YAZILIM MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


YAZILIM MÜHENDİSİ

Verilere etkin ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak ve var olan kaynakların optimum biçimde kullanılmasını mümkün kılacak yazılımların geliştirilmesi, yeni hesaplama yöntemlerinin bulunması ve veriler arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir şekilde kurulması zorunlu hale gelmiştir.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın bir gereği olarak, bilginin nicel ve nitel anlamda çoğalması ve bilgiye “nasıl” ulaşılacağı sorunu teknisyenlerin daha çok gündemine gelecektir. Giderek karmaşık hale gelen bilginin türevleri arasında bağlantı kurmanın kaçınılmaz hale gelmesi yazılım mühendislerine duyulan ihtiyacı daha da artıracaktır. Büyük çaplı bilgiler arasında gereksinim duyulan daha küçük ölçekli bilgilere ulaşmanın yöntemi daha fazla önem kazanacaktır.

Yazılım mühendisi, bilgisayarla yapılacak uygulamanın gerektirdiği analiz ve tasarım işleri yapar. Verilere etkin bir şekilde ulaşılmasını sağlayan algoritmalar (hesap biçimleri) geliştirir. Yazılım uygulamasının test işlemlerini gerçekleştirir., gerekli düzenlemeleri yapar.

Yazılım mühendisi olmak isteyen bir kişinin, güçlü bir organizasyon yeteneğine ve sorunları doğru kavrama yeteneğine sahip olması, yöneticilik yeteneğinin bulunması, yaratıcı, sabırlı ve azimli olması, başkaları ile iletişim kurmada başarılı olması gerekmektedir.

Bilgisayar mühendisleri, uzmanlaşmak suretiyle yazılım mühendisi olabilirler.

Yazılım mühendisleri başta finans sektörü olmak üzere, işlemlerini bilgisayar aracılığı ile yürüten tüm işletmelerde çalışabilirler.

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı mühendislik fakültelerinin Yazılım Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir

Incoming search terms:

  • yazılım mühendine nasıl ulaşınır (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir