Rehberiniz-Yeni üniversitelilere tavsiyeler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yeni üniversitelilere tavsiyeler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni üniversitelilere tavsiyeler

6 rektörden üniversiteye yeni girenlere tavsiyeler: Hedefiniz olsun

Türkiye’nin 6 büyük üniversitesinin rektörlerinden kampus hayatına yeni başlayanlara tavsiyeler: “Öğrencilik sadece ders çalışıp sınıf geçmek değil. Sosyal hayatınızı canlı tutun, aktif olun, üniversitede kulüp çalışmalarına katılın. Üniversite sonrası iyi bir iş hayatı için staj olanaklarını iyi değerlendirin. Sadece kendi alanınızla yetinmeyin, farklı alanlarda da kendinizi geliştirin. Endişelerinizi bir kenara bırakın, büyük resme bakın.”

Kurban Bayramı nedeniyle kısa bir tatil sürecine girilse de, ek yerleştirmeler sonucunda herhangi bir yükseköğretim kurumuna girmeye hak kazanan adaylar kayıtlarını tamamladı ve üniversite hayatına başladı. Bazıları kendi şehrinde ve istediği bölümde okurken, bazıları da başka bir şehirde, farklı bir ortamda yaşayacak kampus hayatını. Ancak bu dönemde karışık duygular da yaşanıyor. Üniversite kampuslarının yeni konukları, bir yandan hedefine ulaşmanın mutluluğunu yaşarken, alıştığı çevreden uzaklaşanlarda biraz endişe ve heyecanın olması da normal.

Yeni üniversitelilerin biraz olsun heyecanını yatıştırmak, endişelerini kırmalarına destek olmak için farklı bölgelerden 6 önemli üniversitenin rektörü özellikle yeni üniversitelelere önerilerde bulundu. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, öğrencilere endişelerini bir kenara bırakarak, bu yılları iyi değerlendirmelerini söyledi. Rektörlerin tavsiyeleri şöyle:

Derslerle yetinmeyin

– İlk 1-2 ay içinde yaşadığınız evden ayrılma, yeni bir şehre alışma dönemini geride bırakacaksınız. Ekim sonunda kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

– Ne istediğini bilmek çok önemli. Bir hedefiniz olsun ve o yönde kendinizi geliştirin. Araştırma yapın, kendi projelerinizi üretin.

Merakınızı zenginleştirin

Yazar: Gönül Koca

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/egitim

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir