran-temmuz ayında bu oran yüzde 61,2 oluyor. Muhafazakar olmadığını söyleyenlerin oranı da yüzde 21,6’dan yüzde 15,5’e geriliyor.

* Bu arada muhafazakar reform isteği artıyor. Yüzde 34,3’ten yüzde 49,8’e çıkıyor.

* Türkiye hızla sağa kayıyor. 1990 yılında kendini ortanın solu olarak tanımlayanların oranı yüzde 21,8 iken, bu oran şimdi yüzde 16,9’a gerilemiş. Ortanın sağında ise yüzde 22,7’den yüzde 46,9’a çıkıyor.

* Avrupa Birliği’ne destek seçimden sonra 5 puan artarken, AKP’li seçmenin desteği genelden daha fazla görünüyor.

* Yine araştırmaya göre sağlık ve sosyal güvenlik konusunda yapılan çalışmalar AKP’ye desteği artırırken, toplumun yüzde 73’ünün şu andakinden daha fazla demokrasi istediğini ortaya çıkıyor. Ancak araştırmaya katılanlar 5 yıl sonra bile ideal bir demokrasiye ulaşılmasını mümkün görmüyor.

* Toplumun yüzde 80’i Türkiye’yi en fazla ABD’nin tehdit ettiği görüşünde. Toplumun yüzde 57’si ise hıristiyan misyonerlerin ülke içinde çok büyük ölçüde tehdit oluşturduğuna inanıyor.

Kurumlara güven konusunda ise Silahlı Kuvvetler yine en üst sırada yer alıyor.

Türkiye bir yılda örf ve adetlerini hatırlayıp muhafazakar oldu. Bir yıl sonra nasıl bir manzara çıkacak merak ediyorum!

’Paul değil Türk yöneticiler grevi uzattı’

Türk Telekom grevi 45 günün ardından sona erdi. Referans’ın Ankara muhabiri Begüm Gürsoy’un cuma günü yayımlanan haberinde görmüşsünüzdür. Grevin maliyetinin Türk Telekom’a 600 milyon, sendikaya ise 25 milyon YTL olduğu tahmin ediliyor.

Açıklanan anlaşmada ağırlık ücret konularına ilişkindi. Grevin uzamasına neden olan kapsam konusunda ise bir açıklama yoktu. Oysa anlaşmanın sağlanmasından sadece birkaç saat önce Türk Telekom’dan gelen bir duyuru vardı. Duyuruda, “Yapılan görüşmelerde uzlaşmaya varılamayan nokta şirketimiz ve çalışanlarımız yönünden büyük önem taşıyan kapsam maddesi ile ilgilidir. Sendika imkânsız olan taleplerinde ısrarcı ve uzlaşmaz bir tavır sergilemektedir” deniyordu. Sonra taraflar anlaştı. Paçacıda samimi pozlar verdiler. Peki görüşmelerin bu kadar uzamasına neden olan bu konuda ne oldu?

Yapılan toplu sözleşme, özelleştirme sonrası ilk sözleşmeydi. Sendika için de kapsam dışı personel varolma sorunuydu. 2005’te yapılan toplu sözleşmede kimlerin sendikaya üye olduğu tarif ediliyordu. Türk Telekom’un 40 bine yakın çalışanı içinde 26 bin sendikalı vardı. Bundan sonrası da bu toplu sözleşmede yapılacak tarife göre belirlenecekti.

’Grevin uzamasında Doany’in suçu yok’

Sendika genel müdür, yardımcıları, bölge başkanları ve direktörler dışında kalan herkesin sendika üyesi olarak kabul edilmesini istiyordu. Türk Telekom ise diğer personelin de sendikalı olmasını kabul edemiyordu. Cuma günü Haber-İş Sendikası Başkanı Ali Akcan’ı arayarak bu konuda nasıl bir anlaşma olduğunu sordum. Akcan, “Türk Telekom bilmeden körü körüne inat etti. Mevcut kapsam dışı sayısı zaten 600 idi. 600 kişi için 45 gün bekledik” diyor. Akcan’ın dediğine göre bu konuda talepleri kabul edilmiş. Toplu sözleşmeye göre yeni girenler kapsam içi olacak. 45 gündür başaramadığını şimdi nasıl başardığını ise “Masadan kalkarım dedim, o yüzden Türk Telekom kabul etti. Israrın gereksiz olduğunu gördüler” diye anlatıyor.

Türk Telekom Yönetim kurulu Başkanı Paul Doany’den “Paul” diye sözeden Akcan, “Grevin uzamasında onun suçu yok. Türk yöneticiler güç gösterisi yaptı” diyor. Görünen o ki bu grev gerçekten boşuna 45 gün uzadı. Olan telefonunu, ADSL’ini bağlatamayan, yeni şirketini telefon alamadığı için açamayan tüketiciye oldu.

Yazar: Jale Özgentürk

Kaynak: http://REFERANS GAZETESİ

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>