Rehberiniz-Yoksa sizde tembel yöneticilerden misiniz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yoksa sizde tembel yöneticilerden misiniz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yoksa sizde tembel yöneticilerden misiniz?

Yöneticimiz iş yerinde biz çalışanların ne yaptığını saniye saniye kontrol ediyor, öğle yemeklerinde bile sohbetlerimize kulak kesiliyor. Ancak bu durum tüm ekibi strese sokuyor. Sürekli gözetlendiğimiz paranoyasıyla yaşıyoruz”.

Şefim telefonlarımı dinliyor ve müşterilerle bu kadar uzun konuşmaya gerek olmadığını söyleyip ””sadece emirleri dinle ve işini yap”” diyor. “Yöneticimiz kahve makinesine kadar yürüyüp gelmenin sadece 14 dakika aldığını, bundan daha uzun süre geçirenlerin uyarılacağını söylüyor”. Dakika başı her şeyi denetlemek ve kontrol etmek isteyen yöneticilerin yarattığı stresle ilgili bu tür şikayetlere pek çoğunuz tanık olmuşsunuzdur. Ne yazık ki post-milenyum kuşağı yöneticilerin pek çoğu tek bir anın bile boş geçmemesi için çalışanların her dakika ne yaptığını kontrol etmeye meyilli. Hatta pek çok çalışan da her yaptıkları hareketi izleyip denetleyen ve onların adeta gölgesi olan yöneticilik tarzını başarının bir parçası olarak görür.

İşte verimlilik kavramı şirketler için her geçen yıl daha önemli hale geldikçe yöneticiler de çalışanların iş yerinde geçirdikleri her dakikayı kuruş hesabına döküyor. Bu da onları işte geçirilen her anı denetlemeye itiyor. Dahası bu yöneticiler mesainin her saniyesini dolu dolu geçirmeleri düşüncesiyle çalışanları gereksiz işlere koşuyor.

Uzmanlar bu tip davranışların altında bir yönetici olarak doğru insanları çalıştırıyor olmak konusunda güven eksikliği yattığını belirtiyor. Aksi halde ””röntgenci yönetici”” tipinin yaratılıp yaratılmadığının tartışılması gerektiğini söylüyorlar.

Paranoyak şirketler

Kimi zaman çalışanların dakikasını sayma anlayışı münferit bir yönetici tavrı olmaktan çıkıp şirket kültürü olarak da karşımıza çıkabiliyor. Küçük veya büyük pek çok şirkette zaman yönetimi konusu toplantıların bir saati geçmemesi, kahve molasının 10 dakikayı aşmamasından ibaret sanılıyor. Bu anlayış şimdi personel el kitapları, oryantasyon materyalleri veya şirket anonslarının da ötesine geçmiş durumda.

Şirket yönetimlerinin çalışanlarının interneti ne şekilde kullandıkları konusundaki takipçi tavrı bu işin artık takıntı noktasına geldiği şeklinde yorumlanıyor. Çünkü takip konusu internette ilgili olmayan aktivitelere dalan veya ””sağlığa zararlı”” web sitelere giren çalışanların kulağının çekilmesi meselesini aştı. Bugün çalışanların e-Bay””de 16 dakikayı geçen bir sörfün hemen ardından otomatik bir uyarı mesajı aldığı şirketler var. Uzmanlar çalışanlarının dakikalarını sayan yöneticilere -bu dakikalar çok değerli de olsa- pek saygı duyulmadığına dikkat çekiyor.

Genel kanı gerçek bir liderin iyi bir etki uyandırmak için bu tür yollara ihtiyacı olmadığı yönünde. Çalışanlarının her dakika ne yaptığını izleyip sürekli onları baskı altında tutma eğilimi en fazla ara kademe yöneticilerde görülüyor. Bunun nedeni olarak da sorumluluklarına uygun ölçüde bir otoriteye sahip kılınmamaları gösteriliyor. Dolayısıyla yetkisiz sorumluluk bu tip ara kademe yöneticilerde kendisine bağlı ekip üyelerine karşı aşırı güvensizlik yaratıyor.

Kolay yöneticilik

Beyaz yakalıların dünyasında kişilerin verimliliği taksimetreyle ölçülemiyor. Ekibinizin verimlilik ve kar hedeflerini bir taksimetre tutarak değil iyi bir fikirle, bir yenilikle veya bir krizle ancak doruğa çıkarabilirsiniz. Çünkü büyük ihtimalle arkanızı döndüğünüzde sizi eğlence konusu yapmak için başka dakikaları boşa geçireceklerdir.

Uzmanlara göre ekibinizin zaman yönetimi konusunda sorunlu olduğunu düşünüyorsanız, bu kahve makinesinin başında çok zaman geçirmelerinden daha büyük sorunların varlığına işarettir: Ya yanlış bir ekip kurmuşsunuz, ya yanlış motivasyon araçları seçmişsiniz ya da yanlış bir yöneticilik yöntemi benimsemişsiniz demektir.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>