Rehberiniz-Yöneticiniz krizde mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yöneticiniz krizde mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yöneticiniz krizde mi?

Düne kadar iyi kötü idare ettiğiniz yöneticiniz, bir süredir olağandışı davranışlar sergiliyorsa, çözüm için ipleri elinize alma zamanı gelmiş demektir.

Uzun süredir yöneticinizde anlam veremediğiniz davranışlar gözlemliyorsunuz. İşe geç geliyor. Sorumluluk ve yetkilerine karşı zaman zaman vurdumduymaz davranışlar gösteriyor. Esnek ve hoşgörülü davranışlarıyla takdir toplayan bu kişi artık ufak bir aksilikte adeta ortalığı kırıp geçiriyor. Elbette ondaki bu olağandışı davranışlar, ofisteki diğer kişiler üzerinde de gerilime neden oluyor. Kısacası ofiste huzuru mumla arar hale geldiniz.

Yöneticinizin gösterdiği bu değişimi görmezden gelemeyecek kadar huzurunuz kaçtıysa bu durumun geçmesini beklemek yerine uzmanların söylediklerine kulak vermelisiniz… “Bir yöneticinin olağan davranışlarındaki değişim herkesin dikkatini çeker” diyen organizasyon psikolojisi uzmanı Gerald M. Groe, yöneticilerin de insan olduğuna ve zaman zaman sorunlar yaşayabileceğine dikkat çekiyor. Daha önce American Express”te insan kaynakları yöneticiliği yapmış olan Groe, “Karşınızdaki kişinin yönetici olması onun strese ve sıkıntıya karşı çelik gibi dayanıklı olacağı anlamına gelmez” diyor.

Sorunlar iş dışında ise…

Bir kişinin mantıkdışı davranıp davranmadığını belirleme konusunda bir formül olmadığını belirten psikologlar “Şefinizle bir süredir çalışıyorsanız, hangi davranışlarının alışılmadık ya da tuhaf olduğunu en iyi siz bilirsiniz” diyor. Uzmanlara göre bir kişinin karakter dışı davranışlar göstermesi pekala iş dışı herhangi bir nedene dayanabilir. Alkolizm, kronik depresyon ve özel hayatta yaşanan problemler de bütçe sorunları, hukuki ihtilaflar ve performans raporları kadar yöneticiler üzerinde strese yol açabilir. Sebep her ne olursa olsun, herhangi bir çözüme girişmeden önce şefinizin olağandışı davranışlarını not etmeniz ve gözlemlerinizi düzenli bir şekilde kaydetmenizin akıllıca olacağına dikkat çekiliyor.

Tehlike sinyalleri nasıl alınır?

Çoğu çalışan böyle durumlarda konuyu diğer ekip arkadaşlarıyla paylaşıp paylaşmamak tereddüt eder. Yöneticilik eğitimleri veren Brody Communications”dan Pamela J. Holland, “Şefinizi çekiştirdiğiniz izlenimi uyandırmamaya dikkat ettiğiniz sürece birlikte çalıştığınız kişilere endişelerinizi açmakta bir sakınca yok” diyor. Peki eğer diğer çalışanlar da aynı yönde düşünüyorsa sorunun çözümü için bir grup olarak hareket etmek yanlış mı olur?

Sun Valley”in psikologlarından Alexandra Delis- Abrams, “Yöneticinizle ondan kaynaklanan sorunları konuşmak için grup olarak hareket etmek konusunda acele etmeyin. Eğer yöneticiniz gerçekten kötü bir dönem geçiriyorsa bu durumu daha da kötüleştirir. Bir grup olarak durumu gündeme getirmek başkaldırı olarak da yorumlanabilir” diyor. Eğer teke tek konuşma yönünde girişim başlatacak iseniz her adımı dikkatli şekilde atmanızda fayda var. Uzmanlar, “Tabii şefinizle direkt bu konuları konuşmak için yeterince yakınsanız özel bir görüşme ayarlamanızda fayda var. Eğer şefinizin dışarıda sizinle daha rahat konuşacağını düşünüyorsanız, onu bir öğle yemeğine davet etmek veya öğlen beraberce hava almaya çıkma teklif etmek daha makul bir formül” diyor. Böyle bir ortam yarattıysanız eğer, söze açık bir diyalog kurmaktan dolayı memnun olduğunuzu belirterek girin. Daha sonra endişe ettiğiniz konuları ve bazı tespitlerinizi anlatmaya başlayın. Bunu yaparken geçmişteki davranışlarıyla zıtlık oluşturan ve sizin gözlemlediğiniz olağandışılıkları sıralayın.

Büyük liderlerin büyük sırları

Bu değişimi anlayabilmeniz için şefinizden size yardımcı olmasını isteyen bir üslup benimseyin. Ardından mevcut durumun ışığında pozitif olarak nasıl katkıda bulunabileceğinizi sorun. Peki direkt konuşmalarda kendinizi pek rahat hissetmiyorsanız, ne yapmalısınız? İmalı bir şekilde endişelerinizi dışa vurmak için birçok yol bulabilirsiniz. Hatta şefinizin negatif tepki göstereceğini veya kötü bir karşılık vereceğini düşündüğünüz durumlarda bu daha iyi bir fikir. “Büyük Liderlerin Büyük Motivasyon Sırları” kitabının yazarı John Baldoni, bu gibi durumlar yaşandığında bunu bir üst yöneticiye aktarmayı tavsiye ediyor. Baldoni”ye göre şirketin verimliliği açısından sakıncalı bulduğunuz bu gelişmeleri yazılı bir raporla yukarıya sunabilirsiniz. “Nasıl ki aynı ekipte çalıştığınız birinin düşük performansını gündeme getirebiliyorsanız, şefinizinkini de getirmek konusunda hakkınız olmalı” diyor.

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>