Rehberiniz-Yeni yılın yaşam trendlerini duymadan başka akımlara kapılmayın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yeni yılın yaşam trendlerini duymadan başka akımlara kapılmayın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni yılın yaşam trendlerini duymadan başka akımlara kapılmayın!

Yeni gelen yılda dünya ne yönde değişecek, hayatımıza nasıl yenilikler girecek, toplumsal trendler neler olacak? Cevap bu yazıda. Okuyun, gelişmelerden geri kalmayın…

AŞK YOK ANLAŞMA VAR

düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. New Yorklu trend araştırmaları şirketi JWT’nin başkan yardımcısı Marian Salzman, eski usul evliliklerle önümüzdeki yıl sık sık karşılaşacağımızı söylüyor. Salzman’a göre artık bekarlık sultanlık olmaktan çıktı, dahası büyük şehirlerin yalnız insanları ‘zaman hızla akıp gidiyor, evlenmezsem yalnız kalacağım’ hezeyanları yaşıyor. O yüzden 30-40’lı yaşlarındaki bekar nüfus aşktan umudu kesip anlaşmalı evliliklere yönelmeye başladı. ‘Münasip bir eş’ bulma görevi de tabii tıpkı eskiden olduğu gibi anna-babalara düşüyor. Yani 2007’de anlaşmalı evlilikler geri dönüyor.

HAYVAN MI İNSAN MI?

EVCİL hayvanları insanlaştırma süreci gün geçtikçe hızlanıyor. Artık birer insan gibi muamele gören kedi ve köpek dostlarımızın kendileri için tasarlanmış otelleri, ünlü markaların etiketini taşıyan lüks giysi ve aksesuvarları, hatta tabutları bile var. Önümüzdeki yıllarda bu trend daha farklı alanlara da sıçrayacak. Kedi ve köpekler için fitness merkezleri, masaj salonları ve SPA’lar birer birer kapılarını açmaya başladı. 2007’de psikoloji bilimi de hayvanlar için çalışacak. Hayvan psikologlarının yanında depresyon ya da stresten mustarip kedi ve köpekler için antidepresan ilaçların üretimine de başlandı. Türünün ilk örneklerinden olan Chill Pills pek yakında huysuz, saldırgan, sorunlu ve sıkıntılı kedi ve köpeklerin hizmetinde olacak.

KUŞAK ÇATIŞMASI BİTİYOR

SAĞLIK alanındaki gelişmeler sayesinde yaşlılar daha kaliteli bir hayat yaşıyor. Öyle ki, nine ve dedeleri rock konserlerinde dans ederken, son model otomobillerde hız yaparken görmek mümkün. Orta yaş grubu anne-babalar ise üzerlerinde trendy kotlar ve havalı spor ayakkabılarla boy gösteriyor. Öte yandan ilkokul çağındaki minikler de makyaj malzemesinden parfüme her türlü kozmetikten ve ünlü markalarla dolu şık gardıroplardan payını alıyor. Trend araştırmaları yapan HenleyCentre HeadlightVision şirketinin raporu şu öngörüde bulunuyor: “Artık yaşlılar genç gibi, gençler ise yaşlı gibi davranıyor. Farklı yaş gruplarının ilgi alanları birbiriyle buluşuyor, büyükler ve küçükler aynı markaları giyiyor, aynı müzikleri dinliyor, aynı etkinliklerden keyif alıyor. Bu gelişmeler ışığında önümüzdeki yıllarda kuşak çatışması tarihe karışacak.”

DUR BİR MOLA VER

CEP telefonları, e-mailler ve binbir türlü teknoloji sayesinde dağ başında bile olsanız ulaşılmaz değilsiniz. Ama 2007 buna artık bir son deme zamanı olacak. Ünlü tasarımcı Phillippe Starck’ın Paris’teki ofisini saat 13.00’ten önce arayanlar şöyle bir telesekreter mesajıyla karşılaşıyor: “Şu anda bize ulaşamazsınız çünkü bu saatler tasarım ekibinin kendi başına kalıp düşünme zamanı.” Anlayacağınız, kimsenin size ulaşamayacağı özel zamanlar belirlemek en yeni trend. Siz de öğle tatillerinizde cep telefonunuzu kapatın, akşam 21.00’den sonra bilgisayarı asla açmayın, kimsenin size ulaşamayacağı, asla rahatsız edilmeyeceğiniz ‘özel saatler’inizi belirleyin. İletişim araçlarına bağımlıysanız, en azından arkadaşlarınızla buluştuğunuzda cep telefonunu masaya koymaktan vazgeçebilirsiniz.

BEN, BEN, HEP BEN!

REALITY şovları, televizyon programları, internet günlüğü niteliğindeki blog’lar ve ev yapımı görüntülerin boy gösterdiği YouTube sayesinde artık bir yetenek ya da takdire şayan bir özellik sahibi olmaya gerek kalmadan herkes kolayca ünlü olabiliyor. ‘Ben de varım, ben de önemliyim’ sendromu yepyeni hizmetlerle 2007’ye de damgasını vuracak. ABD’deki bazı kozmetik firmaları isteyenlere kendi isimlerini taşıyan parfümler üretmeye başladı bile. My Twinn isimli oyuncak Şrması ise çocuğunuzun bir resmini gönderdiğiniz takdirde çocuğunuzun tıpatıp aynısı oyuncak bebekler üretiyor. Norveçli şirket Norway Post ise üzerinde sizin resimlerinizin bulunduğu pullar yapıyor. Amerikalı şarkıcı Jessica Simpson da bu trende uydu. İnternet sitesine başvurup yeni şarkısı ‘A Public Affair’da sizin isminizi haykırmasını sağlayabilir ve şarkının bu halini download edebilirsiniz!

UÇLARDA YAŞAMA ZAMANI

EKSTREM sporlar son on yıla damgasını vurdu; ardından uçaktan atlayarak havada evlenmek, köpekbalıklarıyla yüzme tatillerine çıkmak gibi ekstrem deneyimler de trend oldu. 2007’de bu konu daha da uç noktalara varacak. İşte yepyeni bir örnek: Belçika merkezli Dinner in the Sky adlı bir şirket, uçlarda yaşamaya meraklı olanları bir vincin ucunda, şehirden metrelerce yüksekte asılı bulunan masa ve sandalyelerden oluşan neŞs sofrasına davet ediyor. Ayaklarınızın altında kocaman bir boşluk, belinizde emniyet kemeri olduğu halde yemek yiyebileceğinize inanıyorsunız hiç durmayın. Afiyet olsun!

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>