Rehberiniz-Yönetim danışmanlığı üzerine

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yönetim danışmanlığı üzerine” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yönetim danışmanlığı üzerine

DANIŞMANLIK GERÇEĞİ- YÖNETİM DANIŞMANLIĞI

YAZAN:Ulaş BIÇAKCI/Yöntek Danışmanlık

KAYNAK:www.isguc.com

Danışmanlık mesleği hakkında pek çok spekülasyon vardır. Onları ciddiye alırsanız danışmanlık mesleğini hafife almanız, faydasını yadsımanız gerekir. Ancak gerçek bu şekilde değildir. Danışmanlık yararlı bir meslektir. Her meslek hakkında spekülasyon olur. Şu sıralarda danışmanlık hakkındaki spekülasyonların yaygınlaşmasının nedeni danışmanlık mesleğinin gözde bir meslek haline gelmesidir.

Bu konuyu seçmemin nedeni danışmanlık mesleğini spekülasyonlara karşı savunmak değil, sözkonusu spekülasyonların sizi biraz gülümseteceğidir açıkçası.

Danışmanlığın, “Sana bir şey danışacağım” şekli ile insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenir. Ancak eski şekli ile bugünkü şekli arasında temel bir fark var: Bugünkü şeklinde danışmanlara para ödeniyor, hem de epey bir para!

Danışmanlığın yeni türlerinden birisi olan Yönetim Danışmanlığı (Management Consulting ya da Management Consultancy) ise danışmanlığın en popüler alanlarından birisi konumuna geldi şu sıralarda. Adeta sektör oldu.

Bu meslek hakkında pek çok olumlu şey söylenir. Mesela Amerika’da Yönetim Danışmanları (Management Consultants) için şirket doktorları (company doctors) hatta sihirli doktorlar gibi yakıştırmalar yapılır.

Haklarındaki spekülasyonlar ise bayağı fazladır. Derlediklerimden bazılarını sizlere aktarmak istiyorum.

Bu spekülasyonları veriyorum diye beni mesleği ti’ye alıyor felan sanmayın gerçekten. Ben de bir Yönetim Danışmanı’yım ve hatta bu mesleğin ilk ve tek derneği olan Yönetim Danışmanları Derneği’nin de (YDD) kuruculuğunu ve Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptım.

Zaten yazımın tamamını okursanız mesleğin aslında kurumsallaştığını fark edeceksiniz. Girişteki ilk paragraflar niyetim hakkında sizlere net mesajlar vermiş olmalı zaten. İşte size bazı anektot örnekleri:

Bir doktor, bir inşaat mühendisi ve bir danışman, dünyanın en eski mesleğinin hangisi olduğu hakkında tartışıyormuş. Doktor demiş ki, “Kutsal Kitaplara göre, Tanrı Havva’yı Adem’in kaburga kemiğinden yaratmış. Bu olay, kesinlikle cerrahi bilmeyi gerektirir. Doktorluk mesleğinin rahatlıkla dünyanın en eski mesleği olduğunu söyleyebilirim.”

İnşaat mühendisi bunun üstüne itiraz etmiş: “Kutsal kitapların ilk sayfalarına bakarsan, Tanrı’nın önce cenneti ve kaosun içinden dünyayı yarattığını görürsün. İşte bu inşaat mühendisliği mesleğinin, ilk meslek olduğunun açık bir kanıtıdır.”

Danışman, pis pis sırıtmış ve demiş ki, “Hey siz, kaosu kim yarattı zannediyorsunuz?” Bu anektot açık ki, danışmanların yarar üretmek yerine kaos yarattıklarını ima ediyor.

“Danışman, size saati söylemek için sizden saatinizi isteyen ve ona bakarak size saati söyledikten sonra saatle birlikte ortadan kaybolan kişidir.” Danışmana saati soruyorsunuz (bir probleme çözüm getirmesini istiyorsunuz), o da gelip saatinize bakıyor (şirketinizi, sorununuzu inceliyor), size saati (çözümü) söylüyor ve saatinizi alıp (problemi ve çözümünü deneyim hanesine atıp) gidiyor.

“Danışman, işinden olmuş, yapacağı başka işi olmayan kişidir.” Eh doğru. Zaten başka işi varsa ona, “danışman” değil, “danışmanlık da yapıyor” denmelidir.

“Danışman, hayatında hiç kız arkadaşı olmamasına rağmen öpüşmenin 100 türlüsünü öğreten adamdır.” Hiç kız arkadaşı olmamış (hiç iş deneyimi yok) ama şirketlere gidip deneyimli insanlara öpüşme (iş) öğretiyor. Bu eleştiri özellikle profesyonel iş deneyimi olmayan, genç ve taze danışmanlara yöneliktir.

Aylardan Mart ayı imiş. Erkek kediler dişi kedilerin peşinden koşmakta imişler. Bir erkek kedi bir kenarda onları seyrediyor ve miyavlayıp duruyormuş. “Niye sen de dişi kedilerin peşinden koşmuyorsun” diye sormuşlar. Cevabı şu olmuş: “Vaktiyle ben de onların peşinde koşardım. Bir keresinde bir dikenli telin üzerinden atlarken tele takıldım ve takımlar (tenasül organlarını kastediyor) telin üzerinde kaldı. Onun için artık sadece danışmanlığını yapabiliyorum.”

“Yapamıyorsan öğret, öğretemiyorsan danışmanlık yap” derler ya, onu anlatmak istiyor herhal. Sen fayda üret de ister yaparak ister anlatarak üret. Her ikisine de yer ve ihtiyaç var.

Kurbağacık bataklığa saplanmış. Hiç kimse yardım edemiyormuş. Son çare olarak bir danışmana başvurması önerilmiş. Danışman incelemesini yaptıktan sonra raporunu yazmış: “Buradan kurtulabilirsin. Ancak kanat takman gerekli.” Kurbağa, “Ama bu imkansız” deyince danışman yanıtlamış: “Onu bilemem, o senin sorunun!”

Yani danışmanlar uygulanabilirliği olmayan çözümler üretiyorlar denmek isteniyor. Gerçekten de bazı kesimlerde danışman raporlarının rafta kaldığı ya da rafları süslemekten başka işe yaramadığı şeklinde bir inanış mevcuttur.

Çoban yol kenarında koyunlarını otlatırken, yanına bir Cherokee Jeep yaklaşmış. Brioni gömleği, Cerruti ayakkabıları, Ray-Ban gözlüğü, YSL kravatı ve jöleli saçları ile iki dirhem bir çekirdek yakışıklı bir genç adam inmiş aşağıya ve çobana sormuş: “Eğer kaç tane koyunun olduğunu bilirsem bana onlardan bir tanesiniverir misin?”Çoban bir adama bir koyunlara bakmış; “Tamam” diye cevap vermiş.Genç adam telefonunu bilgisayarına bağlamış, birNASA sitesine girmiş, GPSini kullanarak yeri taramış, bir data base ve logaritma ile doldurulmuş excel tablosu açmış ve 150 sayfalık bir rapor basmış. Çobana dönmüş ve, “Tam olarak 1586 adet koyunun var demiş.

Çoban, “Doğru” demiş, “Al koyunlardan birisini.”Genç adam bir koyun almış ve jipinin bagajına koymuş. Bu sefer de çoban genç adama, “Eğer ben de senin işinin ne olduğunu bilirsem koyunumu geri verir misin?” diye sormuş.

Adam, “Evet, neden olmasın?” diye yanıtlamış.Çoban, “Sen bir yönetim danışmanısın” demiş. Adam hayretler içinde, “Nasıl oldu da bildin?” diye sormuş.Çoban, “Çok basit” demiş; “Buraya çağrılmadan geldin bu bir.Benim zaten bildiğim bir şeyi bana söylemek için benden ücret aldın, bu iki. Üçüncüsü de yaptığım şeyi farkında bile değilsin, indir şu köpeğimi bagajından.” (Bu arada öpüşme, kedi ve bu son örneğe bakar mısınız; sanki kadınlardan danışman olmazmış gibi… Erkek hegemonyası işaretleri!)

Şimdi gelelim danışmanlık gerçeğine, yani danışmanlığın yararlarına. Bu meslek henüz tam olarak anlaşılamadığı için yukarıda örneklerini verdiğim gibi bazıları tarafından esprili de olsa eleştirilirken bazıları tarafından da yine dediğim gibi sihirli doktorlar şeklinde abartılır. Sihri mihri yoktur. Her hangi bir meslek gibi objektif bir meslektir. Yararları daha doğrusu yararlarının kaynakları özetle şunlardır:

Danışman uzmanlık alanına giren işi iyi bilir. Bunu açıklanmasına felan gerek yok.

Sorunlara değişik şirketlerde elde ettiği değişik çözümlerin birikiminin sağladığı alternetif çözümler getirebilir.

Şirketlerde sorunlar çoğu zaman ayan beyan ortadadır. Ancak nedense bu sorunlardan bazıları bazen üzerlerine gidilmesine rağmen çözümlenemez. Danışmanlar burada işe yarayabilirler. “Dışarıdan olmanın yararı” diye soyut gibi görülen ancak en somut şeyler kadar somut olan bir yarar vardır. Benim deneyimlerim danışmanlığın etkili olmasındaki en büyük nedenin bu olduğunu göstermektedir.

İşletme körlüğü’nü hepimiz biliriz. İnsanlar ormanda dolaşırken (işlerini yaparken) bazen çalılardan (rutin işlerden) bazı ağaçları (diğer bazı işleri, hatta önemli işleri, sorunları) göremez, ormana helikopter bakışı ile bakamazlar. Zaten kolunda saati dururken dışarıdan bir danışmana saat (sorunlara çözüm) sorulmasının nedenlerinden birisi budur.

Şirketlerde değişimleri harekete geçirmek de zordur. Değişim, bir patronun veya yöneticinin yönetsel alışkanlığı veya bir büyük bilgisayarlaşma ya da yapılanma projesi olabilir. Danışmanlar değişimin gerçekleştirilmesinde katalizör rolü oynarlar. Onun için Amerika’da danışmanlara, “change agent” (değişim ajanı) da denir. Benim en çok değer verdiğim saptamalardan bir diğeri de budur.

Danışman dışarıdan olduğu için önyargısızdır, etki altında değildir, tarafsızdır ve bağımsızdır. Hepsini bir cümleye sıkıştırdım ama bunlar da en önemli yarar kaynakları arasındadırlar.

Danışmanlara bazı öneriler:

Danışmanlar işi o şirkette o işi yapanlardan illa daha iyi bilmezler. Bilseler bile bu havalara girmemelerini tavsiye ederim.

Danışmanlık yapılan kişi ve kuruluşlara asla, “müşteri” denmemelidir. (Nedenlerini ayrı bir yazıda açıklamak istiyorum. Acelesi olanlar www.yontek.com adresinde “Müşteri Salgını” başlıklı yazıma bakabilirler.)

Bazı danışmanları yaptığı, “Biz akıl satarız / We sell wisdom” gibi itici ve antipatik yakıştırmalar hele kendi kendimize hiç yapılmamalıdır. Akıl akıldan üstündür.

Öyle kendimizi havalara da sokmamalıyız. Zaten gördüğünüz gibi çobanlar bile yemiyormuş artık.

Saygılarımla,

Incoming search terms:

  • yönetim danışmanlığı el kitabı (1)
Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>