Rehberiniz-Yöneticiler yerlerini liderlere bırakıyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yöneticiler yerlerini liderlere bırakıyor…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yöneticiler yerlerini liderlere bırakıyor…

İlk kez, IMD”deki hocam Maury Peiperl”den duydum ”çim köklerini”( grassroots). Liderlik eğitimlerimizden birinden sonra, hocamla yemek yiyip sohbet ediyorduk. Amacım, liderlik konusunda uluslararası bir üne sahip ve birçok eseri bulunan bu değerli bilim adamıyla gayri resmi de konuşabilmekti. Kalbindeki ve beynindeki liderlerini ve liderlik anlayışını kitaplarından değil de kendi ağzından öğrenmek istemiştim. “Sizce lider kimdir?” diye sorduğumda; “Lider değişim yaratandır veya değişime neden olandır” diye cevap verdi. “Yöneticilerle liderlerin sizce farkı nedir?” diye devam ettim sorularıma. “Yöneticiler işleri doğru yaparlar, liderler ise doğru işleri yaparlar” diye cevapladı.

Soru-cevap, soru-cevap… Bir çığ gibi büyüyordu konuştuklarımız. “Liderler mi daha önemli yoksa liderlik mi?” “Her ikisi de tabii ki. Ancak günümüzde liderden çok, liderlik önem kazanıyor. Bazı kişiler, hayatlarının herhangi bir döneminde liderlik yapabilirler, bu liderin her zaman liderlik yapacağı anlamına gelmez.” “Günümüzde liderlik anlayışında neler değişiyor?”” “Lider diye tek bir kişiye odaklanmak değişiyor. ”Çim kökleri liderliği” (grassroots leadership) gittikçe önem kazanıyor. Birçok insan inisiyatif alıp değişimi gerçekleştirmek için bir araya geliyor, hem de sıradan insanlar bunlar. Sürekli bir değişim ve kenetlenme var artık. Paylaşılan liderlikle düzen sağlanıyor ve değişim gerçekleşiyor.”

Bu yemekten sonra ”çim kökleri”ni araştırmak ve her gördüğüm yerde çimlere özen göstermekle geçti günlerim. Neden ”çim kökleri”? Galiba her şeyden önce çimin genel özelliklerinden bu adı almış. Yerel ve sıradan kişilerin katılımıyla, yüz yüze ve kapı kapı dolaşılarak herkesin eğitilmesiyle gerçekleşen bir süreç. Bu liderlik şeklinde merkezdeki politik hareketin içinde yer alıp emrederek yönetmek yerine, sıradan ve yerel kişilerin katılımı önem kazanıyor. Çim Kökçüler her türlü hiyerarşik ve ideolojik yapılanmayı reddediyor. İnisiyatif alıp karşılıklı etkileşiyorlar. Birbirlerini eğiterek, değişimi ve gücü sağlıyorlar. Bu sıradan ve yerel insanlar birbirlerine sıkı sıkıya bağlanmış ve kenetlenmiş durumdalar. Tıpkı çim kökleri gibi.

Çimler çok güçlü ve sistemli bir kök yapısı oluştururlar. Güçlü kök sistemleriyle birbirlerine sıkıca kenetlenirler ve tek bir vücut gibi görünürler. Olağanüstü düzgün yapılaşmalarıyla, basılmaya ve çiğnenmeye dayanıklıdırlar. Olumsuz şartlardan kolay kolay etkilenmezler. Tıpkı Çim Kökçüler gibi. Bu konu çok derin. Başka neler diyor Maurey Peiperl? Hep birlikte hareket etmenin önemini vurguluyor. Dünyanın herhangi bir ülkesinden bir Çim Kökü hareketinin yayılıp küresel anlamda etkili olabileceğini söylüyor. Kör inançlar yerine sorgulamanın önemini anlatıyor. Politikaların insanlığın ve dünya çıkarlarının lehine oluşturulması gerektiğini vurguluyor.

Gelecekte başarılı olma matriksinin değişeceğini, çok para kazanmak yerine insanlığa faydası olan şeyleri yapan kişilerin başarılı sayılacağından söz ediyor. Konuşuyor, konuşuyoruz. Hocam Maurey, gelecekte yeni liderlik biçiminin çim kökleriyle olacağını öngörüyor. Artık parklarda gördüğümüz tabelalardaki yazılar, belki de ilk defa bir anlam kazanacak. “Lütfen çimlere basmayınız” Bize çok lazım onlar.

Yazar: Pembe Candaner

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>