Rehberiniz-Yavaş yavaş acele edin!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yavaş yavaş acele edin!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yavaş yavaş acele edin!

Çalışan kadınların yaşamı, her şeyi mükemmel biçimde yapmak için çabalamakla geçiyor. Ailesi ve işi arasında koşuşturan iş kadınlarının en büyük şikayeti kendileri için zaman bulamamak. İtalyan gazeteci Cinzia Sasso ve yönetici Susanna Zuchelli, ”Un”ora solo io vorrei” (yalnızca bir saatlik zaman isterdim) başlıklı kitaplarında, çalışan kadınlara zamanla yaptıkları yarışı kazanmalarında yardımcı olabilecek yaklaşımları tartışıyorlar.

Sasso ve Zuchelli, hiçbir şeyden vazgeçmek istemeyen, iş yaşamı dışında da bakımlı olmak, arkadaşlarıyla buluşmak, ailesiyle birlikte vakit geçirmek isteyen kadınlara, zaman çalan unsurlardan uzak durmalarını öğütlüyorlar. Formül olarak da dokuz altın kuraldan oluşan bir liste sunuyorlar. Aslında listeye uymak hiç de zor değil, önemli olan kararlılık ve kendine özen gösterme isteğinin büyüklüğü. Altın kurallara gelince;

Zaman kazandıran 9 altın kural

1. Önceliklerinizi belirleyin: Her gece yatmadan önce, bir kağıda ertesi gün yapmanız gereken en önemli beş maddeyi yazın.

2. İşleri zamana yayın: Bir işi yapamayacağınızı belirtmeden veya reddetmeden önce bu işi yapmak için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu düşünün. Belki daha uzun bir zaman içinde yapmanız mümkün olabilir.

3. Zamanı ölçün: Günlük rutin işleri yapmak için gerçekten ne kadar zaman gerektiğini belirleyin, buna göre bir plan hazırlayın ve bu plana mutlaka uymaya çalışın.

4. Kaliteyi ölçün: Zaman paradır. Sonuçlara göre değerlendirme yapın. Elde edilen sonucun çok ötesinde bir emek ve işgücü gerektiren görevleri reddedin.

5. Delege etmeyi öğrenin: Başkalarına iş verdiğinizde, ”ben daha iyi yaparım”, veya ”ben daha çabuk yaparım” türü düşüncelerin çekiciliğinden ve müdahale etmekten kendinizi koruyun.

6. Saygı görmeyi talep edin: Öncelikle kendi kendinize saygı duymayı öğrenin. “Zamanım yok” deme cesaretini kendinizde bulun. “Hemen yapılsın” isteklerine ve taleplerine gerekmedikçe uymayın.

7. Zamanla mücadele edin: Mümkün olduğunca trafikteki kalabalık saatlerden, kuyrukta beklemekten, kendisini ve kendi işlerini her şeyden daha önemli görenlerden, gevezelik edenlerden uzak durmaya çalışın.

8. Teknolojiyi dozunda kullanın: Bilgisayarların kurbanı olmayın. Örneğin, daha eski versiyonunu bile çok iyi kullanmayı öğrenemediğiniz bir bilgisayar programının en yenisini bilgisayarınıza yükletmeyin.

9. Stresle mücadele edin: ABD”de çalışan kadınlarda görünen ”hurry sickness”a (acelecilik hastalığı) yakalanmamaya çalışın. Her şeye yetişme, koşuşturma hali gerçek bir hastalık olarak tanımlanmakta. Heyecan ve telaş içinde yaşamayı reddedin. Sakinleşmeye çalışın.

Yazar: Fatoş Karahasan

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir