Rehberiniz-Yeni iş kurarken dikkat edeceğiniz 15 konulute

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yeni iş kurarken dikkat edeceğiniz 15 konulute” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni iş kurarken dikkat edeceğiniz 15 konulute

Yeni bir iş kuruyorsanız, size aşağıdaki konularda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

1- Eğer aile fertleriniz ya da arkadaşlarınız, yeni işinize destek vermiyorlarsa, aldırmayın. Belki ne yaptığınızın farkında değillerdir.

SİZ DEVAM EDİN:

2- Unutmayın, “evdeki pazar çarşıya uymaz”. Eğer masraflarınız, başta tahmin ettiğiniz “İş Planı”na uymuyorsa şaşırmayın ama ÖNCEDEN ÖNLEM ALMIŞ OLUN.

3- İş Planınız olmalı. Hatta basit anahatlar halinde hazırlanmış olsa bile. Bunu yapmasanız da olur DEĞİL. Kağıt üzerinde düşüncelerinizi yazmanız size pek çok şeyi daha iyi gösterecektir. LÜTFEN İŞ PLANI YAPIN.

4- RAKİPLERİNİZİ TANIYIN.

Rekabet söz konusu olduğunda üstün olabileceğiniz ya da dezavantajınız olan noktaları belirleyiniz.

5- Müşterilerinizden/Arkadaşlarınızdan/Aile Bireylerinden gelen İZLENİMLERE AÇIK OLUN VE DİNLEYİN.

6- Kendi iş dalınızdaki endüstri/ürünler/servisler hakkında devamlı okuyun. BİLGİLERİNİZİ DEVAMLI GÜNCEL TUTUN. En son gelişmeleri izleyiniz.

7- İNTERNET ÜZERİNDE YER ALIN. Bu bir reklam olabileceği gibi, işinize ait web sitesi de olabilir. Bu yolla dünya’ya ve sizi bilmeyen belki ulaşamayacak insanlara kapınızı açık bırakmış olacaksınız.

8- Başlangıçta, pahalı pazarlama faaliyetlerine girmeyin. Gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri, sadece istiyorsunuz diye ALMAYIN. Paranızı, işlerinizin büyüdüğü günlere saklayın.

9- İşinize tanınabilir, kolay akılda kalır, başkasında olmayan bir AD SEÇİN. Bu çok önemli. Belki biraz beyin fırtınası gerekiyor ama değer.

10- Mutlaka hata YAPACAKSINIZ. Tüm planlamanıza rağmen. İnşallah hatanız size pahalıya mal olmaz. Ancak hata yapmaktan korkmayın ve hemen hatadan dönün.

11- BÜYÜK düşünün ama KÜÇÜK başlayın. Tüm düşüncelerinizi kağıt üzerine geçirme alışkanlığı edinin. Ancak tüm düşündüklerinizi bir kerede yapmak zorunda değilsiniz. Bütün şapkaları aynı anda giymeyin. Bir defada bir hedef seçin.

12- İş Hayatınızda bazen karşınıza kötü ve terbiyesiz insanlar çıkabilir. Bu insanlara karşı hemen negatif tepki vermeyin. Onları kıskanç ya da sizinle ilgisi olmayan problemleri olan insanlar olarak görün. Müşterinin herzaman HAKLI olduğunu unutmadan, taktik uygulayan bir iş kadını olmaya özen gösterin.

13- Tanıdığınız kişilerin bir listesini yapın. Onlara YENİ İŞİNİZİ ANLATIN, hatta ilgilenmeyeceğini düşündüklerinize bile. Bu kullanabileceğiniz bedava bir reklam şeklidir ve nereden ne iş çıkacağı belli mi olur?

14- Dinlenmeyi ihmal etmeyin. sakın 24/7 çalışmayın. Kendinize ara verin aksi takdirde düşünce gücünüz ve dikkatiniz zayıflar.

15- Etrafa olumlu ve pozitif bakın. Küçük problemlerin sizi sinirlendirmesine ve yolunuzu kaybettirmesine izin vermeyin.

Yazar: Cansu Peker

Kaynak: http://www.girisimdunyasi.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>