Rehberiniz-Yeni nesil çalışanlar!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yeni nesil çalışanlar!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni nesil çalışanlar!

Management Centre Türkiye ve Eventus tarafından 7 – 8 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 7. Pazarlama Zirvesi”nin bu yıl sürpriz bir konuğu var. Aralarında Apple Mouse ve Palm Vand”in de dahil olduğu yüzlerce ürünü tasarlayan, 20 yıl önce ilk notebook fikrini geliştiren ABD”li Ideo şirketinin genel müdürü Tom Kelly, konuşmacı olarak İstanbul”a geliyor. Zirvede “Yenilikçiliğin 10 Yüzü” başlıklı bir sunum yapacak olan Kelly, yarattığı yeni T şeklindeki çalışan fikriyle şimdiden kongrenin en ilgi çeken isimleri arasında yer alıyor. Tasarımcı gibi düşünmenin en iyi yönetim aracı olduğunu belirten Kelly, şirketlerde bu yöntemin uygulanmasının büyük yararlar sağlayacağı görüşünde. “Yenilikçinin Büyüme Rehberi” temalı kongrede yapacağı sunumla şirketlerin peşinde oldukları yeni eleman modellerini açıklayacak olan Kelly, gözde eleman modelini T şekliyle tanımlıyor. Kelly, dünyadaki her gelişmeyle yakından ilgilenen ve verilen her işi ilgi ve profesyonellikle yapmayı hedefleyen kişilerin gözde çalışanlar oldukları konusunda ısrarlı. Tom Kelly, ürün, hizmet ya da iş fırsatıyla ilgili herhangi bir yenilik yapmak isteyen şirketlerin, dünyaya gözlemci ve empatik yaklaşan insanlarla çalışması gerektiğini düşünüyor. Empati şirketlerin dünya hakkında orijinal görüşlere sahip olmasını ve iyi takımlar kurmalarını sağlıyor. Çalışanların T şeklinde tanımlanmasının ise birbirinden ilginç benzetmeleri var. T”nin dik ayağı, önemli bir beceriye sahip olan insanları tarif ediyor. Mühendisler veya endüstriyel tasarımcılar bu gruba dahil çalışanlar arasında yer alıyor. T”nin yatay kısmı ise antropolji, sosyoloji, psikoloji gibi sosyal becerilere sahip olmayı, empatikliği temsil ediyor. T”nin yatay kısmında bulunan insanlar, görüşleri farklı perspektiflerle değerlendiriyor ve farklı davranış kalıplarını, insanların farklı ihtiyaçlarını ayırt edebiliyor.

Deneyimsel T”ler

T şeklinde insanlardan oluşan ekipler deneyimsel çalışmaya önem veriyor. Fikirleri, her türlü lükse sahip toplantı odalarında ya da oturdukları yerde üretmek yerine sokakta araştırma yaparak bulmayı tercih ediyor. Şirketler bu çalışanları araştırmalar için farklı yerlere gönderdiği taktirde, döndüklerinde notlar, fotoğraflar, hatta gördükleri veya duydukları şeylerin kayıtları gibi birçok yaratıcı proje örneğiyle geliyorlar. T şeklindeki çalışanlardan oluşan ekipler, kolektif fikir üretmeyle ilgileniyor. Gözlemleri üzerinden keşif yapıp birbirlerinin görüşleri üzerine fikir inşa ediyorlar. Bu şekilde pazara odaklı, zengin, güçlü fikirler üretiyorlar. Çünkü gözlemlerinin tamamı doğrudan gerçek dünyadan geliyor. Kelly”e göre, gerçek dünya stratejisi, pazar ve müşteriler hakkında taze, orijinal görüşlere sahip olmakla başlıyor. Bu görüşler yalnızca pazarda ne olup bittiğini doğrudan gözlemlemekle ortaya çıkıyor. Araştırmalara göre insan davranışlarının dikkatle gözlenmesinden gelen görüşler, şirketler için daha önce fark edilmeyen fırsatlar yaratıyor. Kelly, strateji geliştirme ve uygulama konusunda atılacak dört adım olduğunu söylüyor. Bu adımlar, “Caddelere çıkmak, düşünmek için inşa etmek, prototip bir öykü anlatmak ve tasarımın asla tamamlanmayacağını bilmek”.

Sürekli gelişim

Kelly”e göre prototipler, problem üzerinde çalışılmasına yardımcı olacak geri beslemeleri sağlıyor. Yani ürünün üzerinde düşünmek için önce onun küçük bir modelini inşa etmek gerekiyor. Kelly, “Hızla prototip yaptığınızda gerçekte stratejinin kendisini inşa etmeye başlarsınız. Bu sayede kurumunuzun en değerli varlıklarından birini yani insanların sezgilerini serbest bırakırsınız. Dünyayı gözlemleyin, davranış kalıplarını tanımlayın, fikirler üretin, geri besleme alın, prosesi tekrar edin ve ürün çıkmaya hazır olana kadar mükemmelleştirmeye devam edin” diyor. Şirketlerin hemen her durumda bir sonraki versiyona geçmesi gerektiğini düşünen Kelly, “20 yıl önce Ideo”dan çıkan klavye üzerine katlanan ekran fikri zamanla geliştirilerek bugünkü dizüstü bilgisayarlar yaratıldı. Aynı durum strateji için de geçerli. Pazar her zaman değişir. Stratejinizin de değişmesi gerekir. Tasarımcı düşünmenin kökleri dünyadadır” diyor.

T tipi çalışanların özellikleri

* Empati yetenekleri güçlü

* Farklı görüşlere ve farklı davranış kalıplarına açık

* Deneyimsel çalışmayı seven

* Grup çalışmasına önem veren

* Toplantıları lüks odalar yerine sokaklarda yapmayı tercih eden

* Fikir üretmek için dış dünyayla ilgilenen

* Kendilerini sürekli yeniliklere açık bırakan

* Geri beslemeye önem veren

* Projenin asla bittiğine inanmayıp ürünleri geliştiren

* Dünyayı izleyen ve gelişmeleri yorumlayabilen

Yazar: İpek Alpkökin

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>