Rehberiniz-Yeşilçam’da telif uyanışı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yeşilçam’da telif uyanışı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeşilçam’da telif uyanışı

Usta oyuncu Kemal Sunal’ın defalarca ekrana gelen filmleri için ailesine telif hakkı ödenecek olması, sinema sanatçıları için umut oldu.

Yargıtay’ın, Sunal’ın ailesinin ’Düttürü Dünya’ ve ’Yoksul’ filmlerinin yapımcısı Şerafettin Gür aleyhine açtığı telif davasını onamasının ardından Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Fikret Hakan ve Sadri Alışık’ın oğlu Kerem Alışık, haklarını mahkemede arayacak. Geç olmasına rağmen kararı yerinde bulan oyuncular, mahkemeye toplu olarak başvurarak, Yeşilçam filmlerinden doğan haklarını hukuk çerçevesinde arayacaklarını dile getiriyor. Ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit, “Geride bıraktığımız senelerde yapılan gösterimden taleplerimiz hakikate uygun olmayabilir. Ancak zararın neresinden dönülürse kârdır. Bu dönemden itibaren televizyonlarda yayınlanacak filmlerden sanatçılara getirisi olması uygundur.” diyor. Filmleri için yargı yoluna gitmeyi düşündüğünü ancak şu an için bir girişimde bulunmadığını aktaran Koçyiğit, “Telif Yasası ile ilgili beklediğimiz ilave bir kanun var. Yeni yasama döneminde gündeme gelecek. Ondan sonra ne yapacağımız belli olur.” yorumu yapıyor.

Sinema sanatçılarının ekranlarda oynayan filmlerinden gelir elde edemediğinden dert yanan Ediz Hun ise, “Maalesef filmlerimizden yapımcılar nemalanıyor. Bütün haklardan filmin oyuncuları da yararlanmalı.” diye konuşuyor. Fikret Hakan da telif hakları adına yeni bir yasa yapılmasını, devletin muğlâk maddeleri berrak kılmasını istiyor. Bu anlamda Kemal Sunal davasını önemli gören Hakan, mahkemelere tek tek başvuru yerine toplu başvurunun daha uygun olacağını savunarak, “Çünkü tek tek başvurursak dava aylar, seneler alır. Para da para olmaktan çıkar.” şeklinde konuşuyor. Fikret Hakan televizyonlarda daha evvel yayınlanan filmlerden de telif alınması gerektiği kanaatinde. ’Turist Ömer’ karakteri ile milyonların gönlünde yer edinen merhum aktör Sadri Alışık’ın oğlu Kerem Alışık da telif hakları adına Sunal ailesi gibi mahkemenin yolunu tutabileceklerini aktarıyor. Bu arada Film Yapımcıları Meslek Birliği’nin (FİYAB) hukuk işleri sorumlusu avukat Kaan Koçali’ye göre, hak sahiplerinin ayrı ayrı mahkemeye gitmesi gerekiyor.

Yazar: Buğra Karadan

Kaynak: http://Zaman

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir