Rehberiniz-Yenilik için mister no’ları koruyun…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yenilik için mister no’ları koruyun…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yenilik için mister no’ları koruyun…

Gözlerinizin önüne bir sahne getirmenizi istiyorum. Bu sahnede büyükçe bir masa ve masanın başında da ya yönetim kurulu başkanı ya da genel müdür olduğu her halinden belli bir yönetici var. Masayı çevrelemiş 8-9 kişi bulunuyor. Bunlarında işletmenin önemli pozisyonlarında görev alan kişiler olduğunu anlıyoruz. Başkan kendisinin ortaya attığı bir fikri oylamaya sunuyor. Bu fikre bazı yöneticiler sıcak bakıp “evet” derken, bazıları “hayır” diyorlar.

Gözlerinizin önüne ikinci bir sahne getirmenizi istiyorum. Bu sahnede büyükçe bir masa ve masanın başında ya yönetim kurulu başkanı ya da genel müdür olduğu her halinden belli bir yönetici var. (Aaa, bu az önce hayal ettiğimiz bizim başkan olmasın. Evet o.) Bu kez masayı çevrelemiş 4-5 kişi var. (Bunlar az önce başkanın fikrini onaylayan yöneticiler. Diğerlerini göremiyoruz.) Başkan kendisinin ortaya attığı bir fikri kendi deyişiyle “şirketin değerli yöneticilerinin” onayına sunuyor. Sonucu tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Başkanın fikri oy birliğiyle kabul ediliyor.

Gözünüzde canlandırmanızın istediğim bu sahneler Yönetim Geliştirme Merkezinin yayınladığı “Şişman Şirket” adlı kitaptaki bir karikatürden alınmadır.

ADIM NO:MİSTER NO…

Çizgi roman meraklıları için bu isim tanıdıktır. Ama ben şakaklarına düşen beyazlarla karizmatik bir maceracı olan Mister No’dan burada söz etmeyi düşünmüyorum. Onu anmamın nedeni başka; dilerseniz konuyu açayım. Üzeyir Garih’ten okumuştum. O, yakın çalışma arkadaşlarımızın arasında kesinlikle birkaç tane “Mister No” olması gerektiğini söylüyordu.

Garih, bir yöneticinin sınırsız enerjisi ve zamanı olmadığından en fazla 9 kişiyle direkt ast üst ilişkisi içerisinde olmasının önemini belirtir. Daha fazla sayıdaki kişiyle yöneticinin temas kurmasının ise uzun vadede verimsizliğe ve ilişki kopukluğuna yol açacağını söyler. Evet belki toplamda 1000 kişiyi yönetiyor olabilirsiniz. Ama işletme mekanizmasını öyle kurmalısınız ki der aynı anda 15 yönetici size bağlı olmamalı. Ayrıca ileri sürdüğü bu fikri sadece kendi deneyimlerine bağlamaz; araştırmış, incelemiş ve bu karara varmıştır.

İşte yöneticinin doğrudan çalıştığı, sürekli ilişki içerisinde bulunduğu, düşüncelerini danıştığı bu grupta kesinlikle birkaç tane Mister No olmalıdır. Yani önüne gelen her fikri onaylamayan, karşı görüş bildiren, farklı düşünen, herkesin fayda gördüğü bir yerde zararlara dikkat çeken, herkesin zararları gördüğü yerde faydayı bulan bir adam. Yani Mister No, ruhu katılaşmamış, sistemin göbeğine oturup düşünceleri yağ bağlamamış, bir başkanın ya da liderin kuyruğuna takılmayı en üst yetenek olarak görmemiş bir adamdır.

Sözün özü Mister No, soran, sorgulayan, inanmadığı zaman mücadele eden bir tiptir. Üstelik bunu işlere çomak sokmak için değil, besbelli öyle olması gerektiğine inandığı için yapar. Mister No tipinin en makbulü elbette yaratıcılığını, sorgulamaya dönük merakını gerektiğinde düşünceleri uğruna tek başına mücadele etme becerisiyle birleştirmiş olandır.

Şimdi gözünüzün önüne getirmenizi istediğim sahneyi anımsayalım. Başkan ne yapmıştı. Bütün Mister No’ları masadan kaldırmıştı. Başkan, ya onların görevlerine son vermişti ya da artık onlara düşüncelerini açmaktan vazgeçmişti. Her halukârda farklı düşünmenin, karşı görüş bildirmenin önünü kesmişti. Bunun sonucunda işletmede “tek tip bir doğru” inancı yaygınlaşacaktır. Bu da adına ne dersek diyelim ister “Bay Başkan” istersek “Bay Genel Müdür”, sadece onun “doğrusu” olacaktır.

DÜZEN VE DÜZENSİZLİK

İşletmelerin ilk büyüme anlarında girişimci her şeyi çoğunlukla kendisi üstlendiği ve az sayıda insanla çalıştığı için “düzensizliğe” destek olur, hatta onu kendisi yaratır. Ama çoğu kez işletme biraz büyüyünce “kontrol”, “yaratıcılığın” ve “girişimciliğin” yerini alır. Üst yönetim haklı olarak sınırları genişleyen işletmeyi yanlışlıklardan, sakarlıklardan korumak ister. Bunun içinde standartların oluşturulması, görevlerin netleştirilmesi ve prosedürlerin yazılması gerekir. Ama bu süreç iyi yönetilmez ise işletme kendisini oluşturan temel beceriden yoksun kalır. İşletme içerisinde “girişimcilik” ve “yaratıcılık” mumla aranmaya başlar.

Birçok şirkette üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yapmış aynı zamanda üniversitede öğretim görevlisi olan John O. Whitney bakalım “Shakespear’in Yönetim ve Liderlik Sırları” adlı kitabında ne diyor: “Yönettiğim kimi dönüşüm projelerinde şirket genelinde katı politika ve prosedürlerle karşılaştım. İşin kötüsü, herkesin bunların arkasına sığınıp işe karışmama, karar vermekten kaçınma gibi eğilimleri olduğu göze çarpıyor. Basit bir cevap “Şirketin politikası bu.” Her şirketin politikası ve prosedürleri olsun. Buna karşı değilim. Beni sıkan bu kuralların zamanla şişirilmesi. Bir sorun yaşanır, kimi yöneticiler “Bunu bir daha yaşamayacağım.” der ve bir politika yaratır. Böylece şirketin “kullanma kılavuzu” gittikçe kalınlaşır.

Whitney’in yukarıdaki sözlerini dikkatli okuduğumuzda “düzen” için ödenen ağır bedeli görürüz. Bu işletme içerisinde işe gerçekten karışmak, sorumluluk almak ve karar vererek harekete geçmek yerine işleri “idare eden” bir kültürün yaygınlaşmasına dönüşür. Yazar, bunun özellikle hızla değişen ve şartların sürekli değiştiği bir dönemde bugün için yarını gözden çıkarmak olarak görüyor ve o da “İçinizdeki Deli Danaları” koruyun diyor.

Burada şüphesiz ki “düzensizliğin” hüküm sürdüğü ya da sadece Mister No’ların hüküm sürdüğü bir organizasyon oluşturmamız gerektiğini ileri sürmüyorum. Bu hem güçtür hem “aklımızın biraz karışmasında yarar vardır.” Yoksa aklımızın tümden karışmasında değil. Böylesi bir karışıklık da düzen ve düzensizlik arasında bir dengenin sağlanmasıyla olanaklıdır.

İntel’in CEO’su Andy Grove ne demişti: “Bırakın kaos hüküm sürsün, sonra kaosu dizginleyin.”

ÖNÜMÜZDEKİ İKİ SEÇENEK

Sadece düzen için düzen istediğimiz zaman farklı sorular soran, uygulamada değişiklikler yapılmasını öneren, işin başka yollardanda yürütülebileceğini ileri süren kişilere ihtiyacımız olmaz. Böylece “yenilikçilik”, “girişimcilik”, “yaratıcılık”, “sorumluluk almak”, “karar vermek” sözcükleri sözlüğümüzden çıkar. Bu sözcükler sadece işletmenin en tepesindeki adamın sözlüğünde yer alır. Sadece onun tekelindedir ve onun tarafından gerçekleştirilebilir.

İşletme sistemini böyle bir disiplin üzerine kurduğu zaman ortalığı astlarını dinlemeyen yöneticiler, kargadan başka kuş tanımayan çalışanlar, bildiğini okuyan ve sadece okuduğunu bilenler ordusu sarar. Başkan bir oylama yaptığında, düşüncesi ne olursa olsun “oybirliğiyle” kabul edilir. Bu oylamanın konusu az sonra herkesin sırayla köprüden atlaması da olabilir.

Önümüzde temelde iki seçenek vardır. Bunlardan birisi bildiğimiz yolda ilerlerken farklı düşünme biçimlerine izin vermemektir. İkincisiyse “itirazlara”, “karşı duruşlara” ve “meydan okumalara” fırsat veren bir iş kültürünün tohumlarını atmaktır. Şüphesiz her şeyde olduğu gibi burada da kantarın topuzu kaçırılmamalıdır. Yoksa “Bırakırız” ve “Kaos hüküm sürer.”

Hepimiz görüyoruz, okuyoruz ister tekstil’de ister otomotiv’de isterse başka bir alanda olsun “tasarım” becerilerimizi, “yaratıcı” becerilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bu da ancak açık bir akılla, katılaşmamış bir düşünme biçimiyle olanaklı görülüyor. Bu yazımda sadece bir yöneticinin çevresinde“Mister No”ların olmasının önemine ve yokluğunun tehlikesine değindim. Ama bu yeterli değil. Onları geliştiren, destekleyen bir kültürün nasıl olması gerektiği ve yenilikçi bakış açısı üzerine de konuşmamız lazım. Ancak bu başka bir yazının konusu olacak.

Kaynak: http://www.turkey90.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>