Rehberiniz-Yetenek savaşları tam gaz

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yetenek savaşları tam gaz” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yetenek savaşları tam gaz

Monster Worldwide Gelişen Pazarlar Başkanı Rob Brouwer’göre çok yakın zamanda insan sermayesi finans sermayesi ile rekabet edecek. Giderek azalan yetenekler ise kapanın elinde kalacak.

Bir yandan küresel rekabet giderek artıyor diğer yandan da nüfus da hızla yaşlanıyor. Bu ters akışın iş dünyasında ’yetenek’ kıtlığı yaratacağı endişesi ise gittikçe artıyor. Küresel kriz çalışanlar arasında küresel bir “güven bunalımı” ve işsizlik yaratsa da bu gidişat ’yeteneklerden’ yana. Küresel ekonomik krizin ardından iş dünyasının yeni dinamiklerini değerlendiren Monster Worldwide Gelişen Pazarlar Başkanı Rob Brouwer, “İnsan sermayesi yakında finans sermayesi ile rekabet edecek, hatta onu geride bırakacak” diyor. Brouwer, “yeteneği bulmak ve elde tutmak isteyen” her şirketin “işveren markasına” yatırım yapması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Çalışanların kafasında ’çalışılacak en iyi yer’ olduğunuz yönünde imaj oluşturamazsanız, işinizi büyütmek için uğraşmayın!” Yüksek işsizlik oranlarına karşın küresel yetenek açığının büyüdüğüne değinen Brouwer’a göre, bu gelişme çok yakında ekonomik büyümeyi de olumsuz etkileyecek. “Ekonomiler rekabetle baş ederken, şirketler yetenekler için savaşa girişecekler.” Monster’in yakın zamanda Türkiye’deki İK yöneticileriyle yaptığı araştırmaya göre şirketlerin yüzde 47’si yetenekleri bulmakta zorlanıyor. Türkiye’de perakende, bilgi teknolojileri, inşaat gibi hızla büyüyen sektörler hali hazırda yetenek kıtlığı çekiyor.

Emekliliklerini erteliyorlar

Küresel krizin ardından birçok ülke, “çalışanların şirketlerine duyduğu güven” ile ilgili araştırmalar yapıyor. Örneğin, Ipsos Reif’in Kanada’da yaptığı araştırma Kanadalı çalışanların yüzde 22’sinin krizle birlikte işverenlere olan bağlılıklarının azaldığını gösteriyor. Brouwer, bu durumu yaratan en önemli nedenin kriz sırasında paniği önlemeye çalışan şirketlerin çalışanlara önce iş güvencesi verip ardından işten çıkarması olduğunun altını çiziyor.

Yazar: Eylem Aktay

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Incoming search terms:

  • yetenek savaşları (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir