Rehberiniz-Yenilenin yıldızınız parlasın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yenilenin yıldızınız parlasın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yenilenin yıldızınız parlasın!

Fransa””nın entellektüel kimliğinin bir parçası olan Gitanes ve Gauloises sigaraları tarihe karıştı. Esmer tütünün ağır ve keskin kokusuyla ayrışan bu markalar, Fransızların bizim gibi sarışın Amerikan tütününe gönül vermesi sonucunda gözden düştü. Buna, sigaranın kanser yaptığı konusunda çıkan haberler, sağlıklı yaşam kaygıları ve yüksek vergiler eklendikçe, 1978””de iki markanın yüzde 80 olan pazar payı eridi. Bu yıl yüzde 20””ye düşünce, sonunda üretici firma Altadis fabrikayı kapattı.

Bu markalar her şeye rağmen yaşamayı sürdürebilirdi. Philip Morris””in Marlboro başta olmak üzere markaları, benzer bir yapı içerisinde rekabet etmeyi başarıyor. Fransa, Türkiye””nin yaptığı hatayı yaptı bir bakıma. Ürünlerini modernleştiremedi, tüketicilerdeki değişimi doğru analiz ederek, yeterli cevabı veremedi.

Tüketicilerle dönüşmek lazım

Markaların genç kalabilmesinin sırrı, tüketicilerle birlikte dönüşebilmek. Bazı nadir durumlarda hiç değişmeden kalıcı olabilmek mümkün olabiliyor, ancak Jack Daniels örneğinde olduğu gibi, gelenekselliğin bir artı değer olarak sunulması gerekiyor. Tüketicinin beyninde, bir markanın köklülüğü, eskiliği, değişmemesi bir üstünlük olarak algılanmadıkça, o marka unutulmaya mahkum oluyor.

Yüz küsür yaşındaki Coca – Cola””nın dünyanın en büyük markası olması ve rakiplerine ezici üstünlük sağlamasının gerisinde, ””gerçek tadı”” sunduğu vaadi yatıyor. Gitanes ve Gauoises gibi markalarsa, zamana karşı yarışa yenik düşerek sahneyi terk etmek zorunda kalıyor.

Rakıda keyifli rekabet

Rakıda rekabet arttıkça, tüm iletişim karması da değişiyor. Tekel””in aksine, yeni üreticiler modern pazarlamanın tekniklerini kullanıyor. Efe kısa sürede yüzde yirmilik pazar payını yakaladı. Yayılarak büyüme hedefiyle, seçenekleri arttırıyor. Bu kez daha sert bir ürün olan Çilingir””le piyasaya giriyor. Tasarımı Smirnoff””ı andırsa da, basındaki lansman kampanyası, yalın, doğal, keyifle okunuyor ve akılda kalıyor. Efe, rakibi Mey””in harika reklamları karşısına, aynı kalitede çalışmalarla çıkıyor. Rakıdaki birinci sınıf rekabeti izlemek doğrusu büyük keyif veriyor.

Reklamda ””light”” ağırlığı

Düşük kalorili beslenmeye gösterilen ilgi, gıda firmalarını da harekete geçiriyor. MTM Medya Takip Merkezi, 2005 yılının ilk sekiz ayını kapsayan, ””light ürün”” pazarını incelemesine göre, diyet ürün reklamlarına en büyük yatırımı Eti Gıda, Coca Cola Company, Nestle ve Ülker gerçekleştirmiş. MTM””nin yaptığı reklam ölçümlemesine göre, diyet ürünlerinin tanıtımı için ilk sekiz ayda, 11 farklı firma televizyon kanallarında, toplam 11 bin 447 reklam yayınlamış.

Bebekler de artık ””havalı””

Çocuk modası patlama dönemi yaşıyor. David Beckham oğluna 50 bin dolarlık pırlanta küpe alıyor, Madonna Burberry kıyafetler giydiriyor, bizim mankenler Gucci bebek çantasıyla dolaşıyor. Baby Dior hızla yeni mağazalar açıyor, Dolce & Gabbana ve Cavalli başta olmak üzere havalı markalar bebekler için tasarıma başlıyor. Financial Times””a göre, İngiltere””deki çocuk giyim pazarının 2007””de yüzde 28 büyüyerek 10 milyar dolara erişmesi bekleniyor. 475 markanın rekabet ettiği bu pazar, Pitti Bimbo Show gibi önemli çocuk defileleriyle sessiz sedasız katlanarak büyüyor. Türk tekstilcileri bu fırsatı kaçırmamalı.

Yazar: Fatoş Karahasan

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir