Rehberiniz-Yeni dünyanın dinamiklerini okuyabilmek

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yeni dünyanın dinamiklerini okuyabilmek” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni dünyanın dinamiklerini okuyabilmek

İnternet teknolojisi dinamikleri değiştirerek hayatımızın vazgeçilmez parçası oldu. Değişen dünya insanı sohbet istiyor, var olduklarını hissetmek istiyor, birilerinin onları dikkate aldığını bilmek istiyor. Değişen dünya insanı statüleriyle değil emekleriyle, bilgileriyle, öğrendikleriyle, idealleriyle hareket etmeyi istiyor…

DEĞİŞEN DİNAMİKLER: NE DEĞİŞİYOR, NEDEN DEĞİŞİYOR?

Dünya’da bugün bir gerçek varsa o da internet teknolojilerinin ve sosyal medya’nın hayatımızı toptan değiştirdiğidir. Bu araçları bizler yaratıyoruz, bizler kullanıyor, kullanma şekillerini belirliyoruz. Hepimiz bu büyük değişimin içinden geçiyoruz. Yeni bir dünyayı keşfetmek gibi birşey bu. Gerçekten.

Facebook, Twitter, Youtube diyoruz, sürekli mesajlar yazıp, nerede ne yaptığımızı anlatıp, videolar seyredip duruyoruz da bu olanların hayatımızı nasıl değiştirdiğini ne kadar anlıyoruz? Neler olup bitiyor diye ne kadar düşünüyoruz? En önemlisi bu değişime sebep olan ana ektenler üzerinde ne kadar kafa yoruyoruz?

Politikasından işletmesine, sade vatandaşından ünlüsüne herkes ama herkes bir değişimin yaşandığının farkında ama tam olarak ne olduğunu kestirememenin tedirginliğinde.

Süreç keşif süreci olduğu halde belirsizlik rahatsız ettiğinden hemen kurallara sarılıyoruz. Sosyal mecraları kullanmayanlar sosyal medya kullanma klavuzları hazırlıyor, bu mecraların insanın hangi ihtiyaçlarına hizmet ettiğini düşünmeyenler, eğitim programlarında sosyal medya’da davranış kuralları anlatıyorlar.

Kontrolcu davranıştan uzaklaşamıyoruz. Kontrol edebildiğimiz sürece sakinleşiyoruz. Kimin ne dediğini ne söylemesi gerektiğini nasıl hareket etmesi gerektiğini hep belirlemek istiyoruz. Markalar, şirketler, yönetimler hep kontrolü elinde tutmak üzere koşullanmış olarak hareket ediyor. Hala.

Bakıyoruz, twitter hiç TV reklamı vermediği halde, TV kanalları programlarında iletişim adresleri olarak twitter.com’u veriyor. Twitter bizlere konuşma ortamı verdiği, bizlere bir araya gelme platformu verdiği için…

Bakıyoruz, film arasında reklamdan nefret eden bizler, facebook’da arkadaşımızın önerdiği bir reklamı zevkle izliyor, beğeniyor hatta yorum yapıyor, üzerinde sohbet etmeye başlıyoruz. Reklamı seyretmemizin sebebi onun paylaşılmış olması ve paylaşırken de birileriyle bir diyaloğa girebilmemize etken olması. Etkileşimin, yapay ya da gerçek, var olduğumuzu hissetmemize neden olması, burada olduğumuzu göstermemizi sağlaması, sesimizin duyulmasına imkan vermesi ve birilerinin de bizim sesimize ses veriyor olması, hareketin oluşmasına neden oluyor.

Toplulukları bir araya getiren, konuşturan, dinleyen, toplulukların kendi hareket tarzını belirlemesine izin veren bir dünya düzeni. Kontrol altında tutulmak istemeyen, bireylere insan oldukları için değer verilmesini arzulayan, onları yanlızlığa itmeyen, aksine birleştiren ve yaşamına katanların yükseldiği bir dünya düzeni.

Sosyal medya insanları markalardan konuşmuyor aslında. Onlar kendilerinden bahsediyor. Kendilerini anlatıyor. Kendilerinin dinlenmesini istiyor. Markalarsa, kendi ürün ve markalarının yerden yere vurulduğunu ya da baş üstü konulduğunu zannediyor. Değişen dünya insanı sohbet istiyor, var olduklarını hissetmek istiyor, birilerinin onları dikkate aldığını bilmek istiyor. Değişen dünya insanı statüleriyle değil emekleriyle, bilgileriyle, öğrendikleriyle, idealleriyle hareket etmeyi istiyor. Güç savaşı yapmıyor. Ünvan savaşı yapmıyor. Ben güçlüyüm seni deviririm demiyor. Beni dinlemek zorundasın da demiyor. Kontrol altında kimseyi tutmakla da ilgisi yok. Yeni dünya insanları kendini ifade edebilmek ve teknolojinin sunduğu daha yaygın sosyalliğin tadını çıkartmak istiyor. Şirketleri de bu diyaloğun eşit bir parçası olması için yarattıkları bu dünyaya davet ediyor.

Yazar: Fatmanur Erdoğan

Kaynak: http://www.kariyeryolculugu.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>