Rehberiniz-Yumurtadan demokrasi çıktı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yumurtadan demokrasi çıktı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yumurtadan demokrasi çıktı

Yargı gösteride yumurta attıkları için haklarında dava açılan öğrencilerin demokratik haklarını kullandığına karar verdi…

TEKEL işçilerine destek amacıyla geçen yıl düzenlenen bir eylem sırasında polise yumurta attığı gerekçesiyle yargılanan 5 genç beraat etti.

Mahkemenin gerekçeli kararında, ’’Güvenlik güçlerine yumurta atma eylemlerinin sabit olduğu kabul edilse bile, sanıkların davranışı tümüyle demokratik bir hakkın kullanılmasına yöneliktir’’ değerlendirmesinde bulunuldu.

Sezgin Çalışkan, Mehmet Bahçıvan, Ozan Sürer, Erdem Tetik ve Duygu Öztürk adlı gençler, 3 Nisan 2010’da, TEKEL işçilerine destek için Ankara’da düzenlenen eyleme katıldı. Bu kişiler hakkında, eylem sırasında ’’güvenlik güçlerine karşı zor kullandıkları ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına aykırı davrandıkları’’ iddiasıyla kamu davası açılırken, iddianamede, olay günü ’’eylemci grubun içerisinde bulunan sanıkların, barikat oluşturan güvenlik güçlerine yumurta attığı’’ da öne sürüldü.

Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan sanıklar, 16 Aralık 2010’daki duruşmada beraat etti.

Mahkemenin gerekçeli kararında, tüm sanıkların; savunmalarında, TEKEL işçilerinin eylemine destek amacıyla basın açıklaması yapmak üzere toplandıklarını, açıklama sonrasında yürüyüş yaptıklarını, polise direnmediklerini ve suç işlemediklerini ifade ettiği belirtildi.

Cumhuriyet savcısının da ’’sanıkların demokratik bir hakkı kullandığını, suçun unsurlarının oluşmadığını’’ kaydederek, sanıkların beraatını istediği bildirildi.

Sanıkların savunmalarıyla dosyadaki delillerin değerlendirildiği kaydedilen gerekçeli kararda, olay günü TEKEL işçilerini desteklemek için toplu halde basın açıklaması yapıldığı, topluluğun, sonrasında Yüksel Caddesine doğru yürüdüğünün anlaşıldığı ifade edildi.

TEKEL işçilerinin geçen yıl başkent Ankara’da yaptıkları eylemlere çeşitli gruplar destek vermişti. Gösteriler sırasında zaman zaman polisle göstericiler arasında çatışma çıkmıştı.

Gerekçeli kararda, şu değerlendirmede bulunuldu:

’’İddianamede, grubun içerisinde bulunan sanıkların barikat oluşturan güvenlik güçleri üzerine yumurta attıkları ve bu suretle suç işledikleri iddia edilmiştir.

Eylemlerin sabit olduğu kabul edilse bile, sanıkların davranışının tümüyle demokratik bir hakkın kullanılmasına yönelik olup, suç teşkil etmeyeceği sonucuna varılmış ve tüm sanıkların beraatlarına karar vermek gerekmiştir.’’

Ama üniversite cezalandırdı

Yargı bu kararı verirken İstanbul Üniversitesinde bir kongreye katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’e yumurta attıkları gerekçesiyle 30 yakın öğrenci okuldan uzaklaştırma cezası aldı. 19 Mart 2010’da üniversiteye gelen Ergün Öğrenci Kolektifleri üyesi bir grubun yumurtalı protestosuna uğramıştı. Yumurtalar bakana isabet etmezken, sekiz öğrenci gözaltına alınmıştı. Üniversite yönetimi 30’a yakın öğrenci hakkında soruşturma başlattı. 24 Ocak 2011’de açıklanan soruşturma kararlarıyla öğrencilere bir ay uzaklaştırma cezası verildi.

Tebligatlara işlenen suç şöyle yazıldı “Cemil Birsel Konferans Salonu’ndaki konferans esnasında bakanı ve diğer davetlileri proteso etmek.”

Kaynak: http://www.hurriyetkampus.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir