Rehberiniz-Yaratıcılık dersleri…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yaratıcılık dersleri…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yaratıcılık dersleri…

Beyin ve öğrenme teknikleri alanındaki en önemli otoritelerden biri kabul edilen Tony Buzan, geçen hafta MCT”nin düzenlediği Pazarlama Zirvesi için İstanbul”daydı. Mind Maps (beyin haritalama) tekniği ile tüm dünyada öğrenme teknikleri alanında yeni bir sayfa açan Buzan”ın ana konusu ”insan beyni”.

Mümkün olan en fazla bilgiyi, şekiller, renkler ve notlarla en hızlı ama en kısa, en kolay hatırlanacak şekilde düzenlemeyi sağlayan Mind Maps”i ”beynimizin düşünmesinin resmi” olarak tanımlayan Buzan”ın konferanslarına katılan yüzbinlerce kişiye ilk tavsiyesi şu: “Beyninizi hobi haline getirin.”

Buzan, tavsiye vermekle kalmaz bunun yöntemini de anlatır: “Beyninizle ilgili bir şey öğrendiğiniz zaman bunların hepsi size geri döner ve performansınızı artırır. Öğrenirken not alın, notlarınızı kontrol edin. Pratik yapın. Bir tek hedefe yöneldiğinizde, sadece olayın tek bir yönünü değil, diğer yönlerini de düşünün. Örneğin; şampiyon atlet olmak istediğinizi düşünelim. Sadece şampiyonluğu düşünebilirsiniz. Fakat olayı geniş açıdan değerlendirebiliyorsanız, şampiyon olabilmek için yapacağınız diyeti, egzersizleri ve hayat tarzını da düşünürsünüz. Bütün bunlar beynin çalışmasını daha aktif hale getirir.”

”Yaratıcılar bağlantı kurar”

Buzan, beynimizin kapasitesini artırmak için farklı konular hakkında bağlantı kurmaya çalışmak gerektiğini belirterek, şu örneği veriyor:

Yaratıcı insanlar farklı şeyler hakkında daha çok bağlantı kurabiliyor. Birbirlerine bağlantısı olmadığını düşündüğünüz konular ya da ürünler hakkında olabildiğince fazla bağlantı kurmaya çalışmak yaratıcılığı geliştiriyor.
Örneğin; kurbağa ile uzay gemisi arasındaki bağlantılar nelerdir? Birçok insan bir bağlantı yok diyebilir. Fakat her ikisi de bir süre için yerdedir. Her ikiside farklı ortamlarda bulunuyorlar. Her ikisininde iniş alanı var…

Kendisiyle toplantı yapıyor

Bugüne kadar 72 ülkede konferanslar veren Tony Buzan zamanını çok iyi planlamaya dikkat ediyor, bu arada egzersizlerini de ihmal etmiyor. Rahatlamak için, yalnız kaldığı zamanlarda kendi kendisiyle toplantı yapıyor. Şiir yazıyor, doğa yürüyüşü yapıyor, stranç ya da dama oynuyor.

Malezya”da farklılığı, Çin”de İngilizce”yi öğretecek

Tony Buzan şu anda iki önemli proje üzerinde çalışıyor. Malezya”da, ülkenin öğrenme ve düşünce sistemini değiştirmek üzere hazırlanan 10 yıllık plan çerçevesinde çalışıyor. Yılda iki ayı Malezya”da geçiriyor. Bu program tüm okulları, üniversiteleri ve iş dünyasını kapsıyor. Diğer proje ise Çin hükümetinin, 2008”e kadar tüm Çinlilere yönelik temel İngilizce”yi öğretme çalışmasına katkıda bulunmak.

Çocuklara ruhanbi baba

Yılın dokuz ayını uluslararası seyehatlerde geçiren Buzan, 27 yaşındayken çocuk sahibi olmamaya karar vermiş. “Kendi çocuklarım olsaydı bu kadar seyahat edemezdim ve onlarla kalmak isterdim” diyen Buzan kendini ”ruhani baba” olarak tanımlıyor. Buzan, “Ruhani babalık yaparak çocuklara dünyayı tanıtmaya çalışıyorum” diyor.

Yazar: Murat Öğütçen

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir