Rehberiniz-Yaratıcı bir iş fikri: bagaj otoparkı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yaratıcı bir iş fikri: bagaj otoparkı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yaratıcı bir iş fikri: bagaj otoparkı

Diyelim ki akşam bir yolculuğa çıkacaksınız ve o gün de arkadaşlarınızla Beyoğlu’nda program yaptınız ya da elinizde laptop çantası, evrak çantası ile iş çıkışı takılmak istiyorsunuz… Bunun gibi pek çok durumda yanınızdaki yük bir işkence halini alır, enerjinizi çeker. İki genç girişimci; Deniz Dileköz ve Hurkay Çetinkaya kendilerinin de yaşadığı bu probleme açtıkları çanta otoparkı ile çözüm sunuyor. Genelde tren garlarında ya da havaalanlarında bulunan emanetçi mantığını modernize ederek Taksim’e taşıyan ‘Bagaj’ 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Fransız Konsolosluğu’nun arkasındaki mekân tren garı konseptiyle döşenmiş.

Tren bibloları ve bavul şeklinde eğlenceli koltuklarla dekore etmişler ‘emanetçilerini’. Kameralar ve alarm sistemiyle korunan ‘Bagaj’ın ortaklarının ilk isteği insanların güvenebilecekleri bir mekân yaratmak olmuş. “Beyoğlu eli kolu dolu gezilebilecek bir yer değil” diyen Dileköz, şehir merkezinde bu ihtiyacı karşılayacak, insanların içleri rahat, eşyalarını bırakabilecekleri bir yer oluşturduklarını söylüyor. İşletme mühendisi Hurkay Çetinkaya ve tekstil mühendisi Deniz Dileköz ortaokuldan beri arkadaş. Bir gün Beşiktaş’ta otururken akıllarına gelen bu fikri hayata geçirmeye karar veren ortaklardan Dileköz’ün babası ilk duyduğunda biraz yadırgamış; “Emanetçi olmak için mi mühendis oldun kızım?” dese de zamanla fikre alışmış ve Dileköz’e destek vermiş.

Eşya bırakanların yüzde 40’ının yabancı, yüzde 60’ının ise yerli turist olduğunu söyleyen Dileköz, Bagaj’da rehberlik hizmeti de sunuyor. İkram edilen çay eşliğinde istedikleri yere nasıl gidebileceklerini öğrenen turistler, mekânın sahiplerinden, bütçelerine uygun kalabilecekleri otelleri de öğrenebiliyor. “Müşterilerden gelen isteklere göre şekilleniyoruz. İnsanların neye ihtiyacı varsa onu buraya getireceğiz” diyen Dileköz çok yakında Bagaj’ın içinde insanlar eşyalarını bıraktıktan sonra üstlerini değiştirip daha bakımlı bir şekilde istedikleri yere gidebilecekleri bir giyinme alanı olacağının da haberini veriyor. Planlar arasında bir ağ kurarak şehrin merkezi yerlerine şube açmak da var. Bagaj’da iki parça eşyayı iki saate kadar bırakmanın bedeli 5 lira. Altı saat bırakmak için 10, 12 saat bırakmak için 15, 24 saat bırakmak için ise 20 lira ödemeniz gerekiyor. Bagaj: İstiklal Caddesi Utarit Sok. No: 4’te… (bagaj.co)

KAYNAK: Radikal

YAZAR: Ece Çelik

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir