Rehberiniz-Yaratıcılığınızın önündeki engelleri kaldırın

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yaratıcılığınızın önündeki engelleri kaldırın” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yaratıcılığınızın önündeki engelleri kaldırın

Beyninizden yaratıcı fikirler ışık hızıyla gelip geçiyor ama bunları dile getiremiyorsanız nedeni eleştirilme kaygısı olabilir. Olumsuz eleştiriler yaratıcılığı ciddi ölçüde törpülüyor ama bu engeli aşmak mümkün…

NEDEN YARATICI OLAMIYORSUNUZ?

Fikirlerinizi söylemekten mi çekiniyorsunuz? Yoksa fikriniz mi yok?

Unutmayın, herkesin bir fikri vardır. Aksini iddia ediyorsanız, bastırılmış ve yaratıcılığınız engellenmiştir…

Nasıl mı?

En büyük faktör olumsuz eleştiridir

Uzmanlar, “Farklı bir fikir duyduğumuzda, insanoğlunun sahip olduğu doğa itibariyle buna karşı çıkabiliriz. Çünkü fizyolojik olarak biz, düzenli bir kalıbın içinde bulunmak üzere programlanmışız. Dışarıdan duyduğumuz fikirler bizi rahatsız edebilir” diyor.

Çalıştığınız firmanın yöneticisine bir fikir sunduğunuzda direkt olarak, “bütçemiz yok, insanlar bunu kabul etmez, müşterimiz bunu beğenmez, toplum ne der, genel müdürüme kabul ettiremem” gibi olumsuz tepkilerde bulunuyorsa, bu sizin motivasyonunuzu düşürür. Olumsuz eleştiriler yaratıcılığımızı öldürür, fikirlerimizi bastırır.

Özelliklede küçük yaştaki çocuklara aynı olumsuz tepkiler veriliyor ya da veriyorsak kişisel gelişiminde büyük hasarlara neden oluyoruz demektir. Çocukları yetiştirirken, getirdikleri önerilere, “şu şekilde olmaz, bu da nerden çıktı, boşver, şimdi sırası mı” şeklindeki olumsuz tepkilerimizle fikirlerini bastırıyor, merakını içinde bırakıyor ve sorgulamasını engelliyoruz.

Aslında, bunu nasıl birlikte yapabiliriz şeklinde düşünüp çözüm yoluna doğru gitmek, önerisini önemsemek olmayacaksa da neden olmadığını birlikte görmenizi sağlamanızın çok büyük faydası var. Aksi taktirde çocuk merak edemiyor, sorgulayamıyor ve farklı fikirler geliştiremiyor. Ve asla yaratıcı olamıyor.

Yazar: Özlem Yılmaz

Kaynak: http://www.caferuj.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir