Rehberiniz-Yetenek ‘sınır’ tanımıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yetenek ‘sınır’ tanımıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yetenek ‘sınır’ tanımıyor

Küresel ekonominin sermaye ile başlayan sınır tanımayan mobilitesinden payını yetenek de aldı. Günümüzde firmalar arasında sadece pazar kapma yarışı değil aynı zamanda yetenek kapma yarışı da yaşanıyor. Hal böyle olunca da sınır ötesi yetenek transferleri günden güne artıyor…

HERKES YETENEĞİN PEŞİNDE

İnsan kaynağı artık yeterli gelmeyen gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelerde yetenek avına çıktı. Bu da ’mobilite’ yi artıracak gibi görünüyor. Uzmanlara göre özellikle Y kuşağı yurt dışında iş deneyimi için oldukça istekli

Şirketlerin dünyadaki farklı pazarlarda yer almasıyla birlikte firmalar mobiliteyi yetenekli çalışanının kariyerinin bir parçası olarak görmeye başladı. Günümüzde uluslararası tecrübe, farklı piyasa perspektifleri edinmiş olmak liderlik gelişimi açısından son derece önemli ve aranan kriterler haline geldi. Bu yüzden de yurtdışına çalışmak üzere gönderilen expatların sayısı her geçen gün artıyor. İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı şirketi Mercer’ın yaptığı “International Assigment Survey” (uluslararası görevlendirmeler ) araştırmasına göre bu yıl dünyada, mobil iş gücünü en çok çeken ve ayrıca en çok expat olarak yurtdışına çalışan gönderen bölge olan Asya Pasifik; Amerika ve Batı Avrupa’yı geçmiş durumda. Orta Doğu ise mobil iş gücünü çeken ikinci kıta. Türkiye, özellikle Ortadoğu, Doğu ve Batı Avrupa olmak üzere birçok bölgeye hali hazırda iş gücü gönderiyor ve bu oran gün geçtikçe artıyor. Uzmanlara göre bu durum mobilitenin önümüzdeki günlerde daha çok önem kazanacağını gösteriyor.

Sürdürülebilir olması önemli

2009’da yaşanan krizin ardından dünyada kapasite ihtiyacının arttığını söyleyen Mercer Türkiye Ofisi Genel Müdürü ve Mercer Yönetici Ortağı Sibel Yücesan’a göre insan kaynağı ihtiyacı, gelişmiş ülkelerin kendi kaynaklarıyla kapatacakları bir şey değil. Bu yüzden de gelişmekte olan ülkelere yönelmeleri gerekiyor. Yücesan, daha zengin ülkelerde çalışanların çok hırslı olmadığını belirterek, başka ülkeye gidilmesi gerektiğinde eşlerden birinin kariyerinin olumsuz etkileneceği düşüncesiyle tercih etmediklerini söylüyor. Bu da şirketler açısından sıkıntı yaratıyor. Oysa Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde işgücü hareket etmeye hazır. Yücesan, bu yüzden de çok uluslu şirketlerin Batı ya da Amerika’daki merkez ofislerinin gözlerini bu ülkelerdeki yeteneklere çevirdiğine dikkat çekiyor. Herkesin yeteneğin peşinde olduğunu vurgulayan Sibel Yücesan, bu yüzden de yeteneğin sadece bugün için değil gelecek için de sürdürülebilir olması gerektiğini söylüyor: “Bu nedenle insan kaynakları işgücü planlamasını düşünmeye başladı. Nerede hangi okullar var, kaç kişi mezun oluyor, ileride kaç mühendise ihtiyacımız olacak, nerden elde edebiliriz gibi konular insan kaynakları departmanlarının önceliği.”

Kadına ’pozitif ayrımcılık’

Dünyada expatlarda 2008 ve 2010 yılları arasında kadınların oranı erkeklere göre yüzde 12. Bu oran, 2004 – 2006 arasında ise yüzde 11’miş. Kadınların en yoğun olarak çalıştığı ülke Amerika (yüzde 15). Asya ise tamamen erkek egemen. Expatların yüzde 98’i erkek çalışanlardan oluşuyor. “Kadınların liderlik pozisyonuna gelmeleri için cesaretli olmaları gerekiyor” diyen Sibel Yücesan, çok uluslu birçok firmanın artık bunu destekleyici çalışmalar yaptığını söylüyor. Eşine iş, küçük çocukları varsa bakıcı ya da okul bulmak bu çalışmalardan bazıları.

Türk şirketleri gurbettekileri çekmeye çalışıyor

Özellikle çok uluslu firmalarda yurtdışı deneyimi büyük önem taşıyor. Yüksek potansiyelli çalışanların kariyer planlamasında yurtdışı görevlerinin de planlamaya dâhil edildiği bilgisini veren Güney Avrupa ve Gelişen Pazarlar Mobilite Lideri Elena Oriani, “Geçmiş uygulamalarda bazı yetenekli çalışanların mobil iş gücü olarak farklı ülkelere gönderildiğini ve daha sonra bu çalışanların gözden uzak olduğu için unutulduğunu gördük. Artık böyle bir durum söz konusu değil, firmaların İK departmanları mobil çalışanları yetenek havuzunun önemli bir parçası olarak görüyor ve gelecekteki planlarına dâhil ediyorlar”diyor. Soğuk iklimlerden sıcağa doğru hareketlilik olduğunu söyleyen Sibel Yücesan ise, Türkiye’de var olan, merkez ofisi Türk olan holdinglerin artık yatırımlarını Türkiye dışında da yaptığı, bu nedenle Türk expatların sayısının arttığı bilgisini veriyor. “Türkiye’de şirketler, yurtdışına gitmiş iyi eğitimli Türkleri, Türkiye’ye geri çekmek için çalışmalar yapıyor, onların orada kazandığı deneyimi burada kullanmak istiyor” diyor Yücesan. Türk holdinglerin uluslar arası deneyime ihtiyacı olduğunu vurgulayan Yücesan, bunun da expat sayısını daha da artıracağı görüşünde.

Yazar: Eylem Aktay

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir