Rehberiniz-Yüksek topuklar zirveye oynuyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yüksek topuklar zirveye oynuyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yüksek topuklar zirveye oynuyor

Ancak Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’nun verilerine baktığımızda Türkiye için durum pek de iç açıcı gözükmüyor. WEF’in 130 ülkeyi kapsayan, dünyada kadın-erkek eşitliğinin durumu hakkında hazırladığı rapora göre kadınların ekonomik ve siyasi hayata katılımları da göz önünde bulundurulduğunda Türkiye 123. sırada.

1988’den bu yana Türkiye’deki kadın nüfusu artarken kadın istihdamındaki artış sadece yüzde 10’da kalmış. Aynı şekilde üniversite mezunu kadınların oranı da son yüzde 10 artarken istihdam oranı da bir o kadar gerilemiş. Buna rağmen Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusuyla küresel iş dünyasında çok daha büyük başarı potansiyeli olan bir ülke konumunda olması, merkezi ABD’de bulunan Leadership Management International (LMI) isimli profesyonel eğitim kurumunu harekete geçirmiş.

Bugüne kadar tüm dünyada bir milyondan fazla kişiye hizmet sunan LMI şu anda Türkiye’de ‘Etkin Bireysel Verimlilik’ programını sürdürüyor. Özellikle şirket üst düzey yöneticilerinin ilgi gösterdiği bu programın ardından şubat ayından itibaren, bu yıl ABD’de başlattığı ‘Leadership for Women’ yani ‘Kadınlar için Liderlik’ programını Türkiye’deki kadınlara da sunmaya başlayacak. ‘İçinizdeki Lideri Özgürleştirin’ sloganıyla yola çıkan ve kadınların liderlik vasıflarını profesyonel ve sosyal alanlarda geliştirmeye yönelik uygulamalar sunan program, haftada iki saatlik seanslar şeklinde yedi hafta sürecek.

ÖNCELİK KENDİNİ TANIMAK

LMI-Türkiye Genel Müdürü Jak Yakup, Türkiye’nin uluslararası platformlarda aktif rol üstlenebilecek daha çok ‘uluslararası karakterlere’ ihtiyacı olmasından dolayı burada da eğitim vermeye başladıklarını; birey ve şirketlerin liderlik özelliklerini geliştirebilmeleri yönündeki büyük boşluğu dolduracaklarını düşündüklerini söylüyor. ‘Kadınlar İçin Liderlik’ programı da işte bu boşluklardan birini doldurmaya yönelik, en fazla 10 kişilik grupla birlikte uygulanan ve önce kişinin kendini tanımasına yönelik çalışmalara ağırlık verilen bir program.

Programda çeşitli testler, oyunlar, bulmacalar ve bilgiler var. Grup çalışmalarıyla da süreç destekleniyor. Programda, kişinin yaşamın farklı alanlarındaki başarı durumunun ve eksikliklerin belirlenmesi üzerinde duruluyor. Verimliliğin artırılması, zaman yönetimiyle hedeflere ulaşma uygulamaları da yapılıyor. Jak Yakup, bu programı hazırlamanın arkasında yatan nedenleri şöyle açıklıyor: “Tüm dünyada kadınların etkinlikleri artıyor. Oysa liderlik ve yöneticilik eğitim programları ya genele hitaben ya da sadece erkeklere yönelik oluyor. Bu yüzden kadınların davranışlarına göre tasarlanmış bir eğitim programına ihtiyaç var. Kadınların düşünce ve davranış tarzları erkeklerden farklı.

Hedef belirleme, zaman yönetimi ve önceliklerin belirlenmesi konularında aynı erkekler gibi davranmalarını bekleyerek kalıplaşmış eğitim programlarını dayatmak, bu tür programların başarılarını etkileyebiliyor.” Jak Yakup’a göre programa katılan kadınlar, profesyonel alanda neler başarabileceklerinin farkına varabilecek. Kendilerine olan güvenleri arttıkça iş hayatında daha aktif rol üstlenebilecekler.

Yurtdışında ev kadınları da programın sıkı takipçilerinden. Bunun sebebini de yine Jak Yakup anlatıyor: “Lider, etrafındakileri sevgiyle peşinden sürükleyendir; krizleri soğukkanlılıkla atlatabilendir; zaman yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirendir. Liderliğin bu vasıflarıyla ev kadınlığı zaten iç içe… Dolayısıyla programa katılacak olan ev kadınları da kendilerini geliştirebilecekler.”

Yazar: AHU UZ

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir