Rehberiniz-Youtube’da araştırmacı gazetecilik yakında başlıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Youtube’da araştırmacı gazetecilik yakında başlıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Youtube’da araştırmacı gazetecilik yakında başlıyor

Profesyonel ekiplerce üretilmiş içeriklere ve tematik kanallara yönelerek kapsama ve reklam alma alanlarını geliştirme stratejisi izleyen YouTube, iddialı bir işe daha imza atmaya hazırlanıyor. Araştırmacı gazeteciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışan Center for Investigative Reporting (CIR) adlı meslek birliğiyle işbirliğine giden YouTube, sadece kurumun kriterlerine uyan haber ve dosyaları yayınlayacağı bir kanal açacak.

YouTube ve CIR’ın ortak girişimine Knight Foundation’dan 800 bin dolar destek alınmış. Ortak açıklamaya göre ‘I Files‘ adını alacak olan kanal son yıllarda erozyona uğrayan araştırmacı gazeteciliğin desteklenmesi ve izlenme oranlarının artırılmasına hizmet edecek.

I Files kanalında, liste farklı kaynaklara göre değişse de, The New York Times, Al Jazeera, ABC News, BBC, The Guardian gibi yayın organlarının araştırmacı gazetecilik kriterlerine uygun hazırlanan videoları bulunacak, seçim ve koordinasyon CIR’da olacak. Bir dizi kurumla telif ve alt-kanal açılması konusunda görüşmelerin CIR üzerinden yürütüldüğü resmi olmayan bilgiler arasında. Kaynaklar arasında, yaklaşık 60 kar amacı gütmeyen haber kurumunun üye olduğu Investigative News Network (INN) de bulunuyor.

I Files’ın bizce en önemli özelliğiyse kanala tüm dünyadan ‘yurttaş gazeteciliği’ örneklerinin, serbest çalışan gazeteci, prodüktör ve yönetmenlerin işlerinin de kabul edilecek olması. Kanalın yayın akışı belirlenirken yerel politika ve haberciliğe de özel önem verilecek.

Yazar: Noyan Ayan

Kaynak: http://www.webrazzi.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir