Rehberiniz-Yeni yılda vücut bankanıza yatırım yapın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yeni yılda vücut bankanıza yatırım yapın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni yılda vücut bankanıza yatırım yapın!

Bodybank piyasasında da kaybettirenler, dalgalanmalar, krizler, riskler var. Ama en önemli risk faktörü, piyasada hareketsizlik!

KAZANDIRANLAR

Rafine edilmemiş tahıllar, kuru baklagiller, meyveler, sebzeler, yağsız etler, balık, yağlı tohumlar.

KAYBETTİRENLER

Aşırı alkol ve sigara, doymuş yağ içeriği yüksek besinler, dengesiz diyetler, hızlı kilo verme girişimleri, düzenli sağlık muayenesi yaptırmamak.

DALGALANMALAR

Bodybank piyasası bazı dönemlerde dalgalanıyor. Örneğin bayram, yılbaşı, doğum günü, düğünler gibi… Özellikle büyükler, sevgilerini yemekle ifade ediyor. Bayram baklavaları, çikolataları, yılbaşı partileri derken piyasa karışıyor. Fazla yenen bir öğünü takip eden diğer öğünde az yemek veya biraz daha fazla hareket etmek dalgalanmayı normale çekebilir. Bu dönemde paniklemek, ipin ucunu kaçırdığını hissetmek, battı balık yan gider diye düşünmek çok tehlikeli. Akılcı olun, kontrolü elinizden bırakmayın.

RİSKLER

Yaş ilerledikçe riskler artıyor. Gebelik, emzirme dönemi, menopoz, 50 yaşın üzeri ve stresli yaşam özellikle riskli. Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar, kas dokusunda kayıp artar, buna bağlı vücut suyu da azalır. Cilt elastikiyetini kaybeder. Eğer gençlik döneminde kendinize iyi bakmazsanız işiniz zorlaşır. Aynen karşılıksız çek yazmak gibi bir şey bu.

KRİZLER

Sevgiliden ayrılma, evlilik, boşanma, iş değiştirme dönemleri büyük krizlere yol açabilir. İşte bu zor dönemlerde en iyi ilaç egzersiz. Endorfin (doğal morfin) denen mutluluk hormonu egzersiz sırasında salınıyor. Buzdolabı önünde zaman harcamaktansa, parkta veya sahilde yürüyün.

PİYASADAKİ EN TEHLİKELİ DURUM HAREKETSİZLİK

Durağan bir yaşam, merdiveni unutup sürekli asansöre binmek, kısa mesafelerde yürümek yerine otomobile binmek, düzenli egzersiz yapmamak kadar tehlikeli.

KAZANMAK İÇİN

Öğün atlamayın, sık ve az beslenin, bol su için, yağ tüketiminizi sınırlayın, hayvansal yağlardan uzak durun, rafine edilmemiş tahılları tercih edin, kuru baklagilleri haftada en az bir kez yiyin, şekeri azaltın, haftada iki gün balık yemeye çalışın, lifli gıdaları artırın, her gün sebze ve meyve yiyin, doğal beslenin, yasaklar yerine dengeli ve ölçülü beslenmeyi alışkanlık edinin, alkol tüketiminizi azaltın, düzenli sağlık muayenesi yaptırın, sigara içmeyin, egzersiz yapmaya çalışın, günlük aktivitelerinizi artırın.

KIŞ, CİLDİNİZİ KURUTMASIN

Kış aylarında nemin azalması, soğuk gibi faktörlere bağlı cilt kuruluğu sorunu daha da artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Özgüroğlu, kuruluğa bazen başka sorunların da eşlik edebileceğini söylüyor:

Kaşıntı: Kuru cildin en önemli özelliği kaşınması

Deri kalınlaşması: Cilt kaşındıkça kalınlaşır ve renk değişiklikleri başlar

Kızarıklıklar: Derinin kuruması ve kaşınması egzamalara neden olur

Mikrobik enfeksiyonlar: Derinin kuruması ve kaşınması, derinin koruyuculuk görevini yapamamasına, deri bütünlüğünün bozulmasına yol açar. Bu ortamda bakteri ve virüsler kolayca hastalık yapabilir.

Yazar: Mesude Erşan

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir