Rehberiniz-Yöneticiler ilk 100 güne dikkat edin!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yöneticiler ilk 100 güne dikkat edin!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yöneticiler ilk 100 güne dikkat edin!

Sporda, siyasette ve iş yaşamında yeni bir göreve atananlar için ilk 100 günde ne yapacakları hayati önem taşıyor. Financial Times”da yayınlanan bir araştırmaya göre, bir yönetici ilk yüz gününü mutlaka inceleme ve durum değerlendirmesine ayırmalı. Bu dönemde bazı açıklamalar yapmak zorunda olduğunu hissederek, acele kararlar alan kişilerin hata yapma riski büyük oluyor.

İngiltere”deki Mercer Delta Danışmanlık şirketinin başkanı Margaret Exley, ”Yeni Bir CEO”nun Aşması Gereken İlk Yüz Gün” isimli makalesinde yöneticilere öncelikle herkesin gözünün onların üstünde olduğunu unutmamalarını salık veriyor. Atacağı her adımın ve söyleyeceği her sözün, beklentiler yaratacağını ve şirketin geleceğini etkileyeceğini bilmeleri gerektiğini belirtiyor.

2003 yılında Cadbury Schweppes firmasının Murahhas Azası olan Todd Stitzer, yeni iş başına gelen bir yöneticiye stratejiyi değiştirmesi, geleceğe yönelik sözler vermesi ve özellikle geçmişi eleştirmesi doğrultusunda büyük baskı olduğunu söyleyerek, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Bu baskıya direnin. Şirketin yönetim merkezinden dışarı çıkın, iş arkadaşlarınızın, müşterilerin, finans çevrelerinin sizin işiniz hakkındaki görüşlerini dinleyin. Şirketinizin ve rakiplerinizin geçmişini inceleyin, başka şirketlerin iş yapma biçimlerine bakın ve planınızı bunlara göre hazırlayın.”

Stitzer, yeni yöneticinin stratejisini ve planlarını yoğun bir analiz ve düşünce süreci sonrasında açıklamasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, ekibin desteği olmadan bir yöneticinin başarılı olamayacağına da dikkat çekiyor.

PA Danışmanlık şirketinin Başkanı Jon Moynihan, ilk 100 gün içerisinde bir yöneticinin kendi güçlü ve zayıf yönlerini anlaması ve yetersiz kaldığı alanlarda mutlaka yardım almasını tavsiye ediyor. Eski işinden farklı bir görev tanımıyla karşılaşan yöneticinin, yeni becerileri çok kısa bir sürede edinmesi gerektiğini belirtiyor.

Bir yöneticinin unutmaması gereken başka nokta, ilk üç ay içinde kendisinin hesap verdiği yönetim ve icra kurullarıyla olumlu diyalog geliştirmek zorunda olduğu. Şirketin uzun vadeli planlarını hazırlarken, üst yönetimin desteğini almaması durumunda, başarı şansı düşük oluyor. Özetle, yeni bir yöneticinin ilk aylarda herkesi dinlemesi, şirketi ve rakipleri anlaması, astları, üstleri ve finans çevreleriyle sağlıklı bir ilişki geliştirmeden, konuşmaya ve eyleme geçmemesi başarı şansını artıran bir çözüm olarak görünüyor.

Kendinizi kutlayarak boşa vakit harcamayın

Çiçeği burnundaki yöneticilere ustalardan öneriler:

1. “Ciddi bir analiz yapmadan, çevredekilere danışmadan apar topar karar vermeyin, duyurular yapmayın. Odağınızı kaybedip, gereksiz konulara yoğunlaşmayın. İlk günlerde tüm dikkatinizi planınızı yaratmaya, bir ekip oluşturmaya ve çevrenizi tanımaya ayırın.” (Todd Stitzer, Cadbury Schweppes)

2. “Tanı koyun, karar verin ve yerine getirin.” (Jon Moynihan, PA Consulting)

3. Gücü paylaşın. “En güçlü CEO, gücünü çevresindekilere doğru genişleten kişidir.” (Michael Porter, Jay Lorsch, Nitin Nohria, Harvard Business Review)

4. “Yakın bulduğunuz kişilerin görüşlerini almaya çalışın. Dalkavuklardan uzak durun.” (Lord Coe)

5. “Çalışanlarla spekülasyonlara neden olabilecek tartışmalara girmekten kaçının. Fikirlerinizin henüz tam olgunlaşmamış haliyle, çalışanlarca uygulanmaya başlaması riskine dikkat edin. Mesajlarınızı net ve basit olmasına özen gösterin ve sıkça tekrar edin.” (Michael Porter)

6. “Çalışma programınızda düşünebilmek ve danışabilmek için kendinize boş vakit ayırın. Çalışanlara, yöneticilere ve yönetim kuruluna yeterli vakit ayrırın.” (Margaret Exley, Mercer Delta)

7. “Şirket içinden terfi eden bir kişi için, çalışanları tanıyor olması ve kendini onlara yakın hissediyor olması zor kararlar almasına engel oluşturabilir.” (Exley)

8. Dışardan gelen birisi için en önemli hedef inandırıcı olmayı sağlamaktır. “Göreve geldiğiniz ilk günden itibaren bilinçli bir biçimde çevrenizle ilişki kurmaya çalışın.” (Exley)

9. İşinizin özel yaşamınızdan çalacağı gerçeğinin bilincinde olun. “Hemen hemen tüm yeni CEO”lar, arkadaşları ve aileleriyle olan ilişkilerinde değişiklikler olduğunu belirtiyorlar.” (Michael Porter)

10. “Kendinizi kutlayarak boşuna vakit harcamayın.” (Stitzer)

Yazar: Fatoş Karahasan

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>