Rehberiniz-Yeni orgeneralden öğütler!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yeni orgeneralden öğütler!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni orgeneralden öğütler!

Bu ay sonunda Genelkurmay Başkanlığı”nı üstlenecek olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt”ın yazarlık yönü şimdiye kadar gündeme gelmedi.Savunma muhabirimiz Barkın Şık”ın kitaplığındaki önemli bir yayın, Orgeneral Büyükanıt”ın imzasını taşıyor.

Büyükanıt, bu kitabı tümgeneral rütbesiyle Kara Harp Okulu Komutanı iken 1996 yılında yazmış. Kara Harp Okulu”nca yayımlanan “Teğmen” adlı kitabında bir subayda olması gereken meziyetleri felsefi kavramlarla anlatıyor Orgeneral Büyükanıt. Orgeneral Büyükanıt”ın liderlik yaklaşımını ve komutası altındakilerden beklentilerini şu satırlarda bulmak mümkün:

HİSLERİNLE DAVRANMA: Genç subaylar, kalıplaşmış düşüncelerden sıyrılmış, sentezlerini bilimsel esaslara dayandırmış, hisleri ile değil objektif değerlerle hareket eden kişiler olmalıdır.

DEDİKODUDAN KAÇIN: Dinlemeyi ve tartışmayı öğrenin. Dedikodudan, ölümcül bir mikrop gibi kaçının.

ATATÜRK”Ü REHBER AL: Atatürkçü düşünce sistemi tek rehberinizdir. Bu düşünce sistemine uygun yaşadığınız ve davrandığınız kadar Atatürkçüsünüz.

SEVMİYORSAN YAPMA BU İŞİ: Mesleğini sevmeyen bir askerin, meslekte bir ömür tüketmesi, sadece geçim kaygısı duyan basit bir insanın çaresizliğidir.

DEĞİŞİME DİKKAT ET: Geleceğin liderleri değişime ayak uydurması gereken kişiler olarak yetiştirilmemelidir. Ani değişiklikleri herkes fark eder, önemli olan yavaş değişimleri algılayabilmektir.

ÖNCE KARAKTER, SONRA ZEKÂ: Kendi kişiliğinize ve emrinizdeki kişilerin kişiliğine aynı oranda saygılı olun. Karakter, zekadân daha değerlidir.

GURURDAN KAÇIN: Mütevazı olun. Gururdan kaçının ancak vakur olun. Aşırı tevazunun, gururun arka kapısı olduğunu unutmayın.

ELEŞTİRİDEN KORKMA: Sürekli kendinizi eleştirin, eleştiriden korkmayın. Gelişmenin temeli eleştiridir.

İTAATTEN AYRILMA: Mutlak itaat duygusundan ayrılan bir asker, içgüdüleriyle hareket eden bir yaratık durumuna düşer.

DÜRÜSTLÜK, YİNE DÜRÜSTLÜK: Liderlik niteliklerinizi sürekli geliştirin. Dürüstlük kavramını, en üste yerleştirin. Kısa vadede zarara uğrasanız dahi dürüstlükten sapmayın.

DÜMENİ BOZUK GEMİ DURUMUNA DÜŞME: Vizyon sahibi olmayan insan, okyanusta dümeni bozulmuş gemi gibidir. Her olayı temel bir felsefeden (paradigma) hareketle yorumlayın.

HEDEFSİZ YELKENLİYE BENZEME: Daima bir hedefiniz olsun. Hedefi olmayan bir yelkenli gemiye, hiçbir rüzgâr yararlı değildir.

KENDİNE İYİ BAK: Sağlınıza özen gösterin. Beden en ileri teknolojiye göre üretilmiş silah sisteminin platformudur ve bu silah sistemi beyni de ihtiva eder.

GÜNLÜK TUTMAYI İHMAL ETME: Günlük tutun. Bugün yaşadığınız olaylar yarın tarihtir.

ÖNCE KENDİNE KOMUTA ET: Başkalarına komuta edebilmek için önce kendinize komuta etmeyi öğrenin.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>