Rehberiniz-Yönetici tipine göre “şerbet” formülü

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yönetici tipine göre “şerbet” formülü” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yönetici tipine göre “şerbet” formülü

Farklı farklı lider türleri var. Baskıcı, sportif, hırslı… Aşağıdaki yazı, ilerde çalışacağın yöneticinin tipini anlaman ve aynı dili konuşman için ip ucu olarak hazırlandı

Staj ya da part time yoluyla iş hayatı deneyimi kazananlar az çok ne demek istediğimizi anlayacaktır. İş hayatında bilgiye dayalı yetkinlikler kadar çalıştığın kişilerle kimyanın uyuşması, onlarla aynı dili konuşman da çok önemli. Hatta iş yerindeki huzurun, motivasyonun birinci şartlarından biri de denilebilir. Bununla birlikte dünya üzerinde milyarlarca insan yaşıyorsa bir o kadar çeşitlilikte de lider tipi var demektir. Şirketler bazen çok karmaşık organizasyonlar olabiliyor. Birden çok yöneticiyle başa çıkmak zorunda da kalabiliyorsun. İşte bütün bu karmaşayla başa çıkabilmenin yolunu araştırmış uzmanlar. Genel lider tiplerini ve bunlarla nasıl çalışılabileceğini ortaya çıkarmışlar.

Örneğin bazı liderler çalıştığı kurumu aile olarak tanımlarken bir diğeri “biz sıkı bir takımız” gibi sporla ilgili ifadeler kullanıyor. “Bugün bizim kurtuluş savaşımız, herkesten maksimum çaba bekliyorum” benzeri militarist bir jargon kullanan yöneticilerin yanında dini terimler kullananlar da var. Ve bu dil aslında tam olarak yöneticinizin sizi, yani yanında çalışanları nasıl algıladığını ortaya koyuyor.

Her lider farklı terminoloji kullanıyor

Maço lider yönetemediği birini rakip ve tehdit olarak algılarken babacan lider kendisini bir ‘iş’ ailesinin babası olarak görmek istiyor. Bu yüzden de kendisine karşı gelen birine, sağlıklı bir disiplin gereği yaramaz ve isyankar bir çocuk gibi davranıyor. Diktatör lider emirlere saygıyla riayet eden ve istendiğinde hiç düşünmeden kendini adayan disiplinli takipçilere ihtiyaç duyuyor.

Slow Leadership adlı yönetim bloğunun kurucusu ve yazarı Carmine Coyote’in liderlik terminolojileriyle ilgili verdiği örneklerlere kulak verelim.

• Maço lider doğal olarak maço bir dil kullanır: Onları sürekli çalışanlarından biriyle ilgili örneğin “kılıbık herifin teki” gibi bir tanımlama kullanırken görürsünüz. Ya da kendi rolünü birisinin “kıçına tekmeyi basacak” kişi olara tanımlar. Her ortamda kazanmayı sever. Bu yüzden böyle bir liderden “önemli olan kazanmak”, “sadece sonuçlarla ilgileniyorum” ya da “benim için tereyağından kıl çekmek kadar kolaydı” gibi sanki çok aşırı rekabetçi bir durumdan bahsediyormuş gibi sert cümleler duyarsınız.

• Kumanda ve kontrol diktatörleri kavga terminolojisi kullanmayı sever: Eğer sürekli “ateş hattındayız”, “kötü adamları piyasadan sileceğiz” gibi ifadeler duyuyorsanız beyni tüm dünyayı kazanılması gereken savaşlar ve alt edilmesi gereken düşmanlar serisi olarak gören bir lideriniz var demektir. Bu doğal savaşçı karakterlere göre kazananlar kahraman kaybedenlerse zavallıdır.

• Hız tutkunları hızlı konuşma tarzı ve karakteristik dilleriyle obsesyonlarını gösterir: Etrafındakileri sürekli olarak “sadede gel”, “erken kalkan yol alır”, “hızlandıralım” gibi ifadelerle acele ettirir. Hız tutkunu bir yöneticiyi en çok “sakin olun” ya da “aksiyon almadan önce bize biraz zaman verin” gibi ifadeler rahatsız eder.

• ‘Hırs tutkunları’ her zaman para ve ödüller hakkında konuşmak ister: Bir işe başlamadan önce harekete geçirici unsur ve o işte şirket için nasıl bir fayda olduğunu bilmek ister. Diğer başlıkları dinlemeden önce kendisine faydaların anlatılmasını talep eder. Tartışmalar onları sıkar, fakat hesap tablolarını ve gelir projeksiyonlarını incelemek için saatlerini harcayabilir. Hatta diğer herkesin de sadece para ile motive olmasını bekler ve böyle olmayan biriyle karşılaştığında hayretler içinde kalır.

• Sporla ilgili terimler ve analojiler kullanan lider kendisini takım kaptanlığı ile koçluk arasında bir yerde görür: Bu hissiyat içindeki lider kendinde zayıf halkaları ezme ya da kovma, saha kenarında öfke nöbetleri geçirme, oyunun kurallarını bağırarak haber verme, oyunu herkesten daha iyi bildiğinin ve belirlediği oyun stratejisinin hiç bir soru sorulmadan kabul edilmesini bekleme hakkını görür.

• ‘Babacan’ lider kurumun geri kalanını aile olarak tanımlar ve yaklaşımı da bu şekildedir: Tıpkı samimi aile ilişkilerinde olduğu gibi bu ilişki de iki uçlu olabilir. Seven, ilgilenen ve destekleyen ebeveynler kadar, talep eden, aile hayatının her yönünü kontrol etmeye çalışırken asıl işlevini yerine getiremeyenler de olacaktır. Bu lider suçu silah olarak kullanır, her zaman itaat bekler ve kabul edilemez bir davranışla karşılaştığında tıpkı öfke nöbeti geçiren yaramaz bir çocuğun ‘kendi iyiliği için cezalandırılması’ mantığıyla davranır.

Yazar: Hüsniye Güngör

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir