Rehberiniz-Yaş 35 artık yolun yarısı etmiyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yaş 35 artık yolun yarısı etmiyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yaş 35 artık yolun yarısı etmiyor!

Gençliğin altın çağı 30’lar

MTV’nin 18 ülkede, 16-46 yaş dilimindeki 25 bin kişi arasında yaptığı gençlik araştırmasının sonucu şaşırttı: Gençliğin, eğlencenin, maceranın, özgürlüğün tadını en çok çıkaranlar 30’luklar!

Gençlerin vazgeçilmezi olan müzik televizyonu MTV, bir medya şirketi tarafından bugüne kadar yapılan en büyük gençlik araştırmasına imza attı. MTV’nin reklam, pazarlama ve araştırma birimi olan Viacom Brand Solutions International (VBSI), aralarında ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Hindistan, Meksika, Brezilya, Çin ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu tam 18 ülkeden toplam 25 bin kişiyle görüştü.

Amaç, yaşları 16 ile 46 arasında değişen bu kişilerle yapılan anketler sonucunda gençliğin tadını en çok kimlerin çıkardığını belirlemekti. Ama geçen ay açıklanan araştırma sonucu herkesi şaşırttı. Çünkü buna göre ’gençliğin altın çağını yaşayanlar’ sanıldığı gibi 16-19’luk liseliler değil. Hatta 20-25 yaşlarını süren üniversiteli gençler de değil. MTV’nin araştırmasına bakılırsa yeni trendleri takip eden, müziği, sinemayı, interneti yakından izleyen, iPod ve iPhone gibi teknolojik ’oyuncakları’ en çok kullanan ve arkadaşlarıyla özgürce eğlenmekte engel tanımayıp partilerin tadını doyasıya çıkaranlar, yani gençliğini dolu dolu yaşayanlar 30’luklar!

EN MUTLU VE EN GÜZEL YILLAR

Modern toplumda ’gençlik’ tanımının değiştiği aşikar. Çünkü yıllar içinde ’gençlik’ süresi gittikçe uzuyor. Bundan sadece birkaç yıl önce sosyologlar gençlik çağının 30’a kadar dayandığını açıklamıştı. Buna göre insan ömrü uzadıkça evlenip yerleşik düzene geçme, yani ’büyüme’ yaşı da ileriye atılıyordu.

Sorumluluklardan kaçıp büyümeyi reddeden yeni neslin durumunu ise sosyoloji ’Peter Pan Sendromu’ olarak adlandırıyordu. Ama bugün MTV’nin yaptığı kapsamlı araştırma ’gençlik’ döneminin 30 yaş sınırını da aştığını söylüyor. Artık herkesin spor, estetik, kozmetikler ve trendy giysilerle gittikçe daha uzun süre sağlıklı, dinç ve genç göründüğü günümüzde gençlik 35’e kadar sürüyor.

Nitekim spor ayakkabılar, düşük bel kotlar ve kulağında kulaklıklarla havalı havalı gezen, partilerden eksik olmayıp gününü gün eden 30’lukları artık her yerde görmek mümkün. MTV’nin araştırması sadece görüntüde değil ruhsal olarak da bu yaş grubunun gençlikten çıkamadığını ortaya koyuyor: Ankete katılanlarda 25-35 yaş arasındakilerin yüzde 52’si ’henüz büyümedim, daha öğreneceğim çok şey var’ diyor. Dahası gençliğin altın çağını da 25-35 yaş grubu sürüyor.

MTV’nin araştırması gençlik döneminin yaş gruplarına göre üçe ayrıldığını ortaya koyuyor:

16-19 yaş dönemi ’keşif çağı’, 20-24 yaş dönemi ’deneyim çağı’ ve 25-35 yaş dönemi de ’altın çağ’. Araştırmayı yürüten VBSI’nin Genel Direktörü Kevin Razvi gençliğin altın çağını yaşayanların 25-35 yaş grubu olmasının sebebini şöyle açıklıyor: Düzenli bir iş sahibi olan ve iyi para kazanan bu yaş grubu, gelecek kaygısı ve maddi kaygı yaşamıyor.

Çoğu evlilik, çocuk sahibi olmak gibi ciddi sorumlulukları almaktan kaçındığı için parasını ve zamanını kendi zevki ve eğlencesi için harcama şansını yakalıyor. Bu durumda iPhone veya Playstation gibi teknolojik oyuncakları almak, konser, CD ve sinemaya, bunun yanında gece gezmeleri, partiler ve arkadaşlara zaman, para ve enerji ayırmak onlar için kolaylaşıyor.

Kevin Razvi ’İşte bu sebeple 30’luk gençler 20’liklere nazaran daha güvenli, daha rahat ve daha mutlu hissediyor’ diyor. Araştırma sonuçları da bunu gösteriyor: 25-35 yaş grubundakilerin yüzde 71’i kendileriyle barışık ve rahat olduklarını söylüyor. Dahası bu yaş grubundakiler diğerlerine nazaran yüzde 24 daha fazla ’hayatı seviyorum’ diyor. Anlayacağınız artık hayatınızın en güzel ve en renkli yılları öğrencilik yılları değil, hayatın keyfini doya doya çıkardığınız 25-35 yaş dönemi!

Yepyeni bir tüketici profili yarattılar

MTV’nİn araştırmasını yürüten VBSI’nin Genel Direktörü Kevin Razvi bu sonuçların çok önemli bir başka konuyu da gündeme taşıdığına dikkat çekiyor: ’Bu bilgiler ışığında ’gençlik’ tanımı üzerine herkesin yeni baştan düşünmesi gerekiyor, özellikle de reklam ve pazarlama sektörünün. Zira medyadan eğlence hayatına, giyimden teknolojiye hemen her konuda bu kitle, pazarlama ve reklamcıların ezberini bozan bir profil çıkarıyor karşımıza.

Artık her alanda her marka 30’larında olup da genç hayat yaşayan yeni nesli düşünerek hareket etmek, onlara seslenecek taktikler geliştirmek zorunda!’ Zira kendiyle barışık, maddi açıdan güçlü, gelişmiş zevklere sahip ve ne istediğini bilen bu kesim hem genç, hem havalı hem de birinci kalite ürünler ve hizmetler istiyor. Çünkü gençliğin altın çağını yaşayan 30’luklar sadece genç görünmek için hip hopçu gibi giyinen yetişkinler değiller , basit numaralara tav olmuyorlar. Onlara hitap etmek için hala genç olan ruhlarını keşfetmek gerekiyor.

Her şeyin bir yaşı var

MTV’nin dev anketi hayatta atılan birçok önemli adım için en ideal yaşın kaç olduğunu da sorguluyor. İşte dünya ortalamasına göre hayati kararlar ve bunları yapmak için ideal yaşlar:

Ev almak için ideal yaş 27

Otomobil almak için ideal yaş 22

Aşkın ideal yaşı 26

Kredi kartı edinmenin ideal yaşı 23

Arkadaşlarla tatile çıkmanın ideal yaşı 19

Çocuk sahibi olmanın ideal yaşı 27

İlk cinsel ilişkinin ideal yaşı 20

Ayrı eve çıkmanın ideal yaşı 22

Emeklilik için para biriktirmeye başlama yaşı 26

Yazar: Mine Akverdi

Kaynak: http://AKŞAM

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>