Rehberiniz-Yönetici yalanları bilime sökmüyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yönetici yalanları bilime sökmüyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yönetici yalanları bilime sökmüyor!

Şirketlerin üst yöneticilerinin bilançolara ilişkin söyledikleri yalanların, kullandıkları kelimelerden anlaşılabileceği iddia edildi.

ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, ülkedeki binlerce patronun konuşmasını inceledi.

Telekonferastaki aldatıcı sunumları tespit etme başlıklı araştırmada, şirket yetkililerinin 2003-2007’de sunduğu bilançolara ilişkin yaklaşık 30 bin telekonferans metni üzerinde çalışan bilimadamları, kelimelerin seçimi, cümle yapısı gibi özelliklerin “yalancıların maskesini düşürdüğünü” belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan David Larcker, yalan söyleyen yetkililerin konuşmalarında kısa, öz ve kesin ifadeler yerine “herkes bilir ki…” gibi genel ifadelere yer verdiklerini vurguladı.

Gerçeği söylemekten kaçınan yetkililerin “ben” zamirini kullanmadıklarını ya da “biz”i tercih ettiklerini belirten Larcker, birinci tekil şahıs zamirinin (ben) kullanımının kişinin söylediklerine bağlı olduğunu gösterdiğini, yalancıların “söylediklerinden uzaklaşmaya” çalıştıkları için “ben” kelimesini kullanmaktan kaçındığını ifade etti.

Larcker, “aşırıya” kaçmanın da yalanı ele verebildiğini, yalan söyleyen yetkililerin konuşmalarında “olağanüstü, inanılmaz, muhteşem” gibi sıfatları kullandıklarını belirtti.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir