Rehberiniz-Yumruk sıkarak hafızayı güçlendirin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yumruk sıkarak hafızayı güçlendirin” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Yumruk sıkarak hafızayı güçlendirin

Bir araştırma, yumruk sıkma yoluyla hafızanın güçlendirilebileceğini ortaya koydu.

Amerikalı psikologlar, sağ yumruğun 90 saniye süreyle sıkılmasının hafıza oluşumuna yardımcı olduğunu, aynı işlemin sol yumrukta yapılmasının ise hatırlamayı kolaylaştırdığını açıkladı.

50 yetişkin ile yapılan deneyde, kişilerin bu yolla uzun bir kelime listesini hatırlamaya çalışırken daha iyi performans sergilediği görüldü.

Araştırmacılar, yumruk sıkmanın beyinde hafıza ile ilgili bazı özel bölgeleri harekete geçirdiğine inanıyor.

New Jersey’deki Montclair Ãœniversitesi’nden Ruth Propper’a göre bu araÅŸtırma, bazı basit vücut hareketlerinin beynin iÅŸleyiÅŸini geçici olarak deÄŸiÅŸtirip hafızayı geliÅŸtirebileceÄŸini gösterdi.

Dr Propper BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bir ÅŸey öğrenmeden hemen önce saÄŸ yumruÄŸun, hatırlamaya çalışırken de sol yumruÄŸun sıkılması hafızayı geliÅŸtiriyor.” dedi.

Daha önceki araştırmalarda, sağ yumruğun sıkılması ile beynin sol yarısının, sol elin sıkılması ile de sağ yarısının harekete geçtiği gözlenmişti.

Bu eylemin duygularla bağlantısı kurulmuş, örneğin sağ yumruğun mutluluk ve öfke ile, sol yumruğun ise üzüntü ve endişe ile bağlantısına dikkat çekilmişti.

Hafıza ile ilgili süreçlerde beynin iki yarısının da kullanıldığı, sol yarısının hafıza kaydında, sağ yarısının ise hatırlamada etkili olduğu düşünülüyor.

Yapılacak yeni araştırmalarla yumruk sıkmanın sözel ya da uzamsal, kelimelerin yanı sıra resim ve yerlerin de hatırlanması ile ilgili diğer zihinsel işlevleri de etkileyip etkilemediği incelenecek.

Ancak araştırma sonuçlarını kesin bir dille ifade etmek için daha fazla konu üzerinde daha fazla çalışma yürütülmesi gerektiği belirtiliyor.

Londra Ãœniversitesi BiliÅŸsel Sinirbilim Enstitüsü’nden Profesör Neil Burgess, hafıza üzerindeki özel etkinin kesin olarak belirtilmesi için daha geniÅŸ bir araÅŸtırma gerektiÄŸini, örneÄŸin taram yoluyla beynin sol ve saÄŸ yarısına kan akışının incelenmesi gerektiÄŸini ifade etti.

Deney şu şekilde gerçekleştirildi

Sağ elini kullanan 50 öğrenciye ezberlemeleri için bir kelime listesi verildi.

Öğrenciler beş gruba ayrıldı.

Bir grup, ezbere başlamadan önce 90 saniye sağ yumruğunu, kelimeleri hatırlamadan önce de 90 saniye sol yumruğunu sıktı.

İkinci grup ise aynı deneyi sol yumruğu sıkarak yaptı.

Diğer iki grup ise ezberden önce istedikleri yumruklarını, hatırlamadan önce de diğer yumruklarını sıktı.

Son gruptakiler ise yumruk sıkmadı.

Listeyi ezberlemeden önce sağ yumruğunu, hatırlamadan önce de sol yumruğunu sıkan grubun performansının diğer gruplardan daha iyi olduğu gözlendi.

Bu grup, hiçbir yumruğunu sıkmayan gruptan da daha iyi performans sergiledi; ancak aradaki farkın istatistik bakımından kayda değer olmadığı belirtiliyor.

KAYNAK: BBC

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir