Rehberiniz-Yeni bir yıl, yeni bir sen

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yeni bir yıl, yeni bir sen” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yeni bir yıl, yeni bir sen

Her yılın başında sigarayı bırakır, diyete ve spora başlarız. Bu yıl da yine kim bilir hangi kararları hayata geçireceğiz, hangileri yılbaşının tatlı heyecanıyla geçip gidecek? İş ve kariyer konusuyla ilgili olanlarsa büyük ihtimalle en öncelikliler arasında yer alacak. Ama sadece başarı odaklı bir yapılacaklar listesi oluşturmak yeterli mi? İşte kendinizi iyi hissettirin diyen Humanresources.about.com’dan ipuçları.

Neyi sevdiğiniz önemli

Biliyoruz klasik bir laf ama kendinizi en iyi hissetmenin yolu, işini sevmek. Ne kadar seviyorsunuz, sizden beklenenlere ne kadar cevap veriyorsunuz, ofiste en çok neye ihtiyacınız var? Neler beklediğinizi belirleyin. En önemlisi de mevcut durumunuzdan ne kadar memnunsunuz? Bu sorunun cevabı yeni yılda en çok neye ihtiyacınız olduğunu gösterecektir.

Kendinizi ödüllendirin

Başladığınız bir projeyi bitirdiğinizde ilk tebrik kendinizden gelsin. Patronunuzdan teşekkür beklemek yerine siz kendinizi tebrik edin, hatta ödüllendirin. Ve tabi birlikte çalıştığınız insanlara da teşekkür edin; masalarına not bırakın ya da güzel bir e-posta atın. “Eline sağlık” kelimesini arkadaşlarınızdan esirgemeyin.

Şimdi yeni şeyler öğrenmek lazım

İşte ilerlemek kendini geliştirmekle paralel durumda. Kendi uzmanlık alanınızla ilgili ne kadar çok bilgiye sahipseniz o kadar çok farkındalık yaratmak mümkün olur. İşin yoğunluğunda kaybolup kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Dergi, kitap karıştırmak zor geliyorsa internet var.

Sosyal bağlantılarınızı sağlamlaştırın

Her iş insanının acil durumda aranacaklar listesi vardır. Hangi konuyla ilgili ilk kimi arıyorsunuz? İşte bu soru, sosyal network’lerinizi kimlerle sağlamlaştırmanızı gösterir. Gerek e-posta, gerek telefon yoluyla bu insanlarla bağlarınızı kuvvetlendirin. Yeni yılda yine onlarla zor anlarınızı paylaşacaksınız…

Dinlemeyi öğrenmek

Yöneticilerin zamanının çoğu sorun çözerek geçer. Çözüm bulabilmek için karşı tarafı iyi dinleyebilmek şarttır. Hatta bazen sadece dinlemek bile iyi gelir.

Özel hayatınızı gözden geçirin

Hep iş, hep iş, nereye kadar? Evde bile işi düşünerek geçirilen zamanın yaşamınızdan çaldığının farkında mısınız? Spora, sevdiklerinize, akrabalarınıza ve elbette dostlarınıza ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Ne olursa olsun, özel yaşamınızı es geçmeyin. Özel yaşamdaki mutluluk işe de yansıyor, bu da işin başka bir boyutu…

Yazar: Özge Ercan

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir