Rehberiniz-Yetenekli çalışanların farklı yanları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yetenekli çalışanların farklı yanları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yetenekli çalışanların farklı yanları

Yetenekli Çalışanların Özellikleri

Yönetici koçluğu, liderlik geliştirme strateji danışmanlıgı alanında 25 yıllık deneyime sahip olan iki isim Margeret Butteris ve Bill Roiter, yazdıkları “Corporate MVP’s: Managing Your Company’s Most Valuable Performers” isimli kitapta yüksek potansiyel sahibi çalışanları ‘Kurumların En Değerli Çalışanları’ olarak tanımlamakta ve özelliklerini şöyle sıralamaktadır;

En Değerlilerin Sekiz Özelliği

1. Değişim ve gelişim süreklidir: Sürekli değişir ve gelişirler. Devamlı olarak aynı şekilde davranmazlar.

2. Yeni yetenekleri çekerler: Yeni yetenekleri çekmede çok başarılıdırlar. İnsanlar onlarla çalışmak ister.

3. Her koşulda başarılıdırlar: Her yerde başarılı olabilirler. Her türlü kültür ve çevrede bu çalışanlar başarıyı yakalayabilir. Çalışacakları şirketleri dikkatle seçerler ama neredeyse her yerde zaten başarılı olma potansiyelleri vardır.

4. Şirketin büyük elçileridir: Şirketi gerçekten de çok iyi temsil ederler. İnsanlar bu kişilerle çalışmaktan keyif alırlar.

5. Kısıtlanmaya gelemezler: Sürekli öğrenmek ve gelişmek isterler. Hareket edemedikleri, kısıtlandıkları yerlerden nefret ederler.

6. İyi rol modeli olurlar: Sadece kendilerini geliştirmekle kalmazlar, diğer insanları da geliştirmek isterler. Diğerlerine çok iyi rol modeli olurlar.

7. Güven kazanmayı başarırlar: Diğerlerinin güvenini kazanırlar. Pek çok insan MVP (Most Valuable Performers)’leri kıskanır. Özellikle de yöneticiler MVP’lerin başarılarından nefret ederler ve onları bastırmaya çalışırlar.

8. İyi takım oyuncularıdır: Şirket için değer yaratırlar. Hepsi iyi birer takım oyuncusudur. Sadece kendileri için değil, şirketin iyiliği için de çalışırlar. Yerinde sayan projelere son verme konusunda cesaretleri vardır.

Yazar: Aydan Çağ

Kaynak: http://www.aydancag.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>