Rehberiniz-Yılbaşı kararlarınızı bu defa gerçekleştirin!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yılbaşı kararlarınızı bu defa gerçekleştirin!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yılbaşı kararlarınızı bu defa gerçekleştirin!

Her yılbaşında, takvimler sıfırlanıp, 1 Ocak’la birlikte yeni bir yıl başladığında hayatımıza da sıfırdan başlıyormuş gibi bir hisse kapılırız. Haliyle, yıllardır bir türlü değiştiremediğimiz ya da hayata geçiremediğimiz şeylerin listesini yapıp onları önümüzde uzanan o tertemiz 365 güne sığdırma kararı alırız. Ama ne yazık ki, hemen her seferinde yılbaşı kararları daha bir ay bile geçmeden yalan olur ve bir sonraki yılbaşına kadar unutulur… Ancak yeni bir bilimsel araştırma, ‘yılbaşı kararlarının’ makus talihini değiştirecek gibi görünüyor; çünkü alınan kararlardan dönmemek konusunda en etkili ip uçlarını ortaya koyuyor!

İngiltere’deki Hertfordshire Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Richard Wiseman, insanların yüzde 80’inin yılbaşında alışkanlıklarını değiştirip hayatını güzelleştirmek için kararlar aldıklarını söylüyor; ancak istatistiklere bakılırsa bunların sadece üçte biri kararlarını hayata geçirmede başarılı oluyor. Peki işin sırrı ne? Geçen yılbaşından itibaren tam bir yıl boyunca 3000 kişiyi gözlemleyip yeni yıl için aldıkları kararları takip eden Prof. Wiseman ve ekibi, insanların alışkanlıklarını değiştirme konusundaki davranışlarını inceleyerek bu sorunun cevabını sonunda buldu!

KADIN-ERKEK FARKI

Şimdiye kadar böyle bir konuda yapılmış en kapsamlı araştırmaya imzasını atan Wiseman’a göre alınan kararların başarıyla hayata geçirilmesinde en önemli etkenler grupça hareket etmek, yetkin birinden düzenli aralıklarla destek ya da tavsiye almak ve ulaşmak istediğiniz hedefe değil ona giden yolda atacağınız küçük adımlara odaklanmak. Ancak kadınlar ve erkekler bir kararı hayata geçirmek konusunda farklı davranış özellikleri gösterdiğinden Wiseman, kadınlar ile erkeklerin ayrı stratejiler izlemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

“Kadınlar genellikle belirledikleri hedefe tek başlarına yürümekte zorlanıyor” diyor Wiseman, ancak kadınların bir avantajı olduğunu da ekliyor: “Genellikle kadınlar aldıkları kararları sık sık dile getirmeyi, arkadaş ve aile çevreleriyle bunları paylaşmayı seviyorlar. Bu da bir kararın hayata geçirilmesinde en önemli etkenlerden biri olan ‘destek’ unsurunu kolayca elde etmelerini sağlıyor.” Wiseman, bu yüzden kadınların hedeflerine ulaşmakta başarılı sonuç alabilmeleri için eş, dost çevresinden destek almaya yönelmesini de şiddetle tavsiye ediyor.

Erkekler için ise durum farklı. “Erkekler hayatlarını değiştirmeye yönelik kararlar aldıklarında kadınların tersine maço bir tavır benimsiyor ve ketum davranıyorlar. Bu yolda tek başlarına ilerlemeyi seçiyorlar” diyor Prof. Wiseman. Bu yüzden de erkeklerin destek almak açısından en azından pes etmenin eşiğine geldikleri kritik noktalarda, güvenip saygı duydukları birilerinden destek almalarını tavsiye ediyor. Ancak Wiseman’a göre erkeklerin de bir başka avantajı var: “Kadınlar karar aldıklarında hedefe odaklanıyor ve kararı büyük bir resim olarak algılıyorlar. Örneğin zayıflama kararı alan bir kadın ‘Bu yıl 10 kilo vereceğim’ diyerek bunu ifade ediyor. Erkekler ise hedefe değil hedefe giden yola odaklanmayı tercih ediyor; ‘her hafta 1 kilo vereceğim’ diyerek işe girişiyor. Bu özellikleriyle erkekler, hiç destek almadan yola çıktıklarında kadınlardan daha başarılı sonuçlar elde ediyor.

GRUPÇA HAREKET EDİN

Prof. Wiseman’ın araştırmasına göre seferberlik duygusu da oldukça önemli. Genel olarak çevreden alacağınız destekten başka, profesyonel yardım, yetkili kişilerin düzenli denetimi gibi unsurlar da yaşam alışkanlıklarını değiştirmek konusunda son derece olumlu sonuç veriyor.

Grupça hareket etmek bireylerin birbirine destek çıkmasını sağlarken bir rekabet ortamı da yaratıyor. Haliyle diğerleri yola devam ederken pes etmek, ‘kaybetme’ duygusunu beraberinde getireceğinden, kişi kararlılık göstermek için kendini zorluyor. Öte yandan hedefe giden yolda alınan her türlü olumlu sonuç da grupça kutlandığından o bütünlük insanı psikolojik olarak teşvik ediyor. Başınızda gidişatınızı kontrol eden yetkili biri olması da ‘sorumluluk’ duygusunu geliştirdiğinden kişi çabalamaktan kolay kolay vazgeçemiyor. Grup desteğinin etksini istatistiki bir örnekle göstermek de mümün: Spor salonuna bireysel kaydolanlar bir ay içinde sporu bırakırken grupça kaydolanlar uzun süre gitmeye devam ediyor!

Prof. Wiseman ayrıca başarısız girişimlerin ardından pes etmek yerine aynı probleme yönelik faklı bakış açıları geliştirmenin daha yapıcı olacağını da söylüyor: “Örneğin zayıflamak isteyen biri ilk sefer başarısız olduysa ikinci seferinde ‘10 kilo vereceğim’ yerine ‘daha çok spor yapacağım’ diyerek işe yeniden girişebilir. Ayrıca sonucun getirilerine odaklanmak, mesela ‘zayılarsam daha seksi görünürüm’ gibi şeyler düşünmek de sizi daha çok motive edecektir.” Son noktayı ise şöyle koyuyor Wiseman: “Hepsinden öte, alışkanlıkların değiştirilmesinde en etkili şey istemek. Suçluluk duygusu, korku ya da başkalarının beklentisi yüzünden alışkanlıklarınızı değiştirmeye giriştiğinizde süreci yarım bırakmak kaçınılmazdır ama değişmeyi gerçekten istemek ve kişisel motivasyon kişiyi başarıya götürür.”

——————————————————————————–

Beş adımda başarı garanti

Alışkanlıkları değiştirmek konusunda bilinen en etkili yöntemlerden biri ilk olarak alkolikler için geliştirilmiş olan TTM (trans-theoretical model) yöntemi. TTM değişimin beş aşamada gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Buna göre izlenecek aşamalar sırasıyla şöyle: Aklına düşme, üzerinde düşünüp taşınma, hazırlanma, harekete geçme ve sürdürme. Uzmanlar her bir aşamanın büyük önemi olduğunu ve her birinde farklı stratejilerin uygulandığına dikkat çekiyor. Bu süreç içinde her bir aşamayı hakkıyla tamamlamak büyük önem taşıyor. Bu yüzden bazılarını tekrar tekrar denemek de gerekibiliyor. Örneğin istatistiklere göre sigarayı bırakmaya girişenlerin hemen hepsi dördüncü aşama olan ‘harekete geçme’ sürecini doğru şekilde tamamlayana kadan ortalama üç kez bu aşamayı tekrarlamak zorunda kalıyor. Bazı aşamaları atlayarak sonuca hızlı gitmek ise kesinlikle başarısızlık getiriyor!

Yazar: Mine Akverdi

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>