Rehberiniz-Yalnız yaşama egzersizleri başlıyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Yalnız yaşama egzersizleri başlıyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Yalnız yaşama egzersizleri başlıyor!

Yalnız Yaşama Egzersizleri ”ni yalnız geçireceğiniz bir Cuma ya da Cumartesi akşamı okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü şu an elinizde duran ve arka kapağını okumakta olduğunuz kitap, dışarıdan gelen eğlence seslerini bastıracak güçte bir kent hayatı kitabıdır.

”Yalnız yaşayanlar” ifadesi tropikal bir böcek türünü anımsatıyor olsa bile sizin de kabul edeceğiniz gibi kesinlikle tropikal olmayan, yalnız uyuyan, yalnız televizyon izleyen, yalnız kahvaltı eden, kapının zilini çaldığında kapıyı açacak kimsenin olmadığı bir evde yaşayan, bu nedenle ev anahtarını hiçbir yerde unutmaması gereken, bekleyeni olmadığı için eve geç kalma kaygısı taşımayan gerçek insanları ifade ediyor. Belki tropikal böcek türleri arasında da yalnız yaşayanlar olabilir ama bu kitabın konusu insan familyasından gelen yalnız yaşayanlar.
”Yalnız yaşayanlar” büyük kentlerde Malthus”un deyimiyle geometrik olarak, hızla artan bir grup insanı ifade etmekte. Fark edilmeleri oldukça kolay olan bu insanları fark etme konusunda düşülecek en büyük yanılgı, onları tenha bölgelerde aramak olacaktır. Yalnız yaşayanlar, tenha bölgelerde bulunmazlar. Onlar gürültülü alış veriş merkezleri, insanların sel gibi aktığı caddeler, oturacak yer bulunamayan restoran, kafe gibi kalabalık olan her yerdeler. Onlar, bilinç altlarında taşıdıkları birliktelik özlemiyle plansız kalabalıkların içine dalarlar.
Bazıları bakımlı, bazıları bakımsız. Bazıları çalışkan, bazıları tembel. Bazıları kibar, bazıları kaba… Birbirlerine kişilik olarak benzemeyen bu insanlar, sadece benzer bir yaşam biçimine sahip olma noktasında kesişirler. Bir yalnız yaşayan, ister avukat olsun ister süpermarkette kasiyer, fark etmez, ikisi de sebze ve meyve alırken akıllarında aynı kaygıyı taşır; aldıkları yiyecekleri çürütme kaygısı. Bu yüzden, çabuk bozulan gıda maddelerinden kaçınırlar. Yoğurt alıp, tarihini geçirmeyen ya da kolanın asidini kaçırmamış bir yalnız yaşayan pek yoktur ve çoğunun vicdanı, küflenen ekmeği çöpe atarken benzer şekilde sızlar.

Kitabın Detayları:

Kitabın Adı: Yalnız Yaşama Egzersizleri

Yazarı: Bahar Öztürk

Yayınevi: Dekolte Yayınları

Sayfa:104

Fiyatı: 5 YTL

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>