Rehberiniz-‘yönder’ olmaya hazır mısınız?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “‘yönder’ olmaya hazır mısınız?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
yönder’ olmaya hazır mısınız?

Artık sadece lider ya da sadece yönetici demiyoruz biliyorsunuz. Yeniçağın başarılı insan tanımı ’Yönderlik’ten geçiyor… Gerçek yönderler; yetenek ve becerilerini yalnızca kendi başarıları için kullanmazlar. Aslında bu üstünlüklerini takımlarının parlaması, diğer çalışanların başarısı için kullandıkları zaman yükselir, yücelirler.

Ve ancak bunu yaptıkları zaman en sevilen, en gözde, en çok tercih edilen, gönüllü işbirliği kazanan yönderler olurlar.

Nasıl mı?

İşte size akıllı hissetmenin ötesinde, akıllı davranabileceğiniz üç ipucu:

1. Yeni fikirler her yerde olabilir. Onları görün, övün; taze ve yaratıcı fikirlerin nereden gelebileceğini bildiğinizi varsaymayın. İnsanları projelere pozisyon ve title’larına göre değil, verebilecekleri katkıya, farklılığa göre dahil edin. Hatta buna müşterilerinizi ve paydaşlarınızı da mutlaka ekleyin. Ve mutlaka her faydayı ödüllendirin, açık açık övün.

Örneğin; Geçtiğimiz yıl çok ses getiren, şimdilerde herkesin uyguladığı kredi ve kredi kartı ödemelerinin ertelenmesi projesi, molalı taksit uygulaması; ilgili bankanın, kapıda bekleyen bir güvenlik görevlisinden çıkmıştı! Eğer bunu anlattığı müdürü pas geçip, toplantıya almasa idi, proje en azından o bankada başlamazdı.

2. Açıklığı cesaretlendirin. İnsanların rahatlıkla düşünüp, aksiyon alıp, konuşabileceğine inandığı güvenli bir ortam yaratın. Risk almaktan korkmayacakları şekilde yüksek tolerans sergileyin.

Örneğin; Birlikte çalışma yaptığım pek çok kurumdaki genç, fikir ve önerilerinin dinlenmediğinden çok şikayetçi. Dinlenip, makul bulunsa bile “şimdi başımıza iş almayalım’’ diye korkan orta kademe yöneticiler tarafından üstlere taşınmadığından yılgın. İş kaybetme, risk alma korkusu büyük engel…

Örneğin; Büyük bir bankada çalıştığı bölümle ilgili çok yenilikçi bir modeli önerip, önerip püskürtülmekten bıkan 23 yaşındaki çalışan, en sonunda rakip bankanın yarışmasına girip, ödül kazanmak ve ondan sonra fark edilmek durumunda kalmamalı.

Bu tip durumlarda o çok aranan yetenekler kaybolup, gidiyor. Yetenek avlamak önemli. Ancak asıl mesele yetenekleri tutmak ve serpilmelerine yardımcı olacak ortamları, olanakları sağlamak daha da hayati.

3. Daha iyisi için heveslendirin. İnsanlara düşünce ve davranışlarını esnetecekleri önerilerde bulunun. Zihinlerini sürekli gıdıklayın, tetikleyin. Kendiniz dahil, herkesin yetkinliklerini, becerilerini geliştirebileceğine dair beklenti, geliştirmeye dönük heyecan, istek yaratın.

Örneğin; Yıllar önce üst düzey yöneticilik yaptığım bir şirkette tadilat nedeniyle santral tesisatı odamın tam karşısındaki bölüme taşınmıştı. O vesileyle lise mezunu resepsiyonist genç hanımın iletişim becerilerini yakından izleme fırsatım oldu. Kendisini derhal pazarlama birimine aldım.

Eğitimlere yolladım. Adım adım çok başarılı bir kurumsal iletişim müdürüne dönüşmesini gururla izledim. Bu bir yol açtı ve ondan sonraki yıllarda hem kurumsal, hem bireysel pek çok ve her kademede farklı başarı hikayeleri yarattık.

Yazar: Ufuk Tarhan

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>