Rehberiniz-Yönetici kadınlar kazanç liginde erkekleri solladı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yönetici kadınlar kazanç liginde erkekleri solladı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yönetici kadınlar kazanç liginde erkekleri solladı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), ‘Kazanç Yapısı Anketi’ne göre 2010’da yıllık ortalama brüt kazanç 19 bin 694 lira oldu.

Bu rakam erkekler için 19.683, kadınlar için 19.728 lira olarak tahmin edildi. Eğitim durumuna göre en yüksek yıllık ortalama brüt kazancı, erkeklerde 37.878 lira, kadınlarda ise 31.437 lira ile yüksekokul, üniversite ve üstü eğitim düzeyine sahip olanlar elde etti.

Her dört ücretli çalışandan üçünün erkek olduğu çalışma hayatında, erkeklerin yüzde 5.1’i yönetici olabiliyor. Kadınların ise yüzde 4.9’u yönetici koltuğuna oturabiliyor. Cinsiyete dayalı ücret farkı meslek gruplarına göre incelendiğinde ‘yöneticiler’ grubu hariç, diğer tüm meslek gruplarında bu ölçütün erkek ücreti lehine olduğu görüldü. TÜİK’in araştırmasına göre kadın yöneticiler yılda ortalama 52.242 lira kazanırken, erkeklerin yıllık ortalama brüt kazancı 48.198 lira oldu. Ayrıca en yüksek yıllık ortalama brüt kazancı 49.170 lira ile ‘yöneticiler’ meslek grubunda çalışanlar elde etti. Ücretli çalışanların ücret ve kazançları ekonomik faaliyet kolu ayrımında incelendiğinde, en yüksek yıllık ortalama brüt kazancın 44 bin 343 lira ile ‘finans ve sigorta faaliyetleri’ kolunda olduğu gözlendi. En düşük tarafta ise 13.032 TL’lik yıllık brüt kazanç ile nitelik gerektirmeyen meslekler grubu yer aldı.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr,a

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir