Rehberiniz-Yolun yarısında sakinleşti !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yolun yarısında sakinleşti !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yolun yarısında sakinleşti !

Pentagram’la müzik hayatına başlayan Demir Demirkan’ın herkes tarafından bilinen bir rock geçmişi var. “Rocker” yaşam tarzını benimsemiş ve öyle yaşıyordu. Pentagram’dan sonra solo albümlerle yoluna devam etti. Sadece albümleriyle değil imza attığı diğer projelerle de adından söz ettiren Demirkan’ın en çok konuşulan işiyse, Sertab Erener’le olan Eurovision yolculuğu oldu. Dövmeleriyle ve sert görünüşüyle rock müzisyenleri arasında adının yer aldığı Demirkan yeni albümü “Yolun Yarısı” ile daha sakin melodilerle karşımıza çıkıyor.

Artık albüm yapmayacağınızı söylemiştiniz ama yeni albümle karşımızdasınız…

Evet bu sözüm çok konuşuldu. Ben diğer işlerimi yaparken albüm yapmamın doğru olmayacağını düşünüyordum, ama ne zaman böyle düşünsem bir şekilde kendimi albüm yaparken buluyorum. Geçen yıl da albüm çıkardım. Bu albümü de yaz sonunda çıkarmayı düşünüyordum ama hemen bitiverdi, nasıl oldu anlamadım. Yaz konserlerini kaçırmayalım dedik…

Siz genellikle konser değil de bar performansları sergilerdiniz…

Bu sefer her şey farklı. Çünkü albümün içeriğinde sözlere ağırlık verdim. Yani rota sözlerde.

Nedir bu albümün farkı?

En büyük özelliği albüm çalışmalarını Bodrum’da yapıyor olmam. O zaman oraya özel duygular çıkıyor.

Nasıl yani?

Bodrum da sakin, dingin bir hayat var. Üstelik kışın giderseniz çok daha cazip bir hayat var. Sabah kalktığınızda telefon trafiği, şehir gürültüsü, yapılacak işler silsilesi yok. Başka bir ruh haline giriyorsunuz. Oturup istediğimi yazabiliyorum. Açıkçası Bodrum bana iyi geliyor.

Albüme nasıl bir faydası oldu?

Albümdeki şarkılar da benim gibi sakinleşti. Eskiden kocaman bir maskem vardı, ama bu maske sadece albüm yaparken geçerli tabii. Şimdi daha samimiyim, doğalım yani. Normal hayatta nasılsam albüm yaparken de öyleyim. Kendi iç yolculuğuma çıktığımı fark ettim. Ön yargılarımdan sıyrılıp duygularımı özgür bıraktım.

Bu rock ekolünden gelen, “Aman duygularını belli etme” durumu mu?

Evet rock’çıyız ya, belli kurallarımız ve tabularımız var. Koyduğumuz tavırlarımız sabit ve değişmez. Hani yolda yürüyen uzun saçlı dövmeli kasılan rock’çıları görüyoruz ya, öyle işte… Rock’çı onu yapmaz bunu yapmaz… Bunların hepsini kırdım, normal yaşantımda hiç de öyle kasıntı bir adam değilim ama albüm yapmaya döndüğümde bir anda bu maskeyi takıyorum. Bunun manasız olduğunu fark ettim.

Konser alanlarında şarkı söylemek artık daha mı keyifli geliyor?

Barda sahnede olmak daha farklı bir durum. Yakın temas var ve anında verilen tepkiyi görebiliyorsunuz. Barda rock dinleyicisinin karşısında olmaktan mutlu oluyorum. Ama bu sefer daha çok konser yapmayı planlıyorum.

Adınızı hep farklı projelerde duyuyoruz, şimdi neler yapıyorsunuz?

En yeni projemiz Sertab’la birlikte, “Painted On Water”dı. Geçen Haziran’da başladık, Eylül’de Amerika’ya gittik. Henüz yapım aşamasında… İngilizce caz albümü hazırlamaya çalışıyoruz. Bu albümü de Bodrum’da hazırladık.

Bizim kültürün cazı mı?

Evet buralardan çok fazla şey var. Ama Türkiye için yapmıyoruz. Yurt dışında çok fazla dinleyicisi olacağına inanıyoruz.

Bodrum’da Sertab Erener’le birlikte mi çalışıyorsunuz?

Orada sadece çalışmıyoruz, yaşıyoruz aynı zamanda. Sürekli buraya gidip geliyorum. Yaşam alanımız orası…

Sertab Erener ile birlikteliğiniz ne kadar oldu?

11 yıl oldu. Bodrum’a daha önce gitmeliymişiz, orada huzuru bulduk diyebilirim.

Uzun bir birlikteliğiniz var, ünlülerin bu kadar çabuk ayrıldığı bir zamanda…

Biz birbirimizi seviyoruz. Bence en önemli şey birbirimizi değiştirmeye çalışmıyor olmamız. Nasıl bir kadınsa öyle seviyorum, o da aynı şekilde. Ben nasıl bir adamsam beni böyle seviyor. Zaten kendine benzeyen bir model yaratmaya çalışırsan paylaşacak bir şey kalmıyor. Neden kendine benzeyen biriyle olasın ki?

Sertab Erener’e olan sevginizi nasıl tarif edersiniz?

Varsayalım biz odada otururken odaya eli silahlı bir adam girdi ve ikimizden birini öldürecek. Ben ölümü seçerim Sertab’a zarar gelmemesi için. Sertab’ı ölümü göze alacak kadar çok seviyorum.

Yazar: Zeynep Bakır

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>