Rehberiniz-Yılın en “başarılı ” valisi konuştu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yılın en “başarılı ” valisi konuştu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yılın en “başarılı ” valisi konuştu!

Kollar sıvanıp, çalışılacak

Detaylı Resim için tıklayınız Cumhurbaşkanı Sezer’in atamasını onayladığı Trabzon Valisi Okutan “Her şeyi halkla birlikte yapacağız” dedi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından merkeze çekilen Vali Hüseyin Yavuzdemir’in yerine Sakarya Valisi Nuri Okutan atandı. Trabzon son yıllarda gündemi sarsan cinayetlerin kaynağı, vali de daha önceki çalışmaları nedeniyle “Süper Vali” diye nitelenen bir isim olunca ortaya dikkat çekici bir tablo çıktı. Atamayı ilginç kılan ikinci neden ise hükümetin birçok teklifini geri çeviren Cumhurbaşkanı Sezer’in Okutan’ın Trabzon’a görevlendirilmesine destek vermesi oldu. Vali Nuri Okutan, ilk röportajını VATAN’a verdi.

Kente gelişinde büyük bir ilgiyle karşılaşan Okutan Trabzon’a “Her yere birlikte gideriz” dediği eşi Demet Okutan ile çocukları Reyhan Sena ve Ahmet Alp ile gelen Okutan, büyük bir ilgi ile karşılandı. Havaalanında Trabzonspor takımının kaşkolu ve rozeti takılan Okutan, Valilik’te binası önünde de çalışanlar tarafından karşılandı. Yaklaşık 300 çalışanın tek tek elini sıkıp tanışan Okutan, tören alanında toplanan vatandaşların yanına da gidip selamlaştı. Kelkit Kaymakamı olduğu dönemde yılın idarecisi seçilen, Siirt ve Sakarya’daki valilik dönemlerinde ise eğitim ile ilgili yaptığı çalışmalarla dikkat çeken ve son olarak bu çalışmaları dolayısıyla “Vehbi Koç Ödülü’ne” layık görülen Okutan, aynı başarıyı Trabzon’da da göstermekte kararlı:

ARTILARI İŞLEYECEĞİZ: Kentin göstergeleri çok kötü değil. Eğitimde sınıf başına düşen öğrenci sayısı 23 civarında. Belki merkezde yer sıkıntısı olmakla birlikte okul sorunu aşağı yukarı çözülmüş durumda. Hayırseverler çok ilgili. Trabzon’un artılarını işleyeceğiz. Gerçekten bu kentin köklü bir kültürel geçmişi ve tarihi güzellikleri var. Bunları ön plana çıkaracağız. Bunlarla yola çıkarak bir taraftan da eğitimde, kültürde yapılanmalara gideceğiz.

MESLEK KURSLARI AÇILACAK: “Ne iş yaparsın” dersin, “Her işi yaparım” yanıtı verilir ama doğru dürüst bir meslekleri yok. Bu “her iş” de muhakkak memuriyetle ilgilidir. Bu anlamda, Trabzon’da da yapılabilecek alternatif çok şey var. Ama “alın teri” gerekiyor. Yani ceketi çıkarıp, kolları sıvayıp, işe girişmek lazım. Ama bizimkiler ellerini ceplerine sokarak iş yapmak istiyorlar. Bunu sadece Trabzon için söylemiyorum, Türkiye’de böyle genel bir eğilim var. İşte, “memuriyet olacak, devamlı düzenli bir geliri olacak”, artık bu alışkanlığı kırmamız lazım. Bu anlamda ben bölgede yeni meslek kursları açacağım. Daha çok el sanatlarına, emek yoğun işlere yönelik olacak. Örneğin, burada kuyumculuk çok gelişmiş. Buna neden gümüş eklenmesin? Neden telkari burada da yapılmasın? Neden ahşap işlemeciliği eklenmesin? Belki bunlara tarımsal faaliyetler eklenebilir. Bir ölçüde buna katkıda bulunabilecek elimde projeler var. Ama bunları Trabzon halkıyla değerlendireceğiz.

ANKET ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ: Şimdi bir anket çalışmamız olacak. “Neye ihtiyaç var, ne bekleniyor?” sorunun yanıtını arayacağız. Muhtarlarla, sivil toplum örgütleriyle, siyasi parti temsilcileriyle yoğun toplantılar yapacağız. Elde neler var, neler eksik onu tespit etmeye çalışacağız.

PELİTLİ’YE EĞİLECEĞİZ: Pelitli’nin nüfusu kısa zamanda çok artmış ve göç almış. Oraya özel olarak eğileceğiz. Ancak bu orada “suçluların çıktığı falan için değil” “göç aldığı için” “hıza geliştiği için” oranın daha çok ilgiye alakaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLACAK: “Elimde büyülü değnek yok” diyorum. Bununla, şunu ifade etmeye çalışıyorum: Halkı harekete geçiremezsek, tek başına valilerin çabası bir şey ifade etmez. Aksi jakobence o şunu yapsın, bu şunu yapsın diyerek ahkam kesmek olur. Halkın gerçekten inanması için gerçekçi projeleri kısa sürede hayata geçirmek lazım. Hep birlikte yapacağımıza inanıyorum. Bu sözümle her şeyin bana bırakılmaması gerektiğini, birlikte hareket edilirse başarılı olunabileceğini ifade ediyorum. Bu geri planda duruş veya ümitsizlik göstergesi değil. Tam tersine çok ümitliyim. Çok güzel şeyler olacak. Elimde Trabzon’u Türkiye gündemine getirecek projeler var. Ama onu halkla birlikte değerlendireceğiz.

TRABZONLU OLACAĞIZ

Trabzonluların sevgiyle kucakladığı Vali Nuri Okutan şöyle diyor: “Bütün gittiğim yerlere eşim ve çocuklarımı da götürürüm. Trabzon’a da birlikte geldik. Sakarya’dan ayrılırken hüzünlendik ama 4-5 güne kadar o havayı atlatırız ve Trabzonlu oluruz.”

Vali Okutan, iyi örnekle başladı

Ayağının tozuyla şehirdeki olumlu örnekleri ortaya çıkarmak için çalışma başlatan Vali Okutan, ilk olarak ilkokul öğrencisi 12 yaşındaki Hilal Coşkuner ile bir araya geldi. Trabzon okullararası kros il birinciliği yarışmasında açık ara birinci iken arkadaki arkadaşını kontrol etmek için baktığında Sibel Yur adlı öğrencinin yere düştüğünü görüp yarışı bırakarak dikkat çeken Coşkuner’e, satranç takımı ve kitap hediye eden Okutan, küçük kızın herkes tarafından örnek alınması gerektiğini belirtti. “Trabzon’da kamuoyuna yansıdığı gibi hep olumsuz örnek yok” diyen Okutan, buna Hilal’i örnek gösterdi. Hilal’in yalnızca gençler değil, büyükler tarafından da örnek alınması gerektiğine dikkat çeken Okutan, “Bu şehirde daha çok Hilaller olduğunu biliyorum” dedi.

Yazar: Haber: Ömür ÜNVER

Kaynak: http://Vatan gazetesi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>