Rehberiniz-Yanlış yapıp doğruyu gördü, abd’ de yılın girişimcisi adayı oldu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Yanlış yapıp doğruyu gördü, abd’ de yılın girişimcisi adayı oldu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yanlış yapıp doğruyu gördü, abd’ de yılın girişimcisi adayı oldu!

Ali Hantal, üniversitedeki profesöründen aldığı 20 bin dolar borçla kurduğu mezun.com sitesini 20 milyon dolar cirolu bir teknoloji grubu haline getiren genç bir girişimci.

Türkiye”den ABD”ye eğitim almak ya da yeni bir yaşam kurmak amacıyla gidenlere yol göstermek amacıyla oluşturduğu internet sitesi bir yıl içinde 60 bin kullanıcıya ulaşınca bu alandaki ihtiyacı hissedip yeni iş fikirlerini ardarda hayata geçiren Hantal, geliştirdiği projelerle 2003 yılında Maryland Eyaleti”nde ciro bazında en hızlı büyüyen firma seçildikten sonra ABD”de de Yılın Girişimcisi finalistleri arasına kalmayı başardı.

Telekom ve internet alanında geliştirdiği ürün ve servislerle, kendi alanında Türkiye ve ABD”de birçok ilki gerçekleştiren Hantal”a göre ise, bu başarıda yürüttüğü doğru stratejiler kadar aldığı yanlış kararların da etkisi büyük.

Büyüme aşamasında yaptıkları bir dizi yanlış yatırım ve başarısız projeyle para kaybettiklerini söyleyen Hantal, bu hatalar sayesinde “nasıl yanlış yapılır”ı görüp doğru karar vermeyi öğrendiklerini belirtiyor. “Başarıya ulaşana kadar birçok başarısızlığı da tattık” diyen Hantal”a göre başarıya giden yolda önemli olan, bir stratejinin yanlış olduğu anlaşıldığında ondan vazgeçmeyi bilmek.

Başarının temel belirleyicisinin ise, pazardaki ihtiyacı saptayabilmek olduğunu söyleyen Hantal”a göre bir ürünü ürettikten sonra nasıl pazarlayacağını düşünmek yerine, ihtiyacı tespit edip müşterisi hazır bir ürünü hayata geçirmek başarının kilit faktörü. Hantal”a göre iş hayatında başarının diğer belirleyicileri ise, müşteri beklentilerini dikkate alıp geri bildirimler doğrultusunda hareket edebilmek, duygusallıktan uzak kalmak, vazgeçmeyi bilmek ve kontrollü büyümek.

Başarı ihtiyacı bulmaktan geçer

Master için ABD”ye giden Hantal, tatil amacıyla döndüğü Türkiye”de eş dost “Çocuğum Amerika”ya gidecek yardım et” diye kapısını çalınca bu alanda çok büyük bir ihtiyaç olduğunu görür. Kendisi de Amerika”da birçok zorlukla karşılaşan Hantal, yaklaşık 30 kişilik tanıdık topluluğuna aynı satte randevu verip Amerika’da hayata dair bir sunumun yapar yapmasına ama, başkalarının endişelerinin de kendininkilerden farklı olmadığını görünce, kafasında bu konuda bir iş fikrini de oluşturmaya başlar.

Amerika”ya döndüğünde, pazarlama dersinde profesörün “Başarı ihtiyacı bulmaktan geçer” sözleri üzerine ise bu ülkeye gelmek isteyenlerin her türlü bilgi ihtiyacına cevap verecek bir projeyi hayata geçirmeye karar verir. Yine eğitim amaçlı olarak ABD”de bulunan bir arkadaşı ile mezun.com”u kuran Hantal, bir yıl içinde yaklaşık 60 bin üyeye ulaşarak önemli bir başarı elde eder.

Amerika”da eğitim ve yaşama dair kapsamlı bilgiler içeren site zamanla, hali hazırda bu ülkede yaşayan Türklerden de ilgi görür. Bu sayede farklı bir ihtiyacı daha farkeden Hantal gelen talepler doğrultusunda, bu sefer de ABD”de hali hazırda kendi düzenini kurup yaşamakta olan Türklere yönelik olarak mezunusa.com”u hayata geçirir.

Zamanla üyelerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda asistanlık hizmeti veren mezun greencard ile, ABD”de Türkçe konuşan tek hizmet konumundaki mezun calling card projelerini hayata geçirir. Mezun Group”a başarı getiren tüm projeleri müşteri talep ve geri bildirimlerinin değerlendirilmesi sonucu hayata geçirdiklerini ifade eden Hantal, “Başarıda en önemli faktör, müşteri ihtiyaç ve taleplerinin değerlendirilmesi. Mezun Group”un başarısının ardında da tek bir kişinin bile isteğini değerlendirmeye alıp hayata geçirmemiz yatıyor” diyor.

Vazgeçmeyi bilmek gerek

Buna karşın bir iş kararı verirken yapılabilecek en büyük yanlışın duygusal hareket etmek olduğunu vurgulayan Hantal”a göre yola çıkarkenki tahminler tutmuyorsa, yapılması gereken en önemli şey, o stratejiden vazgeçmek. “İş hayatında en önemli strateji gerektiğinde vazgeçmeyi bilmek” diyen Hantal, başarıya ulaşana kadar kendilerinin de birçok yanlış kararın altına imza attıklarına işaret ediyor.

Sigorta satışına yönelik mezuninstance, Türk ürünleri satmaya yönelik mezunstore, ücretlendirilmiş servis konumundaki mezunSMS hizmetlerinin stratejik olarak yanlış ve gruba para kaybettiren kararlar olduğunu söyleyen Hantal, “Başarıya ulaşana kadar birçok başarısızlığı da tattık. Ama bugün yakaladığımız başarının ardında başarısızlıklar ve aldığımız yanlış kararların da etkisi var. Bu hatalar sayesinde ”nasıl yanlış yapılır”ı gördük. Bu sayede nasıl doğru yapacağımızı öğrendik. Önemli olan, pazar bir ürünü kabul etmemişse ısrar etmemek. Başarının sırrı gerektiğinde vazgeçmeyi bilmek” diyor.

Yazar: Ceyda Çağlayan

Kaynak: http://www.referansgazetesi.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir